Gå til innhold
Hundesonen.no

Passer hund for venninne som plutselig har begynt og tisse inne.


Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Eg har sagt ja til ei venninne at eg kunne ta hunden hennes, en 9 mnd gammel bruksboxer mens hu er på ferie i 14 dager.

Eg fekk beskjed om at det var en kjekk valp med lite nykker. Den ødela ikkje ting, var husrein og kunne vere alene hjemme.

Eneste unotene var at han er litt "vill" ved enkelte anledninger. slik som ein boxer ofte er. med hopping og dulting.

Han kunne også finne på og stjele mat.

Men dette takler eg fint. har passet unghunder tidligere og litt vilterhet gjere ingenting.

Men eg har han nå på 4 dagen. første natta hadde han tisset 3 ganger inne i stua, store dammer til tross for at eg luftet han 23.30 den kvelden. eg tørket det opp 05.30.

Neste dag hadde eg egentli fri fra, men det ringte frå jobben og trengte folk. så eg jobbet halv dag og var borte 4 timer. Hundene hadde fått luftet seg 2 timer ute med meg før eg dro. Har fra tidligere en ridgeback hannhund på 4.

Kom heim og han hadde tisset 2 store dammer på golvet og i senga til hunden min...

Tisset også dagen etter, var borte 3 timer. og påfølgende natt.

Og idag kom eg nett inn frå tur, vert ute i 2 timer. Max 5 min etter tisset han på teppet mens eg var tilstede.

Han har også ødelagt headsettet til sambo og ene puslespillet til sonen min.

Hunden har vert vandt til og gå ilag med annen hannhund på dagtid og går laus i hele huset.

Kan det vere markering? Tenkte i starten at han stresset når eg var borte, men nå tisset han jo når eg var tilstede..

Han virker ikkje stresset. og har tilpasset seg veldig bra ellers. Roer seg fint.

Noken råd om kva det kan vere?

Skrevet

Urinveisinfeksjon trur eg det ikkje er. tisser ikkje noke særlig ute og det lukter heller ikkje.

Men har tenkt litt på stress eg også. Men synst ikkje han ser noke stresset ut i det heile.. Har tilpasset seg veldig fint. Han er likegyldig til alt, bryr seg fint lite. Har ikkje sett noke særlig til dempende signaler heller.

Tenkte jo først han stresset når eg ikkje var tilstede. Men nå når han tisser rett foran tryne på meg så begynner eg og lure litt.

Men kan det vere markering? Han har nettopp begynt og lette på foten og det at han har tisset i sengen til min eldre hannhund på 4 år er jo ikkje akkurat så høfligt.

Skrevet

Det kan det sikkert være, men de tilfellene jeg har hatt med markering og gjøre har det alltid vært på ting/veggen ikke bare midt på gulvet, det høres mer ut som hund som bare må tisse.

  • Like 1
Skrevet

Men synst det er rart at den bare må tisse 5 min etter en tur på 2 timer... Stusselig hele greia egentli.. hmm får håpe det blir bedre, skal jo tross alt vere her i 10 dager til.

Skrevet
Men synst det er rart at den bare må tisse 5 min etter en tur på 2 timer... Stusselig hele greia egentli.. hmm får håpe det blir bedre, skal jo tross alt vere her i 10 dager til.

Det trenger de fleste hunder her i huset på denne tiden av året om det er kaldt ute eller snø.

Skrevet

Har han spist snø på tur? Min tidligere hanhund elsket å base og leke i snøen noe som førte til at han spiste en god del. Da kunne han regelrett tisse seg ut inne. Han klarte ikke å holde seg og store dammer med mer eller mindre rent vann ble resultatet.

Skrevet
Men synst det er rart at den bare må tisse 5 min etter en tur på 2 timer... Stusselig hele greia egentli.. hmm får håpe det blir bedre, skal jo tross alt vere her i 10 dager til.

Det er jo ikke så rart om den feks har uvi, eller det kan være noe annet fysisk galt, eller som andre sier den har spist mye snø. Det er jo ikke sikkert det er livsnødvendig og tisse, men den er jo ung enda og har kanskje ikke like god blærekontroll som en voksen, og forøvrig så går jo hannhunder mest og skvetter så det er ikke sikkert den har tømt seg helt ila turen. Det kan jo også være at det og komme på en ny plass med nye folk og nye rutiner gjør at den ikke skjønner tegninga helt. at den har lært det hjemme betyr ikke at den automatisk skjønner at det gjelder over alt. Forøvrig så tenker jeg at om hunden tisser store dammer så må den faktisk på do, den har jo tydeligvis endel veske i seg da.

Du kan jo prøve da og ha den i nerheten av deg inne slik at du kan holde øye med den hele tiden og holde den liggende ved deg slik at den ikke får noen mulighet til og tisse inne også ta den med ut etter et par timer, la den tisse og ros den, start litt på nytt rett og slett. Har den vært husren hjemme en stund og det ikke er noe fysisk galt tar den sikkert tegninga rimelig kjapt.

  • Like 1
Skrevet
Har han spist snø på tur? Min tidligere hanhund elsket å base og leke i snøen noe som førte til at han spiste en god del. Da kunne han regelrett tisse seg ut inne. Han klarte ikke å holde seg og store dammer med mer eller mindre rent vann ble resultatet.

Akkurat det opplevde jeg med en hannhund jeg hadde også.

Skrevet

Her er det knapt snø og ikkje så veldig kaldt heller. Er eit par minus.

Men eg valgte og la han få vere på gangen når eg var på jobb, med en grind i døra, slik at han både kunne hilse på min hund og ikkje føle seg alene. Så idag har det gått veldig bra. Ingen tissing og gangen var like hel :P

Så det kan jo hende det har blitt litt mykje med ny plass og litt stress rundt det. Han måtte nok bare få tid til og roe seg litt. hjalp kanskje også å begrense plassen.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...