Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Er det virkelig så galt at 8 av 10 førerhunder blir angrepet av andre hunder mens de er i arbeid?

Skjer det ofte, eller har det skjedd en gang med 8 av 10 hunder, skjer det hele tiden med disse 8 eller hva er greia?

Er det sånn at 8 av 10 førerhunder til stadighet blir angrepet så er det jo faktisk sånn at man bør vurdere å forby bruken av førerhund. For det er jo helt uholdbart for hundene.

Om det er sånn at det skjer en gang med 8 av 10 i løpet av en 10 års tjenesteperiode så er det etter min mening noe som handler om uhell.

Skrevet

OT, men var en "fin" feit førerhund de haddr avbildrt gitt!!!

Anyway, jeg tror kanskje masse er avhengig av opplysninger og informasjon :-) Spre informasjon om førerhunder og deres jobb, utdanne folk litt... For det er nok mange som ikke tenker over at de ikke skal klappe førerhunden...

så spørs det på de angrepene?? HVA er et angrep?

Skrevet

Kjenner ei førerhundbruker, hun kan fortelle at de fleste angrep skjer av hunder som står bundet. En førerhundbruker ser jo ikke disse hundene.

Det kjøres jevnlig kampanjer for å opplyse folk om å la førerhunder arbeide i fred. Også seende opplever jo (bare å lese he inne) at hundeeiere lar hundene sine gå bort til andre hunder uten å ha spurt om det er ok først. Og "alle" vet jo at førerhunder er så snille. Så det oppleves som et problem blandt førerhundbrukere.

Men, hun jeg kjenner sier at hun ikke tror endring i hundeloven er rette veien, for hva med førerhundbrukeres eget ønske om fritak fra båndtvangsreglene. Da vil jo holdningen fra andre hundeeiere bli mer negativ, dersom deres regler skal strammes inn.

Skrevet

Men altså.. Hvis problemet er fastbundne hunder som den blinde (naturlig nok) ikke ser, så er det jo ikke akkurat noe å stramme inn heller? Så sant de ikke har tenkt å totalforby å binde hund da?

Guest lijenta
Skrevet

Det er fortsatt endel som binder hunden sin så nærme innganger at det for en førehundeier ar lett å komme nærme hundene på veg ut. Og ja en må fortsatt stoppe voksne og barn fra å klappe førerhunder.

Skrevet
OT, men var en "fin" feit førerhund de haddr avbildrt gitt!!!
Ikke at jeg benekter eksistensen av overvektige labradorer, men denne er da vitterlig muskuløs og stam i kroppen :P
Skrevet
Det er fortsatt endel som binder hunden sin så nærme innganger at det for en førehundeier ar lett å komme nærme hundene på veg ut. Og ja en må fortsatt stoppe voksne og barn fra å klappe førerhunder.

Men altså.. Hvis problemet er fastbundne hunder som den blinde (naturlig nok) ikke ser, så er det jo ikke akkurat noe å stramme inn heller? Så sant de ikke har tenkt å totalforby å binde hund da?

Merk nå at dette er noe én av mange førerhundbrukere har sagt da, ang angrep/utfall av hunder som står bundet. Dette er hennes opplevelser, men det later til at flere førerhundbrukere sliter med at folk slipper hundene sine bort til førerhunder. Nå blir det jo ikke noe lovendring før eventuellt etter valget, men tror ikke det vil ha noen effekt uansett. Det vil alltid være de som gir blanke i lover og regler og som ikke klarer få det inn at førerhunder ikke skal forstyrres når de arbeider.

Det er fortsatt endel som binder hunden sin så nærme innganger at det for en førehundeier ar lett å komme nærme hundene på veg ut. Og ja en må fortsatt stoppe voksne og barn fra å klappe førerhunder.

Desverre er det slik ja. Et par førerhundbrukere jeg har snakket med, de forteller at barn gjerne er lettere å få til å forstå at man ikke skal forstyrre førerhunder i arbeide enn deres foreldre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...