Gå til innhold
Hundesonen.no

Årets jakt; hvordan gikk det med dere?


Recommended Posts

Skrevet

Så at det ikke var noen ny jakttråd fra i år og tenkte jeg kunne starte en.

Her i gården har det bare vært en uke på ordentlig jakt, resten har vært aktivitet og trening. Og alt for mye skolearbeid da jeg sitter med master...

Vi hadde 5 dager i sverige, hvorav jeg og Rex jaktet fire av dem. En voksen hund og utrent eier hadde godt av en hviledag midtveis ;)

Ble ingen fugler med hjem i sekken, vi så noe lirype men den valgte jeg å ikke skyte på siden det jo har vært et dårlig rypeår. Pappa skøt en etter at herr.ramp (altså bikkja hans) omsider gjorde et komplett og perfekt fuglearbeid, litt premie måtte det jo bli for godt arbeid.

Vi jaktet to dager i skogen og her kommer årets høydepunkt for min del:

- Rex tok stand på orrhøe i et tre og skjella som bare det :D

I tillegg begrenset han søket og tilpasset også teknikken etter skogen. Rex har på sine eldre dager blitt det som kan ligne på en vaskeekte skogsfuglhund, så blir nok å prøve oss litt ekstra på det neste sesong ;)

Skøt etter en orrhøne, men hu snek seg unna gitt. Pappa fikk med seg en etter flott fuglearbeid av Rex!

Kort oppsummert: ingen fugl hjem for min del, men flink hund med nye evner avslørt :)!

  • Like 7
Skrevet

Her på vestlandet har det nesten ikke vært fugl i år, og dermed ingen fuglejakt på pappa. Hjortejakt har det derimot vært en del av, og vi har felt fire dyr hittil. 3 bukker og en kalv. De har enda mange dyr igjen. De jakter på min onkels terreng.

vqjdjm.jpg

Stolt pappa med rekordbukken sin på låven til onkel. Ny rekord, bukk på 100kg. 11 tagger. Ellers fikk de en 7 tagger samme fullmånenatt.

Edit: Er dette forresten noe som bør ligge i "skjultboks"? Jeg tenkte ikke over om noen kanskje synes det er ekkelt? Jeg vet ikke hvordan jeg legger det slik :shocked:

Edit2: Hjorten smakte forresten veldig godt! Den har allerede vært inntatt som sosekjøtt, biff og kjøttdeig. Namnam :D Nora syntes også den smakte nam. Hun har fått mye bein å gnage på :)

  • Like 3
Skrevet

Det så ut som en storbukk ja! Skjønner godt at pappa var stolt over den ;)

Folk har da vel bare godt av å se hvordan kjøtt ser ut i original form?:P

Hjort er godt, nesten alt viltkjøtt er i grunn godt. Synd jeg ikke har noen storviltjegere i familien for tiden :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg jaktet 5 dager i Lierne. Amigo hadde 1-2 situasjoner hver dag, men jeg valgte å ikke skyte og heller trene på ro i opflukt. Dårlig rypeår i Lierne (som mange andre steder i landet). Uansett veldig fornøyd med Amigo var så flink.

Samboern jaktet i skogen og kom hjem med 7 fugler for Dirk :D

485447_10151014237181292_293763190_n.jpg

Ikke blitt så mye mer jakt, men litt trening og konkurranser.

Er litt skogsfugl i skogen hjemme, så da¨har vi litt fugl å trene på

  • Like 3
  • 1 month later...
Skrevet

Hadde 3 andejakter på henholdsvis 82, 12 og 30 fugl. Og 2 fasanjakter på 112 og 230 fugl. Hadde Mali med alle gangene, hun er blitt en skikkelig fin jakthund som løser de fleste situasjoner. Det blir litt skadeskyting og lungeskudd som gjør at mange fugl løper etter at de faller til bakken, men hun sporer de opp og får tak i viltet, helt unikt å se lyset tenne i en jakthund.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...