Gå til innhold
Hundesonen.no

:( mira har endel rasefeil! men so what?


~Marlene~

Recommended Posts

Skrevet

jeg bare lurer...jeg er kjempeusikker på utstilling allså...saken er den at halen er ringlet, nesa rosa, ørene står men ikke så fast...allså de er litt "slapp" men hu er jo så vakker! syns hun er helt nydlig jeg da.

men dommerne vil vel si ut her ifra skam for papillonene?

hun er kjempelang i labbene og, noe hun har arvet etter pappan sin, hun er ut som en kopi av pappa chantec..lurer på hvorfor hun har så mange feil

hun har kjempefin stamtavle å faren har vunnet endel på utstilling men moren er usikker på.

jeg elsker henne like mye uansett men sikter til de med peiling på rasestanarden her, jeg tror ikke hun kan stilles!

but i love her :roll:

Skrevet

Mira er da helskjønn!Med den flekken ved snuten :D Om hun er utstillingskjønn eller ikke spiller vel ingen trille så lenge det ikke var det du kjøpte henne for?

Jeg ville stilt henne uansett jeg bare for å høre..Jeg skal stille Loke selv om jeg mistenker at han er for høy (trooor han er 69 cm nå og at det er fy-fy.. :? ),dømmer dommeren han nord og hjem er jeg like glad i han for det... :wink:

Skrevet

Mira er helt nydelig, det spiller ingen rolle om en utstillingsdommer ser noen feil. Elwira har for lys nese og er litt høy men men. jeg elsker henne uansett. Det som teller mest er at hun er snill og det er hun jo.. Så lenge du er glad i henne så ikke bry deg om dommere :D

Skrevet
Mira er da helskjønn!Med den flekken ved snuten :D Om hun er utstillingskjønn eller ikke spiller vel ingen trille så lenge det ikke var det du kjøpte henne for?

Jeg ville stilt henne uansett jeg bare for å høre..Jeg skal stille Loke selv om jeg mistenker at han er for høy (trooor han er 69 cm nå og at det er fy-fy.. :? ),dømmer dommeren han nord og hjem er jeg like glad i han for det... :wink:

ja det er det som teller, jeg vet ikke om mira er høy men lange bein har hun! ser ut som en slank mynde haha :wink:

men jeg elsker henne uansett :mrgreen:

Skrevet

Evita har også en god del rasetypiske "feil". Hun er for høy, har for lite hode, bærer ikke halen sin (fordi den sitter for lavt)... Jeg vet at tidligere eier stilte henne en gang og fikk relativt bra kritikker. Dette fordi dommeren ikke hadde mye peiling på hvordan en tibbe egentlig skulle se ut... (ikke en veldig vanlig rase i Norge dette...) Jeg er ikke noe drevet i å stille ut, men jeg synes dette hadde vært gøy å prøvd å stille henne ut bare for å høre hva de sa... Men man er jo like glad i hunden sin uansett! Eneste jeg er sikker på er at vi ikke skal bruke henne i avl, pga at hun ikke er rasetypisk...

Skrevet

Jeg skjønner ærlig talt ikke hvorfor du henger deg så fryktelig mye opp i disse utstillingsgreiene. Altså Mira er nok ingen fremtidig champion, det er det bare å lese rasestandarden for å finne ut. Men hva så? Var det derfor du kjøpte henne? Det tviler jeg på! For hadde det vært derfor, så hadde du kjøpt en annen hund, så enkelt er det. Moren hennes er aldri stilt og faren har ikke akkurat noen resultater å skryte av han heller. Jeg legger bare fakta på bordet. Faren til Mira er stilt 8 ganger, og av dem har han 1 rød sløyfe med HP og 7 blå sløyfer. Jeg sier ikke at det er elendig, men det er ikke noe jeg ville avlet på.

Nå synes jeg du burde komme over de utstillingsgreiene, og heller konsentrere deg om de hundene du har! Så får du heller se deg om etter utstillingshund, hvis du er det du vil ha, neste gang du skal ha hund.

Og for all del, ikke avl videre på (selskaps)hunder som ikke følger rasestandarden, det ødelegger bare for dem som avler seriøst. Min mening selvfølgelig...

Det jeg egentlig mener å si er: Kos deg med de hundene du har, de fortjener det! :lol:

Skrevet

Hmm... Nå skal ikke jeg skru opp forventningene her, men Mira er jo temmelig ung, da - ørene kan vel fremdeles rette på seg, og nesepigmentet kan komme - ser ikke ut til at det er så mye som mangler.

Unghunder ser gjerne litt mer høybente ut enn eldre hunder, både fordi de ikke har fått full dybde i kroppen, og for langhårete rasers vedkommende, fordi de ikke har fått full pels.

Nå er ikke jeg noen ekspert på papillon, altså, men jeg synes kanskje ikke hodet hennes er det mest rasetypiske jeg har sett.

Vet ikke helt hva slags svar du ønsket på dette innlegget, men at Mira er søt, er det ingen tvil om!

Skrevet

Som bardmann sier så kan fargen på nesen komme og ørene kan rette seg. :D

Men bare still henne da vel så får du høre hva dommerne mener. :wink:

Oscar er for høy ifølge standarden, men jeg kommer likevel til å stille han for å høre hva dommerne mener om han.

Jeg gjør det ikke for å vinne, men bare for moro. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...