Gå til innhold
Hundesonen.no

Forbrukerrett (enter: bitch-mode)


Recommended Posts

Skrevet

For 2 år siden kjøpe mamma seg kjøleskap. Det har bråka og surra noe grasalt siden starten, men de siste 2 mnd har det tatt helt av. Det banker og durer som en hurtigbåt. Dro til butikken kjøleskapet ble kjøpt hos og viste video m/lyd. De sa "ja slik skal det ikke høres ut", vi ble videresendt til et selskap som tar seg av servicehenvendelser ("e-service Norge"). Mamma ringte og avtalte hjemmebesøk av service-tekniker. Dagen før ringte teknikeren og sa "nei lyder fra disse kjøleskapene er normalt". Denne personen hadde ikke engang hørt på lydene (!) før han avskrev det.

Da ble jeg sur, og jeg ringte personen opp. Fikk en mailadresse og sendte opptak. Nå fikk jeg svar "dette er å regne som vanlige driftslyder, og så lenge kjøleskapet er funksjonelt ansees det ikke som feil".

E-service og Electrolux skal f*** ikke få komme seg unna med at vi har et kjøleskap som seriøst høres ut som en hurtigbåt, eller sjark. Det bråker så mye (så høyt) at det går utover livskvaliteten og når vi spiser middag på kjøkkenet får man knapt matro.

Så - hvor tar jeg dette videre? Forbrukerrådet? Aviser? Det er åpenbart at e-service har et servicenivå på det jamt elendige, og at de prøver å vri seg unna garantisaker med å påstå at det mest ekstreme er normalt.

Skrevet

Står det noe om støynivå i spesifikasjonene på produktet? Jeg mener det stod noe om det da jeg kjøpte kjøleskapet mitt i fjor.... eller kanskje det var vaskemaskina mi? Ehhhhh.... Sjekk det ut iallefall først.

Skrevet

Støynivå skal være spesifisert på produktet ja.

Ville prøvd å gå ett hakk opp på stigen i e-service, be om å få pratet med sjefstekniker eller overordnet, sier at om de ikke godtar klagen er forbrukerombudet neste.

Skrevet

*følger med*

Vi har og nytt Electrolux bråkeskap!

Og jeg har selskaps- og kontraktsrett (Jus) på skolen i år, så dette burde jeg lære meg i løpet av året! :P

Skrevet

Skal sjekke papirene, takk for tipset. Det bør jo informeres om at kjøleskapet bråker "mer enn alle andre" (for jeg har aldri vært borti noe sånt, selv ikke billigdritten på universitetet bråker sånn. Ja selv ikke bestemors 25år gamle som enda "is going strong").

Skrevet
Skal sjekke papirene, takk for tipset. Det bør jo informeres om at kjøleskapet bråker "mer enn alle andre" (for jeg har aldri vært borti noe sånt, selv ikke billigdritten på universitetet bråker sånn. Ja selv ikke bestemors 25år gamle som enda "is going strong").

Gamle hvitevarer er jo helt fantastisk da. Vi avlivde fryseren til min grandtante kun grunnet plassmangel. Frisk som en hest var det, tiltross for at det levde et helt år ute på verandaen min (og ja, det var plugget i hele tiden).

Skrevet

Ja jeg tror de lagde de for at de skulle vare, den gang da. Ikke som nå, forbrukersamfunn...*hytte neve* :<

Skrevet
Ja jeg tror de lagde de for at de skulle vare, den gang da. Ikke som nå, forbrukersamfunn...*hytte neve* :<

Det der tror jeg er mer sant enn man skulle ønske. Men på den annen side så er jo ting ofte utdatert etter få år da.. Men ærlig talt, et kjøleskap er jo et kjøleskap selvom det ikke lager isbiter i forskjellige størrelser :P

Så med andre ord, klag i vei! Det burde holde lenger enn det her!

Skrevet

Hvis du ikke kommer igjennom, så sender du en skriftlig klage der du ber som svar.. Funker ikke det, er det bare å sende inn klagen osv inn til forbrukerrådet.. Du må også skrive hva du ønsker. Forretningen har en rettighet om å kunne reparere varen inntil 3 ganger før du får ny, men alt dette kan du lese i kapittelet reklamasjon i forbrukerkjøpsloven..

Kunsten er å ikke gi seg og bli sånn passelig forbanna :aww:

Skrevet (endret)

Jeg har et Gorenje kjøleskap som er ca 3 år gammelt. Det smeller (!) innimellom og surkler litt etc. Jeg fant fram water og fikk det til å stå helt i water og det ble mye bedre. Det bedret seg ikke umiddelbart, men over noen dager. Vet ikke om dere kunne prøvd det først? Vet ikke grunnen til dette eller om det er noe gjenerelt.

Edit: ellers er jeg kjempefornøyd, og nå er det stort sett helt stille. Men har vært noen ganger før jeg fikk meg et skikkelig støkk for å si det sånn, he he he.

Endret av 13de

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...