Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lurt litt nå som hundene er med i bilen hvorvidt jeg skal ha vinduet oppe ol.

Når de står i garasjen på jobb som har varme vifter åpner jeg alle vinduene 1/3 ca og det virker ut til å være ok.

Men Idag f. Ex var det fult og de måtte stå ute. Dvs jeg valgte å ha vinduene igjen for å holde på litt varme for de. Etter 2 timer dro vi en tur et annet sted og de stod litt i varm garasje før vi kjørte ned på jobb og stod ute igjen. Igjen med lukkede vinduer og ca 1,5 time. Men denne gangen var alle vinduene helt tildekt av dugg innvendig.

Så jeg undrer hva som er best da, åpne et vindu litt på gløtt for luft men da at de evnt fryser (og at å ha på de dekken fører til at den ekstremt kreative kler av de begge) eller ha det igjen for mer varme.

Hva burde man gjøre? Dette går jo for såvidt også når jeg er på trening på kvelden og det er iskaldt også..

Skrevet

Utan å skryte på meg noko erfaring eller kunnskap om problemet, så kan eg jo kome med mine eigne meiningar. Sjølv ville eg nok hatt ein liten glipe på vindauga, dei aller fleste hundar toler ein del kulde (med mindre det er massevis av minusgrader).

Når det er sagt, er vel bilar såpass utette at det ikkje er noko problem om vindauga er att heller. Dugget på vindauga er kun fuktigheit, og særleg når det er kaldt, skal det lite til før det duggar, då kald luft ikkje klarar å halde på luftfuktigheit. Så det at det er dugg på vindauga, betyr ikkje at lufta er dårleg :) .

  • Like 1
Skrevet

Speidertepper og fleectepper ligger i burene her. Har også fleeceteppe over buret. Vinduet litt på gløtt. Vet jeg de skal ligge i bilen etter vi har vært og løpt, så slenger jeg på dem dekken for at de skal holde varmen bedre. Er på jakt etter dundyner som skal gies bort, for å sy senger/huler, for det er poppis her i huset.

Dugg kommer av, som nevnt, fuktigheten. Har også fuktsluker i bilen og nå skal jeg vaske vinduer med varmt salmiakkvann, for det fjerner fettet på rutene og hindrer dugg å feste seg, leste jeg i alle fall.

Skrevet

De har nok luft uansett, men jeg tenker at litt varmere fuktig luft kanskje ikke kjennes spesielt varmere enn litt kaldere tørr luft. Men det igjen kommer jo litt an på hunden og hvilken pels den har blant annet.

Skrevet

Kelpien min er jo veldig naken og jeg merker at hun blir fort kald. Hun lager et lite reir med teppene og lar doffen ligge der. Doffen har jo mye pels og har hittil bare opplevd en gang at han har fryset.

Men kanskje jeg skulle slengt et teppe over buret også, også tror jeg Kelpien vil ha mer dyne ol til å krølle seg i. Men da blir doffen så varm :-P akk altså.

Skrevet

Men kanskje jeg skulle slengt et teppe over buret også, også tror jeg Kelpien vil ha mer dyne ol til å krølle seg i. Men da blir doffen så varm :-P akk altså.

Dekken på kelpien?

Skrevet

Du har ikke mulighet for at de kunne ligge i hvert sitt bur? Det er nemlig pyyyyyyton å fryse og lille Issi må ikke fryse synes jeg!

Jeg synes det kan være greit med en liten vindusglippe hvis det ikke er for kaldt. Ser man på bilers varmeanlegg har de fleste biler en knott for resirkulasjon av luft (for kjøring i tunnel feks) men den komemr med advarsel om ikke å bruke den for lenge pga dårlig luft.

Skrevet

Jeg tenker at en skikkelig varm dyne til kelpien, dekken, teppe over buret og en glipp i vinduene. Doffen i eget bur, så han ikke kler av kelpien og blir for varm selv.

Skrevet
Du har ikke mulighet for at de kunne ligge i hvert sitt bur? Det er nemlig pyyyyyyton å fryse og lille Issi må ikke fryse synes jeg!

Jeg synes det kan være greit med en liten vindusglippe hvis det ikke er for kaldt. Ser man på bilers varmeanlegg har de fleste biler en knott for resirkulasjon av luft (for kjøring i tunnel feks) men den komemr med advarsel om ikke å bruke den for lenge pga dårlig luft.

Dessverre ikke før jeg bytter bil :-( (og da må jeg betale ned en god del mer på lånet :-P så er ikke noe jeg får fikset på en to tre) kan sette i skilleveggen men da får bare Issi god nok plass og doffen blir liggende veldig trangt. Amiga klarte f. Ex ikke å snu seg om veggen var oppe..

Heldigvis skal de jo ikke være med i evigheter men litt blir det men treninger og diverse.

Jeg har dratt ut buret så dypt det går (og ergo ikke har baksete nesten lengre :-P) Men breiere blir det ikke. Det er vel 86 bredt bare.

Får tvinge på kelpien dekken (og som hun hater meg og mister evnen til å gå :-P) og prøve å holde dusten unna :-P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...