Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er galt med Tuf?


Wednesday
 Share

Recommended Posts

Litt bakgrunnsinfo: Tuf fikk diagnosen hypotyreose, lavt stoffskifte, for ca ett år siden. Han har fungert bra på medisiner, ble en helt annen hund! Han ble endelig glad igjen, og fikk nydelig pels!

Men i det siste har han begynt å få en del symptomer igjen... Han er slapp, virker litt deppa, vil ikke ut. (Det siste kan jo skyldes været da. Han er fortsatt en basenji :P ) Men i tillegg har hant begynt å klø! Det begynte med at han klødde mye rundt nakken og halsen, men de par siste dagene har han også begynt å klø på magen og brystet. Vi har selvsagt vært hos veterinæren og tatt alt vi kunne komme på av tester. Jeg tenkte naturlig nok at det var stoffskiftet som tullet igjen, og at vi måtte øke medisindosen, men prøvene var fine! Alle sammen... Kunne ikke finne noenting galt.

Veterinæren spurte også mye rundt hva kløen kunne skyldes. Har han fått ny shampo, ny mat? Fått i seg noe han ikke skal? Klør den andre hunden vi har? Kunne det skyldes utøy? Svaret er nei på alt sammen, dermed blir vi ikke klokere... Da vi var der, klødde han bare rundt nakken, det er kun de siste dagene det har spredd seg. Men han var og er ikke rød i huden i området rundt nakken! Ikke noe pelstap, ikke noe flass. MEN! På brystet, mellom frambena, er han litt rød. Der har han også fått et sår, som jeg ikke skjønner hvor kommer fra. Det har i tillegg blirr større :/ Han har også veldig mange, relativt store, "fregner" på bena. Disse har blitt flere i det siste...

I tillegg til alt dette, har han hatt et anfall :( Det var veldig likt et epileptisk anfall, men det har ikke skjedd igjen. Det er noen uker siden nå...

Er det noen som har noen ideer? Vi skal til dyrlegen igjen til uka.

Her er noen bilder av sår og flekker:

481632_4488055074292_1498035887_n.jpg

44734_4488052754234_1604037397_n.jpg

522536_4488047994115_705431505_n.jpg

Bildene ble litt store, men det tåler dere sikkert...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg vil gjerne prøve det, men veterinæren var skeptisk fordi for mye tyroksin er hardt for hjertet. Og verdiene hans er innenfor selv til basenji å være, mente hun. Men om dette fortsetter, er vi jo bare helt nødt til å prøve det, og det mener hun også.

Men så hører jeg litt forskjellig om hud og hypotyreose da. Noen sier at det ikke forårsaker kløe, mens andre sier at det gjør det. Og dette såret? Han bruker klær når han er ute, og de dekker den delen av kroppen, så det skal mye til at han har skrapet seg opp på noe. Og da må det nesten ha kommet av seg selv :icon_confused: Skjer det med hypotyreose da? Også er det dette anfallet da... :( Uff, han har det ikke så godt akkurat nå. Han sover i senga med oss om nettene for tida, og han står opp for å klø seg ganske mange ganger i løpet av en natt :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Såret vet jeg ikke, men de brune flekkene er typiske hypotyrose-flekker pga for lav medisinering.. hva er dosen hans? En annen ting er at det kan svinge litt hvor mye de bhøver. Min lille basenji måtte ha høyere doser om vinteren enn om sommeren.. Hvordan er humøret hans ellers? Min lille basenji fikk sånne flekker samtidig med at hun ble ganske krakilsk (antagelig fordi hun følte seg uggen slik at hun gikk fort i forsvar. Jeg vet jo at Tuf ikke er slik av natur, men virker han nedstemt feks?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er han på 250 mikrogram to ganger per dag (morgen og kveld). Var det veldig tydelig på blodprøvene til Lille Basenji at hun måtte øke dosen da? Tuf sine prøver er jo helt fine :icon_confused: Nå er det vel ca en måned siden vi testa han sist da, så mulig de er lavere nå? Skal teste igjen, såklart. (Han hadde de samme symptomene sist vi testa.)

Hvordan var huden til Lille Basenji? Klødde hun også? Er det vanlig at de gjør det? Forsvant flekkene hennes med rett dose medisin?

Jeg tenker litt på allergi også. Jeg trodde det var uvanlig på basenji, men hører at det forekommer oftere og oftere. Men ingenting av dette forklarer anfallet han hadde!

Han virker noe nedstemt, og vil ikke være med på noe. Han er ikke sur, men det ligger ikke for han, tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff... jeg har dessverre ikke så mye mer å bidra med enn det Tonje har sagt, men lurer rett og slett på om du kan si hvordan anfallet hans utartet seg?

Vi var ute på siste luftinga for natta, det var mørkt og litt ekkelt vær. (Nevner det fordi han er mørkredd, og lurer på om det kan ha noe med saken å gjøre.) Han stoppet opp og ville ikke gå mer, og jeg skjønte at det var fordi han var kvalm. Han begynte å brekke seg, og akkurat idet han kastet opp, snublet han litt. Og så fikk han fire stive ben og stirret rett framfor seg. Så var det akkurat som om han ble løftet opp med forparten først, og ble vippet over på ryggen :/ Han kom seg raskt på bena igjen, men var litt pjuskete. Han kom seg fort igjen da...

