Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en boxerhann på snart fem år, som er helt sinnsykt opphengt i andre hunder. Han kom i hus her for litt over ett år siden, og har gått fra å være en stressbomba galskap, til å bli NESTEN den perfekte hunden.

Alt vi har trent inn har blitt trent med lek som belønning, og det har funka bra!

Men nå trener vi på å være rundt andre hunder uten å gå balubas og stresse seg opp til han nesten svimer av. Her finner jeg ikke nøkkelen til å nå inn! Ingen leker funker, og godbiter bryr han seg døyten om.. ALT fokus er på de andre hundene.

Hva gjør dere for å få fokuset til hunden over på dere? Noen som har tips til hvordan jeg kan bli den/det kuleste udyret mitt vet om?

Jeg er heeeelt tom for ideer, og setter pris på alt av tilbakespill!

Skrevet

Hvis stress er et problem ville jeg gått bort fra å bruke lek som belønning, og heller brukt godbiter. Mat er beroligende, og mye lettere å begrense/styre. Siden du har en hund som er mottakelig for lek, så kan du lære den å jobbe for godbiter. Min Odin var overhodet ikke interessert i mat, det tok Klickerklok-instruktørene en time å få ham til å jobbe for godbiter i stedet for lek...

Begynn med å jobbe med lek, og belønn hunden med lek for å velge godbit. Leke i ene handa, godbit i andre. Prøver han å ta leken så forsvinner den bak ryggen. Velger han godbiten får han lek som belønning.

Ellers kan du søke litt på forumet på kinderegg og passeringstrening, så vil jeg tro du kan få en del tips fra gamle tråder.

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar! Vi er i samarbeid med hundetrener, så passeringen og stresset skal vi nok få bukt med så fort jeg klarer å få fokuset over på meg:) skal prøve tipset om å trene han over på godbiter, det hadde vært gull:)

Mem hvordan gjør jeg meg selv mer spennende? Hadde hjulpet myyye på treningen om jeg fikk han til å fokusere bare det minste på meg:p

Skrevet

Hvilke godbiter har du prøvd? Stinkende ost, makrell på tube, tørrfisk, hjemmetørket lever osv er slike ting som lukter MYE, og er lettere å få hunden interessert i.

Skrevet

Hva slags type lek bruker du? Kaste ball? Kamplek?

Det går veldig fint å bruke lek som belønning selv om hunden din er en stressbombe.

Det jeg ville gjort (om man brukte godbit/ball) er å jobbe meg nærmere det som stresser han over toppen. Trene ro øvelser: sitte med kontakt, ligge med kontakt, sitte på avstand med kontakt, ligge på avstand med kontakt osv. Og fortsatt bruke leken som belønning. Det stiller krav til at han må konsentrere seg og ta kontoll på stressnivået sitt, samtidig som du kan bruke den belønningen som fungerer best på hunden.

Med tanke på at du bor i Trondheim så fins det mye dyktige brukshund folk i Nidaros hundeklubb som helt sikkert kan hjelpe deg med tips om akkurat dette. (iallefall i bruksmiljøet som jeg kjenner til)

Skrevet

Det å jobbe inn ulike belønningsformer - og ulikt intensitetsnivå på de ulike belønnerne - er verdt å legge innsats i. Er hunden generelt lite opptatt av mat eller er det bare når han blir for fokusert på andre ting at han ignorerer maten?

Anbefaler å trene med godbitbelønning hjemme i stua (øvelsen til Simira høres morsom ut, hvis han ikke er interessert i mat overhodet. Men hvis ikke ville jeg bare holdt hardt på at det er du og ikke han som bestemmer hva som skal tilbys som belønning. Ikke gi opp og gi ham leke hvis han ignorerer matbelønning. Start en ny enkel adferd og tilby godbit igjen. Det hjelper også om hunden er sulten i utgangspunktet), og gradvis jobbe deg ut av huset og i retning treningsfeltet etter hvert som du ser fremgang i interesse for godbitene. (Husk at du kan trigge jaktlyst også med godbitene, ved å servere den på ulike vis!) Ville samtidig ikke belønnet med leke i settinger hvor du trener med andre hunder i denne perioden - det vil sannsynligvis si at du får rømme treningsfeltet i en liten stund. Det du ønsker er jo å omprogrammere hundens forventninger til settingen, og blir det rett og slett litt snakk om ekstinksjonstrening på hets i nærheten av andre hunder samtidig som du betinger inn en ny forsterker etter gradvis tilnærmingsmetodikk.Målet må være å kunne veksle mellom lek og godbiter på treningsfeltet, men leken har du jo etablert alt, og lekelysten blir ikke borte selv om du legger den vekk en stund og fokuserer på matinteresse. Lykke til :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...