Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi kjøpt pulk, så vi tenkte hundene skulle få trekke datteren vår i den nå på vinteren, og i sykkelvogn på sommeren. Da er det jo greit å kunne trene inn kommandoer for høyre og venstre. Noen som har tips til måter å trene inn dette på?

Skrevet

Jeg har trent det inn på Nora ved å si høyre/venstre når vi møter "kryss" i veiene på steder hvor vi går. Om jeg sier høyre, og hun går venstre, så stopper jeg og holder henne igjen(viser at det er feil), og viser vi skal andre veien(peker, drar litt i bånd den veien etc.), sier høyre, og roser om hun går dit. Sier jeg høyre og hun går høyre roser jeg kjempe mye.

Jeg gikk ofte andre steder i kryss enn jeg skulle og flere ganger bare for å trene på H/V. Nå kan hun H/V ganske bra! :) Også bør du ha et annet trykk på H enn V. Feks ha en lang kommando på H som "Høøøøyre" og en kort på V, som "venstre!". Da er det enklere å høre forskjellen. Det gjorde vi i Alta også. Men der brukte vi "Gi"(H) og "Haw"(V) som kommandoer. Tror det er internasjonale kommandoer i hundekjøringsverden :)

I Alta, med Harald Tunheim gikk vi i skoger når vi lærte hundene H/V. Vi gikk mot et tre, sa H/V og gjorde resten slik jeg har beskrevet over her^ Slik lærte han ledehundene sine det. Gikk turer med en og en hund og terpet, terpet, perpet.

  • Like 4
Guest Ulla-Britt
Skrevet

Også kan det være greit å lære inn en hold høyre-kommando. Så vet hun hvor i sporet/veibanen det er meningen at hun skal oppholde seg, og det er jo som regel på høyresiden.

Skrevet

Vi har trent på H/V hjemme også vi. Lagt frem to godbiter og sagt "Høyre - værsågod". Tar hun da riktig er det masse ros. Prøver hun å ta feil, får hun et nei, og må prøve på nytt.

Også har vi trent i kryss og der veien deler seg, sånn som Ane beskriver.

Det skal sies at det fremdeles ikke sitter ordentlig, men terping og øvelse gjør mester :P

  • Like 1
Skrevet

Det går an å trene inn retningskommandoer med baller også: Ha en haug med baller (litt vesentlig for de av oss med hunder som verken apporterer på instinkt eller av lyst :teehe: ) og still deg opp på en gressplen eller annen åpen plass. Kast en ball til venstre og si venstre. Hunden setter etter. Samme skjer til høyre (overraska?). Hold på sånn til du kan dirigere.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
    • Det kommer vel litt an på hvor heftig det er meldt. Min totalt skuddtrygge hund ble redd for raketter og andre høye lyder (typisk ryggelyd fra lastebil o.l.) etter at naboen sprengte stein på tomta mens hundene var alene hjemme. Vi var ikke varslet. Så hvis det er meldt fare for lyn og torden akkurat der du er ville jeg nok vurdert å tatt dem med meg eller blitt hjemme. Men "kanskje et lyn i stort område" i løpet av dagen er nok ikke så farlig. Du kan jo også følge litt med på lynkart.no.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...