Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Juhu! Skal snart til USA og hente julegaven min til meg selv!

Jeg har et spørsmål rundt importreglene og lurer på om noen har vært borti dette:

På Mattilsynets sider står det "Sertifikatet skal være undertegnet av offentlig veterinær i avsenderlandet." - Hva menes med offentlig veterinær? Snakker de om USDA-stempel, eller skal det bare være undertegnet av sertifisert veterinær? Er det forskjell på om det gjelder kommersiell eller privat innførsel?

Kan ringe Mattilsynet i morgen, men nysgjerrig på om noen av dere har erfaring. Mye ekstra jobb for å få det stempelet, så vil være sikker på at det behøves.

Takk, folkens!

Skrevet

Vi behøvde det hvert fall. Oppdretteren min dro til en av de offentlige veterinærene (de har egen sertifisering, så det går ikke an å bruke en "vanlig" veterinær), som signerte og stemplet alt av papirer.

Skrevet

Stemmer at det ikke holder med en sertifisert veterinær, du må til et mer "offentlig" veterinærkontor. F.eks. her i Norge drar man til Mattilsynet. :)

Skrevet (endret)

Privat import: http://www.mattilsyn...l_pr_76085a.pdf

Ellers har jeg skrevet litt om hva som trengs for å importere hund til Norge fra USA som cargo (altså med cargoselskap når man ikke er med på flighten selv). Side 3 i tråden det er link til i signaturen min.

Da gjelder de samme reglene, og i tillegg må man fylle ut dette skjemaet ila de siste 24 timene før avreise.Man kommer under "Mer enn fem dyr, eller komersiell import", og det må være hos en offentlig veterinær.

Red: la til en setning...

Endret av Mollymor

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...