Gå til innhold
Hundesonen.no

Fysio- og rehabiliteringsterapeut på hund


Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som er det? Eller vet noe om utdannelsen?

Jeg vil for alt i hele verden jobbe med hund, og det er dette yrket som tiltrekker meg. Jeg vil ikke jobbe som veterinær eller dyrepleier, ei heller som hundeinstruktør. Men jeg er jo avhengig av at dette er noe å leve av. Og kunne hjelpe hunden på siste biten til å bli bedre må være veldig givende. Samtidig er det litt zen over det, litt harmonisk på en måte.

Kjenner du noen? Eller sitter du på informasjon i det hele tatt om dette yrket, nettsider, bøker, folk du kjenner som kjenner noen eller egentlig hva som helst. Finner ikke så mye på nett når jeg søker :/

Skrevet

Hund i fokus har pleid å ha noen slike TTouch kurs, der de masserer og slik. Jeg skulle egentlig være med der i fjord, men måtte dessverre si opp plassen min :/ Men jeg skal være med på det neste gang, bare følg med på hjemmesiden deres så kommer det info hvis de skal ha flere kurs. :)

Skrevet

Jeg vet at aquadog arrangerer kurs over et år, og da var det visst ferdig utdanning.

Man måtte bare ha diplom i massasje først :)

Men er det noe å leve av tro? :P

Skrevet

Altså det begynner å bli endel etterspørsler om fysioterapi og massering så jeg tror en kan leve av det, henger litt på tanken selv, men tror kanskje det er lurt å ha litt mer å tilby kunden da liksom :) (ihvertfall i første omgang)
Eks så vurderte/vurderer jeg å starte en liten "hundebarnehage" der jeg kunne ta inn hunder på dagtid mens eiere jobber og da tilby "ekstra luksus" med massasje, fysioterapi(også muligheter kun for å bestille fysioterapi time) osv osv.
Jeg fikk også tips av en veterinær når vi snakket litt om utdanning osv innen hund att slike ting var blitt ganske populært siden det kan forhindre div led plager osv ;)

Skrevet

Jeg vet at selv med stort kundegrunnlag er det mye jobb og lite økonomisk overskudd. Geg har også hørt at man bør/må ha massasjeutdannelse først. Så har jeg hørt at fysioutdannelsen er mye bedre i Sverige.

Jeg kjenner en som er det, skal spørre henne om hun har noen kontakter :)

Skrevet

Jeg er utdannet fysio-rehabiliteringsterapaut (for ca 5år siden), tok utdannelsen igjennom AquaDog her i Norge, den er ganske lik den i Sverige, siden vi har mye like lærere og de som har satt opp skolene kjenner og jobber mye med hverandre ;)

Man må være utdannet hundemassør før man tar fysioutdannelsen.

Bare spørre meg på PM dersom det er noe du lurer på :)

  • Like 1
Skrevet
Altså det begynner å bli endel etterspørsler om fysioterapi og massering så jeg tror en kan leve av det, henger litt på tanken selv, men tror kanskje det er lurt å ha litt mer å tilby kunden da liksom :) (ihvertfall i første omgang)

Eks så vurderte/vurderer jeg å starte en liten "hundebarnehage" der jeg kunne ta inn hunder på dagtid mens eiere jobber og da tilby "ekstra luksus" med massasje, fysioterapi(også muligheter kun for å bestille fysioterapi time) osv osv.

Jeg fikk også tips av en veterinær når vi snakket litt om utdanning osv innen hund att slike ting var blitt ganske populært siden det kan forhindre div led plager osv ;)

Jeg og moren min planlegger også å starte hundebarnehage, men må først finne ut av etterspørselen her i området. Derfor hadde det vært greit med en utdanning innen hund i tillegg, for hundehage er ikke nok å leve på.

Massasje er ikke noe å kimse av vettu ;)

Skrevet
Jeg vet at selv med stort kundegrunnlag er det mye jobb og lite økonomisk overskudd. Geg har også hørt at man bør/må ha massasjeutdannelse først. Så har jeg hørt at fysioutdannelsen er mye bedre i Sverige.

Jeg kjenner en som er det, skal spørre henne om hun har noen kontakter :)

Jeg fant en link til en svensk side som tilbød utdanning innen fysio. Det stod ingenting om man måtte være diplomert massør, men det var uansett vesentlig billigere :)

Det hadde vært supert! Takk :)

Skrevet
Disse vet jeg har en grei utdannelse, litt usikker på hundebiten, men jeg kjenner flere som har gått hestemassør gjennom de og de var iallefall fornøyd og har jobb i ettertid.

http://www.nordiskhms.no/

Takk for link! :)

Det ser ut som at de hovedsaklig utdanner innen hund da :P Og det er jo supert! Ikke var de så alt for dyre heller :)

Skrevet
Takk for link! :)

Det ser ut som at de hovedsaklig utdanner innen hund da :P Og det er jo supert! Ikke var de så alt for dyre heller :)

Det finnes nordisk hestemassasje og nordiske hundemassasje, logo og slikt er likt så jeg regner med det er samme firma/organisasjon, men akkurat den linken går til hunde sidene :)

Skrevet

Oppdretter til min Chess har massørutdannelse fra Nordisk hundemassasje. Det er ett år som jeg faktisk tror at tilsvarer 60 stp (altså, faktisk en godkjent skole), og såvidt jeg har hørt er det meget seriøst.

Oppdretter er superflink og driver egen hundesalong med massasje, laserbehandling og noe rehabilitering :)

Skrevet

Jeg gikk først på grunnkurs på Axelson, var ikke helt fornøyd med opplegget så jeg begynte heller på Nordisk hundemassasje skole, det var natt og dag mellom de to skolene.

Skrevet

Hmm.. Nordisk hundemassasje er absolutt under vurdering. De har fått mye skryt litt over alt. :)

Men det er fortsatt mye billigere i Sverige da :P

Skrevet

Dersom du ikke bor så langt unna Sverige eller har anledning til å ta det der, så ville jeg gjort det, MEN hvilken skole er det du ser på som er billigere?

Skrevet

Fikk svar fra min venninne, som forøvrig er hun som startet Aquadog:

Tror ikke det er noen fysioutdanning i Norge nå etter at jeg sluttet. Vet at NVH har hatt et kull, men vet ikke om de gjentar det. Opptakskrav der er dyrepleier eller veterinær.
Ellers anbefaler jeg ReDog i Sverige - gå inn på www.redog.se - de er kjempeflinke.
Skrevet
Fikk svar fra min venninne, som forøvrig er hun som startet Aquadog:

Kjenner du også Wenche?

Kanskje du har vært innom der en dag jeg har jobbet der? Jobbet der for hun en god stund :)

Skrevet
Kjenner du også Wenche?

Kanskje du har vært innom der en dag jeg har jobbet der? Jobbet der for hun en god stund :)

Jepp, vi er/var kollegaer i rød uniform ;) Aïda svømte der et år hun, i svømmeklubben :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...