Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å skaffe oss hund, men trenger noen tips/råd


Recommended Posts

Skrevet

VI vurderer å skaffe oss en hund, det har vært i tankene lenge. Men har vært litt usikker da vi bor i en 2-roms hybelleilighet under foreldrene mine. Og de har en Welsh Springer Spaniel hannhund på 5 år. Vi omgås så si daglig denne hunden.

Han er veldig knyttet til meg, jeg gir han mye oppmerksomhet/kos og han er en utrolig snill hannhund. Han har ikke blitt sosialisert mye med andre hunder, annet en litt lek på store områder hvor vi har møtt på andre med hund. Når det har vært valper og mindre hunder til stedet, er han veldig forsiktig med dem.

Ellers er han litt nervøs av seg, altså at han er veldig avhengig av oss, skal helst være med over alt og han kan være ganske forsiktig når han skal hilse på andre mennesker. Men han har aldri vist tegn til sinne.

Jeg er utrolig glad i denne hunden, men synes det hadde vært koselig med en hund til i hus, Og vi har egen inngang til leiligheten. Så valpen kommer jo i så fall ikke til å bo 24/7 med welsh'n. Men jeg har han ofte på besøk hos oss :)

Det jeg er litt redd for er om han skal føle seg tilsidesatt og bli sjalu om vi skulle skaffe oss en hund?

At han skal føle at jeg ikke er hans "bestevenn" lenger. Og han er jo på en måte like mye min hund, selv om det er foreldrene mine som eier han.

Vi har sett på litt forskjellige raser, men siden vi bor på 50 kvadrat så kunne vi nok tenke oss en hund av liten str. Har tenkt på chihuahua..men kan det være dumt med tanke på welsh'n? den er jo ganske så stor i forhold.

Skrevet

For det første: Så lenge welsh'en blir kjent med valpen og omgås den jevnlig så burde det ikke være noe problem. Hunder som omgås ofte blir stort sett gode venner :)

For det andre: Ikke tenk så mye på størrelsen på leiligheten. Store hunder er roligere inne og krever lite plass, og aktivisering foregår uansett ute.

Sett heller opp en liste over følgende:

  • Hvor mye aktivisering vil den få daglig?
  • Ønsker dere å bruke den til noe spesielt? Lydighet, agility osv
  • Hva med pelsstell?
  • Størrelse på hunden?
  • Like 1
Skrevet

Ja ikke tenk for mye på størrelsen på leiligheten. Bor på 20 kvm med min dalmatiner, er overhodet ikke noe problem. Har bodd på 12 kvm og. Da han var valp og unghund fikk han uansett ikke lov til å leke (voldsomt) og herje inne, og slik hadde jeg nok hatt det uansett hvor stor plass jeg hadde hatt.

Min relativt store hund er kjempeforsiktig med hunder som er mindre enn ham, er nesten rørende å se på hvor hensynsfull han er, og welshen er jo voksen, så det tror jeg ikke dere skal tenke for mye på :-)

Har dere mest lyst på en liten hund velger dere jo såklart det, men synes ikke dere skal velge det bare pga. størrelsen på leiligheten, hvis dere egentlig har lyst på en større. Hva med en welsh til?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...