Gå til innhold
Hundesonen.no

Chihuahua og Chinese Crested


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Jeg har ikke så mye erfaring med chihuahua, men jeg eier en cc.

Jeg synes den største forskjellen er størrelsen. Det er begge små hunder, nakenhunden er den dobbelte størrelsen. Jeg synes selv at chi er utrolig liten, men det er jo ikke store forskjellen i kilo hehe. 2-3 kg vs 4-7 kg.

Nakenhunden kommer i to varianter, med og uten pels, chi har lang og kort pels. Ingen av dem tåler kulde særlig bra, den nakne varianten må ha klær høst/vinter/tidlig vår og ved regn. Chihuahuaen bjeffer mer, men er kanskje enklere å trene på andre områder.

Jeg tror det beste ville ha vært å snakket med en oppdretter som har erfaring med begge rasene. Steinar er utrolig hyggelig og har oppdrett av begge: http://houseoffun.kennelfakta.com/

Her er noen andre oppdrettere, men de kjenner jeg ikke til

http://www.zanevi.dk/

http://www.home.no/angies/index.html

http://www.123hjemme.../kennel-dyrdal/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann! Har litt erfaring med begge deler. Jeg mener Chinese Crested er en myye roligere og "tryggere" type enn Chihuahua.

CC virker mer selvsikker rundt folk og andre hunder, men kan nok ha en tendens til å bjeffe på folk de å. Chihuahua tror jeg krever mer av eier i forhold til tidlig sosialisering med andre hunder og folk da de kan være litt mer usikre i væremåte.

Men jeg tror å det beste er å ta kontakt med oppdrettere for å høre mer om rasene :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Største forskjellen er at det er to forskjellige raser!

Så kommer eksteriøret og størrelse.

Mentalt, vel, jeg kjenner kinesere som er noen veike sveklinger som ikke tør hilse på fremmede, samme med chichuahuaen, og jeg kjenner indivder av kineseren som er tøffere enn toget og litt til, og det samme med chihuahuaen.

De chier jeg har hatt med å gjøre har vært hunder som har vært trygge og stabile hunder.

Kan nevne en av de jeg har hatt med å gjøre, ei tispe - antatt å være 2-3 år gammel. Bodde i et megabur med søsteren sin. seng og mat i ene enden, do i den andre. Å gå på bakken, det hdde de ikke opplevd siden de var hos oppdretter. Tispa tissa på meg da jeg holdt henne og skulle sette henne på bakken. Hun var veldig veldig redd, men jeg overså dette og satte meg ned bare, uten noe om og med. Etter et kvaters tid begynte hun å utforske verden rundt seg. Dagen etter var hun med på tur med meg og rottweilerene. Denne mentaliteten har jeg sett hos flere innen rasen. Blir de behandlet som en hund, så oppfører de seg der etter også.

Har ei venninne som er oppdretter av kinesere. Hennes hunder er noe "pusete" i hjemmet og sammen med eieren. Men tar man dem ut på tur uten eier, så er de tøffe som toget de og. De viser normal interesse for nye ting, slik som de chier jeg har hatt med å gjøre. De viser normal interesse for andre hunder. Ikke noe om eller men.

Så, hovedforskjellen er eksteriør, størrelse og hunderase. Du må nesten bare hilse på flest mulig innen begge raser og danne deg din mening om hvem av disse som måtte passe deg best.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...