Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan fortelle meg om ungarsk vizsla?


Artemis
 Share

Recommended Posts

Noen som kjenner til ungarsk vizsla og kan fortelle litt? Hvordan er de i forhold til de andre fuglehundene som vorsteh, pointer og setter? Røyter de mye? Fryser de lett om vinteren? Hvordan fungerer de på jakt i forhold til de andre fuglehundene? Hvordan er de med tanke på gemytt?

Min egen erfaring er dessverre stort sett begrenset til vizslaene til noen venner, så jeg skulle gjerne hatt litt mer informasjon. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen som kjenner til ungarsk vizsla og kan fortelle litt? Hvordan er de i forhold til de andre fuglehundene som vorsteh, pointer og setter? Røyter de mye? Fryser de lett om vinteren? Hvordan fungerer de på jakt i forhold til de andre fuglehundene? Hvordan er de med tanke på gemytt?

Min egen erfaring er dessverre stort sett begrenset til vizslaene til noen venner, så jeg skulle gjerne hatt litt mer informasjon. :)

Min erfaring med dem er ytterst perifær desverre, men vet at han som driver kennel miessevarri har hatt oppdrett av de (men usikker på om han enda har noen.). Han er aktiv med irsk setter nå, så bør vel være i stand til å fortelle mye hvordan de er ift settere iallefall!

(Man må jo reklamere litt for slekta, hoho :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen som kjenner til ungarsk vizsla og kan fortelle litt? Hvordan er de i forhold til de andre fuglehundene som vorsteh, pointer og setter? Røyter de mye? Fryser de lett om vinteren? Hvordan fungerer de på jakt i forhold til de andre fuglehundene? Hvordan er de med tanke på gemytt?

Min egen erfaring er dessverre stort sett begrenset til vizslaene til noen venner, så jeg skulle gjerne hatt litt mer informasjon. :)

To jeg kjenner har Vizla. Om du er intr kan du få mail/info og høre med de.

Jeg vet ikke om de røyter mye, men jaktmessig er langt fra de ande fuglehundene. De har ikke det samme store søke og jaktlysten, men de tar stand. Tenker de egner seg ypperlig i skogen, jeg har bare sett de på fjellet og der kommer de til kort (etter min smak).

Gi meg en PM om du vil ha mer info

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar. Det var noen som spurte meg om rasen, så jeg tenkte at jeg skulle forhøre meg litt om rasen ettersom jeg ikke kjenner så godt til den. :) De spurte nok mest for nysgjerrighetens skyld, for de har ikke konkrete valpeplaner helt ennå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes Vizlaen er utrolig fin! Har lest om en del før jeg fikk hund sist, men har glemt det meste. Siden det ikke virker som det er så mange som kjenner den gir jeg deg litt ekstern/gjenerell info.

Hentet litt info fra dyrebar:

Egenskaper
  • Kosefaktor
  • 3,0/5 poeng
  • Kommer overens med barn
  • 3,0/5 poeng
  • Vennlig overfor andre raser
  • 3,0/5 poeng
  • Aktivitetsnivå
  • 4,0/5 poeng
  • Mosjonsnivå
  • 4,0/5 poeng
  • Lett å trene/oppdra
  • 4,0/5 poeng
  • Pelsstell
  • 1,0/5 poeng
Egnet som
  • Selskapshund
  • 1,0/5 poeng
  • Treningskompis
  • 4,0/5 poeng
  • Agility
  • 1,0/5 poeng
  • Jakthund
  • 3,0/5 poeng
  • Vakthund
  • 1,0/5 poeng
  • Allergivennlig
  • Ikke spesifisert
Om rasen

Ungarsk vizsla regnes av mange som Ungarns nasjonalrase. Den har røtter helt tilbake til 900-tallet og ble brukt av den ungarske adelen til jakt allerede før ildvåpenet ble introdusert på 1600-tallet. Den ble da brukt ved fuglejakt med nett og falk, samt til småviltjakt og til jakt på hjortedyr. Ungarsk vizsla finnes i to utgaver, strihåret og korthåret. Utenom pelsen er det lite som skiller de to fra hverandre, men de registreres likevel hver for seg.

Ungarsk vizsla er en lite utbredt rase i Norge og man regner med at det finnes rundt 100 eksemplarer i landet. Den brukes som stående fuglehund. For å lese mer om de hvordan stående fuglehund brukes til jakt av fugl kan du gå inn på Norges Jeger og Fiskerforbund sine sider her.

Ungarsk vizsla er energisk, utholdende og til tider sta, og krever derfor en erfaren eier. Innendørs er den derimot rolig og avbalansert. Denne hunden blir ofte nært knyttet til sin eier. I likhet med de fleste andre fuglehundrasene trenger den mye mosjon og trening, men vil da, i tillegg til å bli en god jeger, fungere godt som familiehund. Vizslaen er en hund med egne meninger og ikke en hund som passer hvem som helst. Det er svært viktig med konsekvent oppdragelse fra tidlig valpestadie. Rasen er kjent for å ville bære ting i munnen når den hilser sine kjære velkommen. Det kan virke som om dette er vizslaens måte å vise sin glede og hengivenhet på.

Helse:

Den ungarske vizslaen har ingen kjente genetiske lidelser.

Kilder:

Bertil Nyheim, Ungarsk Vizsla i Norge, appen DogsPro HD, bøkene "Hunderaser fra A til Å" av Horst Hegewald-Kawich (Cappelen 2007), og "Hundeboka – alt om hunden" av Ulla Sørensen (Tun forlag, 2007), samt nettsidene animalplanet.com, Wikipedia og no.wikipedia.org."

Stjernene kom ikke frem i kopien, men antall stjerner er linjen under, dvs f.eks "kosefaktor" er 3 av maksimalt 5 stjerner etc.

Virker som det er en sunn rase:-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...