Edit: Samboeren mente han bare mistet pusten litt, pga oppkastet, men jeg synes ikke det så sånn ut. Snakka med dyrlegen om det også, og det ble kontant avvist, for det tar lenger tid enn som så å besvime av mangel på luft, mente hun. Og med de stive bena osv, mente hun heller at det var epileptisk. Det så helt unaturlig ut! :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff stakkar Tufen! Men du - tenkte på en ting. De dekkenene han har på seg ute - har du vaska dem? Hvis du har det kan det jo hende det er noe der han reagerer på - om ikke, så kan det være en ide å vaske dem. Jeg tror, helt uten kvalifikasjoner eller noe, at han trenger mer medisiner, men at kløen kan jo komme av andre ting om ikke det er vanlig ved stoffskifteproblemer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff stakkar Tufen! Men du - tenkte på en ting. De dekkenene han har på seg ute - har du vaska dem? Hvis du har det kan det jo hende det er noe der han reagerer på - om ikke, så kan det være en ide å vaske dem. Jeg tror, helt uten kvalifikasjoner eller noe, at han trenger mer medisiner, men at kløen kan jo komme av andre ting om ikke det er vanlig ved stoffskifteproblemer.

Han har nettopp fått et nytt nå. Og jeg vaska det ikke før bruk, tenkte ikke så langt! Kanskje jeg skal gjøre det i morgen. Men han begynte å klø før han fikk det da :/ Ellers vasker jeg teppene i senga hans ca en gang i uka, samme med sengetøyet vårt som er der han sover for tiden. Sofaen her er helt ny, så kan vel ikke være så mye dritt i den ennå heller. Bruker forresten bare veldig milde vaskemidler, som neutral.

Han har spist Royal Canin hele livet, helt til nå i det siste som vi har begynt med Orijen. (Begynte med Orijen etter at han begynte å klø). Maten ligger løst i fortønne. Oppdretter sa at slik oppbevaring kan føre til mye midd, så bør kanskje gjøre noe med det. Fryse ned tørrforet kanskje?

Ellers er jeg enig i at en justering i medisiner må til. Det forklarer verken sår, kløing (kanskje?) eller anfall, men det vil kanskje føre til at han føler seg bedre hvertfall.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan tenke allergi altså - HT er kjent for å gjøre små bissevovver mer disponible for allergi.. og HT kan også gi kløe pga hudkvaliteten blir dårlig. Vedr sår - det bildet er det det eneste såret han har eller har han fler? Kan de komme av kløe/gnaging på kløende hud? Da er anfallet uforklart. Og det får det heller være en stund. Du er simpelthen nødt til å se an om han får flere anfall! Det kan hende han aldri får et eneste anfall til noensinne nemlig. Men æsj, god bedring lille Tuffeluff!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom på en ting: kanskje bruke eddik som skyllemiddel? Det er jo desinfiserende, så er man litt mer sikker på at det ikke er såperester evt andre tilsetningsstoffer i vaskemiddel/skyllemiddel som gjør at han klør?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan tenke allergi altså - HT er kjent for å gjøre små bissevovver mer disponible for allergi.. og HT kan også gi kløe pga hudkvaliteten blir dårlig. Vedr sår - det bildet er det det eneste såret han har eller har han fler? Kan de komme av kløe/gnaging på kløende hud? Da er anfallet uforklart. Og det får det heller være en stund. Du er simpelthen nødt til å se an om han får flere anfall! Det kan hende han aldri får et eneste anfall til noensinne nemlig. Men æsj, god bedring lille Tuffeluff!

Å? Det var jeg ikke klar over, at de kunne bli mer disponible for allergi? Hva kommer det av? Det såret på bildet er det eneste han har. Det er kun på brystet mellom frambena han er rød i huden, ikke på noen av de andre stedene han klør. Men han har fryktelig tynn hud, så det er vel ikke så rart han blir sår da. Han hadde forresten et sår der hvor ballene hans en gang var også, men det er borte igjen nå.

Kom på en ting: kanskje bruke eddik som skyllemiddel? Det er jo desinfiserende, så er man litt mer sikker på at det ikke er såperester evt andre tilsetningsstoffer i vaskemiddel/skyllemiddel som gjør at han klør?

Jeg bruker allerede eddik som skyllemiddel :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som et epileptisk anfall ja, dog vesentlig mildere enn de Bambi har- som varer opptill 1-2 min. Hun styrter også i bakken, blir dønn stiv, skjelver, tisser på seg, puster ikke (virker iallefall ikke slik). Etter stivheten, før hun begynner å komme til seg selv igjen kommer krampene.

Bambi er (foreløpig) den eneste basenjien jeg vet om i Norge med epilepsi.

Tonje? Var det du som gav med kontaktinfo til den veterinøren i USA som spesialiserer seg på Hypoterose? Jeg finner ikke navnet igjen :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...