Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kommer kun hjem 2 måneder i sommer, selvsagt de månedene det er konkurransetørke i Norge. Så jeg tenkte å se over til naboene om de kanskje har litt større utvalg, både i lydighet og agility. Er det noen som har konkurrert der og kan fortelle litt om hvordan det foregår? Må man melde seg inn i SKK feks? Hvordan melder man på og finner stevner? Er det flere sider enn skk sin? Alt tas imot med takk :)

Skrevet

Jeg bor jo i Sverige så jeg har aldri konkurrert noe annet sted. Det holder at du er medlem i NKK. Alle konkurranser finner du på sbktavling.se Der skaper du en konto og melder på i fleng :) Det er nesten litt for enkelt da du kan betale med Visakort.

Reglene for Lp er litt annerledes enn i Norge så du bør lese igjennom dem innen du melder på

Skrevet

Våre lp stevner i Årjäng blir jo de som er nærmest for dere :) Men jeg vil anbefale dere å gå inn på "avancerad sökning" og be om stevner som arrangeres av Värmland-Dals disrtrikt for det er det som "sokner" mot den delen av den norske grensen

Skrevet

De klubbene som ligger ikke alt for langt unna Oslo/Østfold er:

Årjäng (min hjemmeklubb)

Arvika

Bengtsfors (veldig trivelig klubb å konkurrere på)

Ed

Mellerud

Forshaga
Karlstad
Kil

Hammarö
Säffle

Torsby
Sunne
Hagfors (er vel kanskje litt langt)
Munkfors (litt langt)

Kristinehamn (ca 15 mil fra grensen)

Grums
Åmål

Dalslandsklubbene (Bengtsfors/Ed/Mellerud/Åmål) bruker å ha en ukes tid i strekk med stevner nesten hver dag.
Årjäng og Arvika har gjerne dagene etter hverandre

Nå snakker jeg Lp stevner, hvilke agilitystevner som er planlagt har jeg ikke oversikt over, men det er bare at dere kikker på Sbktävling

  • Like 1
Skrevet

jeg har konkurrert i agility i svergie, og det er ganske likt som i norge, men et påmeldingssystem gjennom sbk tavling som er mye enklere og bedre enn i norge =)

Må vell sende kopi av stamtavle til de, for å kunne få reg. resultatene du får (vi måtte det i fjord før stevne)

Når vi som er norsk konkurrerer går vi for norge, og ikke klubben, så nkk holder som medlemskap.

Det er nye regler om å ta hund inn fra svergie nå iforhold til ormebehandlingen (er vell lagt ut egen tråd om det evt. se på mattilsynet er det vell)

Kan ikke komme på noe annet som er å huske på. De stevnene jeg har vært på er det stikkprøver på vaksiner, så helsebok må være med. (bør den vell uansett på stevner og spes. utlandet)

Opprykk går pr. prosent av startne der, og ikke som i norge, men reglene finner du jo lett.

Skrevet

Når dere skal starte Lp så må dere huske å ta med vaksinasjonsattest og medlemsbevis, ellers får dere ikke starte. Dette har blitt strengere fra i år

Skrevet
Når dere skal starte Lp så må dere huske å ta med vaksinasjonsattest og medlemsbevis, ellers får dere ikke starte. Dette har blitt strengere fra i år

Medlemsbevis?? :-)

Skrevet

Ja enten en utskrift fra "mine sider" der du kan styrke at du er medlem i NKK eller medlemskort. De som har NOX-registrerte hunder må også ta med det beviset (Heter "tävlingslicens" på svensk)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...