Gå til innhold
Hundesonen.no

Utdanning, og jobb med dyr. Hvor, hva?


Recommended Posts

Skrevet

Veldig teit overskrift, men visste ikke helt hvordan jeg skulle formulere det :)

Jeg skal søke skole nå, og vil jobbe med dyr.. Drømmen er å jobbe med dyr, men så vet jeg ikke helt hvilke utdanninger jeg kan ta..

Drømmen min er å reise tilbake til filippinene,og jobbe med dyr. Dyreredning og lignende.

Men hvilke muligheter er det i norge?

Skrevet

Veterinær og dyrepleier ved Norges Veterinærhøyskole. Evt. noe biologirettet? Biologi kan du studere flere steder. F.eks. ved UiB, NTNU og UMB. Er jo en del som jobber med dyr uten noen høyere utdannelse også.

Hvis du søker litt så er jeg sikker på at du finner flere tråder her inne om det samme emnet. Ja, og så er det jo selvsagt mulig å jobbe med andre ting og ha dyr som en hobby. :)

Skrevet

Biologi er alltid kjekt å ha. Ingen utdannelse som automatisk gir deg mulighet til å jobbe med de-og-de dyrene, men det gir mye bra kunnskap om mye av det som ligger bak, og kan være et veldig stort pluss.

Ellers kanskje dyrepleier eller veterinær?

Skrevet

Om drømmen er å hjelpe dyr i nød så ville det beste vært å ta seg en utdanning hvor du etterpå kan finne deg noe som gir penger i kassa. Penger du kan bruke til å reise rundt og redde dyr.

  • Like 1
Skrevet
Veldig teit overskrift, men visste ikke helt hvordan jeg skulle formulere det :)

Jeg skal søke skole nå, og vil jobbe med dyr.. Drømmen er å jobbe med dyr, men så vet jeg ikke helt hvilke utdanninger jeg kan ta..

Drømmen min er å reise tilbake til filippinene,og jobbe med dyr. Dyreredning og lignende.

Men hvilke muligheter er det i norge?

Hvor gammel er du? Har du studiekompetanse? Er du opprinnelig fra Filippinene? De fleste rescueorganisasjoner baserer seg på donasjoner og frivillig arbeid, så det må du også undersøke/ta med i betraktningen :)

Skrevet

Vet ikke om det er det du tenker på, men du kan studere husdyrvitenskap ved Universitetet for Miljø og Biovitenskap i Ås (UMB). Jeg studerte selv dette et år, men byttet studie av flere årsaker.

Studerer du husdyrvitenskap kan du fordype deg i hest, produksjonsdyr (storfe og småfe samt fjærkre), melkeproduksjon, hund og katt osv. Du kan også fordype deg avl, etologi (dyreadferd), fôring og ernæring, tegning av produksjonsbygg og mye mer. Så om du vet hva du vil ha ut av studiet er det egentlig veldig mange muligheter. Jeg syntes studiet var veldig spennende, men jeg manglet en plan for hva jeg ville bruke den utdannelsen til, derfor byttet jeg.

Verdt å sjekke ut i alle fall :). Du kan enten ta bachelorgrad i husdyrvitenskap og eventuelt master og bli sivilagronom.

http://www.umb.no/studietilbud/artikkel/bachelor-i-husdyrvitenskap

Skrevet

Takk for mange gode svar :) skal søke vetrinærhøyskolen, både dyrlege og dyrepleier. Har søkt der i 4 år, så har begynt å miste håpet, er visst fryktelig populært, også har jeg ikke de aller beste karakterene :P (det skal endres ;) )

Hvor gammel er du? Har du studiekompetanse? Er du opprinnelig fra Filippinene? De fleste rescueorganisasjoner baserer seg på donasjoner og frivillig arbeid, så det må du også undersøke/ta med i betraktningen :)
Jeg er 21 år, har generell studiekompetanse :) jeg er norsk :P men var på filippinene for 3 år siden, på langtur med folkehøyskolen. Forelsket meg helt i landet og har sett med egne øyne hvordan det er med dyra der nede. Jeg er frivillig for spca, så jeg vet det mest sansynlig ville blitt frivillig jobbing :) Jeg har kikket litt på etologi, men finner ikke helt ut hvilke jobbmuligheter etologer har. Noen som vet? Som kan gi noen konkrete eksempler :P Utdanning er ikke lett! :P
Skrevet
Takk for mange gode svar :) skal søke vetrinærhøyskolen, både dyrlege og dyrepleier. Har søkt der i 4 år, så har begynt å miste håpet, er visst fryktelig populært, også har jeg ikke de aller beste karakterene :P (det skal endres ;) ) Jeg er 21 år, har generell studiekompetanse :) jeg er norsk :P men var på filippinene for 3 år siden, på langtur med folkehøyskolen. Forelsket meg helt i landet og har sett med egne øyne hvordan det er med dyra der nede. Jeg er frivillig for spca, så jeg vet det mest sansynlig ville blitt frivillig jobbing :) Jeg har kikket litt på etologi, men finner ikke helt ut hvilke jobbmuligheter etologer har. Noen som vet? Som kan gi noen konkrete eksempler :P Utdanning er ikke lett! :P

Veterinærutdanning i utlandet er jo også en mulighet. F.eks her i Budapest så har man også mulighet til å samarbeide med omplasseringsorganisasjoner som fosterhjem (evt. mer om man har overskudd). Skolen tar også inn hunder fra enkelte organisasjoner til kastrering/ sterilisering gratis slik at studenter får øvd seg og hundene kan få nytt hjem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...