Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Dette høres ut som en helt normal valp.

1. La valpen få vite hva som er akseptabelt og ikke (man behøver ikke være slem for det). Regler er en god ting. Kjøp en barnegrind som dere kan sette i døra inn til rommet hans og når han f.eks. går på bordet, løfter du han bare pent ned og geleider han inn på rommet - stenger grinna og gir han fem minutter timeout.

2. Når du går tur så blås i lokke lure varianten, gå som om du mener det - vær trygg og forutsigbar. Skal dere på tur så skal dere på tur og blås i å lage en masse bal når han blir redd, GÅ videre og tau han med deg. Om du ikke klarer å få med deg valpen som nå bare er fire måneder gammel - vurder omplassering - for fikser du ikke å holde han igjen nå når han bare er baby så kommer du til å slite skikkelig den dagen han er voksen og bestemmer seg for å gå en annen vei enn deg. (jeg vet, usakelig - men igjen - han er fire måneder og det er begrenset hvor sterk en fire måneder gammel valp er). Poenget er uansett - bare GÅ.

(og vær snill å overhør de som mener at han ikke skal på tur - valper skal ha tur, de skal ha inntrykk - de skal oppleve ting og de tåler godt turer med litt lengde)

Ta han med til nærmeste kjøpesenter, ta med campingstol og tren på å stå i ro på utsiden - la han få masse inntrykk - ta han med til ei gågate eller bysentrum og tusle rundt - fyll på med inntrykk så han lærer at det er greit. Han trenger miljøtrening og det vil også dempe aktivitetsbehovet innendørs.

3. OM han knurrer til barnet når han har leke - geleid valpen inn på rommet hans og la han leke der i fem minutter. Ikke skjenn eller kjeft, bare fjern han - lær også barnet at når hunden er på rommet så er den OFF LIMIT - dvs. barnet skal IKKE henge ved grinda.
Mat og godbiter gir dere KUN på rommet.

Skrevet
Ingen fortalte det til min ihvertfall :P

Hilsen hun som lite gjennomtenkt prøvde å ta fra valpen RÅ LAKS. Det var i alle fall verdt å forsvare! :lol: Ellers tar ungen akkurat det han vil ut av munnen hennes, og gir det gjerne tilbake også. :P

Skrevet
Hilsen hun som lite gjennomtenkt prøvde å ta fra valpen RÅ LAKS. Det var i alle fall verdt å forsvare! :lol: Ellers tar ungen akkurat det han vil ut av munnen hennes, og gir det gjerne tilbake også. :P

:lol:

Min er tvert i mot svært opptatt av å dele, enten det er rått kjøtt eller gulrotbit. Alle skal få :P

  • Like 1
Skrevet
Men er det ikke slik at alle valper til en viss grad har noe ressursforsvar?

Ingen av mine har syns det har vært helt naturlig å dele sånt som betyr noe ihvertfall, det er en glede de har vært nødt til å lære seg :)

Skrevet

Melde på valpekurs er nok lurt :-) og mer aktivisering og ikke gi etter for å få ro, stå løpey ut slik at valpen ikke fåe viljen sin hver gang.

kjøp grind eller knyt han fast inne ved hundesenga si så sovner han nok litt oftere. de trenger myyyye søvn ;-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...