Gå til innhold
Hundesonen.no

:( mira har endel rasefeil! men so what?


~Marlene~

Recommended Posts

jeg bare lurer...jeg er kjempeusikker på utstilling allså...saken er den at halen er ringlet, nesa rosa, ørene står men ikke så fast...allså de er litt "slapp" men hu er jo så vakker! syns hun er helt nydlig jeg da.

men dommerne vil vel si ut her ifra skam for papillonene?

hun er kjempelang i labbene og, noe hun har arvet etter pappan sin, hun er ut som en kopi av pappa chantec..lurer på hvorfor hun har så mange feil

hun har kjempefin stamtavle å faren har vunnet endel på utstilling men moren er usikker på.

jeg elsker henne like mye uansett men sikter til de med peiling på rasestanarden her, jeg tror ikke hun kan stilles!

but i love her :roll:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mira er da helskjønn!Med den flekken ved snuten :D Om hun er utstillingskjønn eller ikke spiller vel ingen trille så lenge det ikke var det du kjøpte henne for?

Jeg ville stilt henne uansett jeg bare for å høre..Jeg skal stille Loke selv om jeg mistenker at han er for høy (trooor han er 69 cm nå og at det er fy-fy.. :? ),dømmer dommeren han nord og hjem er jeg like glad i han for det... :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mira er helt nydelig, det spiller ingen rolle om en utstillingsdommer ser noen feil. Elwira har for lys nese og er litt høy men men. jeg elsker henne uansett. Det som teller mest er at hun er snill og det er hun jo.. Så lenge du er glad i henne så ikke bry deg om dommere :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mira er da helskjønn!Med den flekken ved snuten :D Om hun er utstillingskjønn eller ikke spiller vel ingen trille så lenge det ikke var det du kjøpte henne for?

Jeg ville stilt henne uansett jeg bare for å høre..Jeg skal stille Loke selv om jeg mistenker at han er for høy (trooor han er 69 cm nå og at det er fy-fy.. :? ),dømmer dommeren han nord og hjem er jeg like glad i han for det... :wink:

ja det er det som teller, jeg vet ikke om mira er høy men lange bein har hun! ser ut som en slank mynde haha :wink:

men jeg elsker henne uansett :mrgreen:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Evita har også en god del rasetypiske "feil". Hun er for høy, har for lite hode, bærer ikke halen sin (fordi den sitter for lavt)... Jeg vet at tidligere eier stilte henne en gang og fikk relativt bra kritikker. Dette fordi dommeren ikke hadde mye peiling på hvordan en tibbe egentlig skulle se ut... (ikke en veldig vanlig rase i Norge dette...) Jeg er ikke noe drevet i å stille ut, men jeg synes dette hadde vært gøy å prøvd å stille henne ut bare for å høre hva de sa... Men man er jo like glad i hunden sin uansett! Eneste jeg er sikker på er at vi ikke skal bruke henne i avl, pga at hun ikke er rasetypisk...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner ærlig talt ikke hvorfor du henger deg så fryktelig mye opp i disse utstillingsgreiene. Altså Mira er nok ingen fremtidig champion, det er det bare å lese rasestandarden for å finne ut. Men hva så? Var det derfor du kjøpte henne? Det tviler jeg på! For hadde det vært derfor, så hadde du kjøpt en annen hund, så enkelt er det. Moren hennes er aldri stilt og faren har ikke akkurat noen resultater å skryte av han heller. Jeg legger bare fakta på bordet. Faren til Mira er stilt 8 ganger, og av dem har han 1 rød sløyfe med HP og 7 blå sløyfer. Jeg sier ikke at det er elendig, men det er ikke noe jeg ville avlet på.

Nå synes jeg du burde komme over de utstillingsgreiene, og heller konsentrere deg om de hundene du har! Så får du heller se deg om etter utstillingshund, hvis du er det du vil ha, neste gang du skal ha hund.

Og for all del, ikke avl videre på (selskaps)hunder som ikke følger rasestandarden, det ødelegger bare for dem som avler seriøst. Min mening selvfølgelig...

Det jeg egentlig mener å si er: Kos deg med de hundene du har, de fortjener det! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm... Nå skal ikke jeg skru opp forventningene her, men Mira er jo temmelig ung, da - ørene kan vel fremdeles rette på seg, og nesepigmentet kan komme - ser ikke ut til at det er så mye som mangler.

Unghunder ser gjerne litt mer høybente ut enn eldre hunder, både fordi de ikke har fått full dybde i kroppen, og for langhårete rasers vedkommende, fordi de ikke har fått full pels.

Nå er ikke jeg noen ekspert på papillon, altså, men jeg synes kanskje ikke hodet hennes er det mest rasetypiske jeg har sett.

Vet ikke helt hva slags svar du ønsket på dette innlegget, men at Mira er søt, er det ingen tvil om!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som bardmann sier så kan fargen på nesen komme og ørene kan rette seg. :D

Men bare still henne da vel så får du høre hva dommerne mener. :wink:

Oscar er for høy ifølge standarden, men jeg kommer likevel til å stille han for å høre hva dommerne mener om han.

Jeg gjør det ikke for å vinne, men bare for moro. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...