Gå til innhold
Hundesonen.no

Kildehenvisning APA - bok med redaktører


Recommended Posts

Skrevet

O store sonen orakel, hjelp meeg :o

Jeg skriver oppgave, og vi følger APA stilen. APA har jeg sånn forholdsvis god kontroll på, men jeg vet ikke hvordan jeg henviser til bok med redaktører løpende i teksten. Anyone know? Jeg har googla som en helt, men jeg klarer ikke helt å forstå det likevel :P

Jeg skriver blablabla, i følge ___________ (årstall eller noe) ...blablabla.

eller så skriver jeg blablabla blablabla blablabla(_________)

Aner ikke hva jeg skal putte inn i parantesen når det er bok med redaktører jeg. Kapitelet det er hentet fra er skrevet av Erik Larsen. Boka heter forøvrig Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, Kate Mevik og Erik Larsen (RED.)

Kjenner jeg blir litt irritert på meg selv nå, har hengt meg helt opp i dette jeg.. :gaah:

Hjelp meg den som kan ?

Guest Gråtass
Skrevet

I parantesen skal du skrive forfatterens navn på det aktuelle sitatet og evt sidetall, i litteratur lista skal du føre boka med redaktør navn, tittel og kapitteltittel og forfatter.

Skrevet

I teksten: (Larsen, Årstall).

I referanselista: Larsen, årstall, Kapitellnavn. I Kate Mevik og Erik Larsen (RED.) Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, sider a-b. X utgave. By; forlag.

Boktittelen skal stå i kursiv tror jeg.

  • Like 1
Skrevet

Okei. Her er forsåvidt den eneste "forklaringen" vi har fått på det, på siden om APA stilen.

Bok med redaktør(er)

....(Fermann, 1997)

Fermann, G. (Ed.). (1997). International politics of climate change: Key issues and critical actors. Oslo: Scandinavian University Press.

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Skrevet

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Okei :) Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Skrevet

Okei :)/> Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

Hehe :P skriver bare praksisoppgave nå jeg da, men gleder meg til å bli helt ferdig med skole for en stund! Til sommern har jeg jo bacheloren min (forhåpentligvis, bank i bordet og sånt så jeg ikke jinxer meg selv nå) :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...