Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å skaffe oss hund, men trenger noen tips/råd


Recommended Posts

Skrevet

VI vurderer å skaffe oss en hund, det har vært i tankene lenge. Men har vært litt usikker da vi bor i en 2-roms hybelleilighet under foreldrene mine. Og de har en Welsh Springer Spaniel hannhund på 5 år. Vi omgås så si daglig denne hunden.

Han er veldig knyttet til meg, jeg gir han mye oppmerksomhet/kos og han er en utrolig snill hannhund. Han har ikke blitt sosialisert mye med andre hunder, annet en litt lek på store områder hvor vi har møtt på andre med hund. Når det har vært valper og mindre hunder til stedet, er han veldig forsiktig med dem.

Ellers er han litt nervøs av seg, altså at han er veldig avhengig av oss, skal helst være med over alt og han kan være ganske forsiktig når han skal hilse på andre mennesker. Men han har aldri vist tegn til sinne.

Jeg er utrolig glad i denne hunden, men synes det hadde vært koselig med en hund til i hus, Og vi har egen inngang til leiligheten. Så valpen kommer jo i så fall ikke til å bo 24/7 med welsh'n. Men jeg har han ofte på besøk hos oss :)

Det jeg er litt redd for er om han skal føle seg tilsidesatt og bli sjalu om vi skulle skaffe oss en hund?

At han skal føle at jeg ikke er hans "bestevenn" lenger. Og han er jo på en måte like mye min hund, selv om det er foreldrene mine som eier han.

Vi har sett på litt forskjellige raser, men siden vi bor på 50 kvadrat så kunne vi nok tenke oss en hund av liten str. Har tenkt på chihuahua..men kan det være dumt med tanke på welsh'n? den er jo ganske så stor i forhold.

Skrevet

For det første: Så lenge welsh'en blir kjent med valpen og omgås den jevnlig så burde det ikke være noe problem. Hunder som omgås ofte blir stort sett gode venner :)

For det andre: Ikke tenk så mye på størrelsen på leiligheten. Store hunder er roligere inne og krever lite plass, og aktivisering foregår uansett ute.

Sett heller opp en liste over følgende:

  • Hvor mye aktivisering vil den få daglig?
  • Ønsker dere å bruke den til noe spesielt? Lydighet, agility osv
  • Hva med pelsstell?
  • Størrelse på hunden?
  • Like 1
Skrevet

Ja ikke tenk for mye på størrelsen på leiligheten. Bor på 20 kvm med min dalmatiner, er overhodet ikke noe problem. Har bodd på 12 kvm og. Da han var valp og unghund fikk han uansett ikke lov til å leke (voldsomt) og herje inne, og slik hadde jeg nok hatt det uansett hvor stor plass jeg hadde hatt.

Min relativt store hund er kjempeforsiktig med hunder som er mindre enn ham, er nesten rørende å se på hvor hensynsfull han er, og welshen er jo voksen, så det tror jeg ikke dere skal tenke for mye på :-)

Har dere mest lyst på en liten hund velger dere jo såklart det, men synes ikke dere skal velge det bare pga. størrelsen på leiligheten, hvis dere egentlig har lyst på en større. Hva med en welsh til?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...