Gå til innhold
Hundesonen.no

Organisering av dagene med studier/jobb


G & Quarlo

Recommended Posts

Litt merksnodig overskrift kanskje, men jeg skal forklare hva jeg vil frem til:

jeg er fulltidsstudent, og jobber mange av fridagene mine. Det vil si at store deler av dagen tilbringes ikke hjemme, som for mange andre som ikke av en eller annen grunn har kortere dager/hjemmeværende.

Hvordan legger dere som er borte i rundt 8 timer om dagen opp dagene mtp hundeholdet?

Hvor mye tid får dere brukt på hunden(e)?

Har dere noen tips til hvordan man skal effektivisere dagene litt, så det blir mer tid til hund?

Opplagte ting er jo å skru av TV'n, for eksempel, men det hadde vært interessant å høre hvordan de som driver MYE med hundene legger opp dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tja.. :lol:

-du kan jo stå opp tiligere, og gå en skikkelig tur med hunden da :D og bruke mye tid på den,

-mindre hundesonen, mer hund :P (den er vanskelig, jeg vet.. :P)

-ta hunden med på skole/jobb?

om du har bil kan jo hunden fint være der, så kan du lufte den i pauser/frimnutt? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er 7 timer på skole hver dag og jeg får tid til hunden.

Men jeg har dårlig samvittighet de dagene jeg har lekser eller annet jeg MÅ få prioritert før pitos tur og dermed ikke får gått tur i skogen den dagen.

Som du sier så handler det om å prioritere. Vil jeg se på "fustrerte fruer" eller vi jeg gå tur med hunden? Vil jeg øve til prøven eller vil jeg trene hunden?

Noen ting MÅ man bare prioritere først får å komme seg noen vei her i livet og da må Pito vente med turen. Men andre ting kan jeg godt ofre slik som tv programmer,tid på hundesonen o.l

Lenke til kommentar
Del på andre sider

-mindre hundesonen' date=' mer hund :lol: (den er vanskelig, jeg vet.. :D)[/quote']

Hehe, ja. :wink:

Men hvordan legger dere det opp i slike "småpauser", da? Man kan jo ikke trene for mye heller, og jeg føler kanskje det blir litt lite strukturert å ta et par øvelser slik innimellom. Kan godt være jeg tar feil, og at det tvert imot er effektivt.

Jeg går tur og morgenen, går tur og/eller trener lengre om ettermiddagen, og går et par kortere turer om kvelden (gjerne ispedd noen øvelser). Kan jo hende det er nok, men jeg begynte å tenke litt da jeg leste hva handler91 får tid til av hund i løpet av en dag (i en annen tråd her inne)!

Jeg ønsker meg bil - det hadde løst mye!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

synns det virker som om hunden din får nok av mosjon, og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:

hos oss er det ofte at det blir "trenings-økter" på 15 sekunder. feks når han får kveldskjeksen sin, som jeg deler opp i 4. 4 kommandoer og ferdig med det. er ikke veldig strukturert med sånn trening, men er vel bedre enn ingenting.

men hva med og lege ut godbit søk i hust eller gi den en kong eller slik "tenkeleke" mens du er borte? så får den jobbet litt da og?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

synns det virker som om hunden din får nok av mosjon' date=' og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:[/quote']

Er litt usikker her selv.

Småturene blir i bånd, siden vi bor i byen, mens den lengre turen tar jeg med ham steder hvor han kan løpe løs (som oftest).

Hvor lenge holder dere andre på når dere trener lydighet?

Helt sikkert bedre enn ingenting. Min får jo forsåvidt også trening innimellom, når han må sitte og få kontakt før han går ut døra, får mat etc. Ser bare for meg at jeg bør legge opp mer strukturert lydighetstrening.

Han må dessverre være i bur mens jeg er borte (driver og trener ham i bur) siden han tygger på alt han kommer over når han kjeder seg/jeg ikke er der (stresser). Men jeg pleier å legge inn en kong med leverpostei i, og det oppholder ham LITT ihvertfall. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånne små "hjernetrim" er bra, sånne ting hunden må jobbe litt med for å få ta i belønningen. Dessuten er det mye bedre med mange små treningsøkter enn en lang på en time, det gjør ofte hunden ukonsentrert etter ti min. Du kan ta flere små treningsøkter, med små godbiter (om du bruker det), kanskje bare på fem minutter.

Eller når du tar din lange tur i marka eller noe, kan du legge ut spor, det er skikkelig hjernetrim og hunden blir fort utslitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er litt opp og ned hvor mye tid jeg får brukt på Mona.. Jeg går jo på skole og er hjemme de fleste dager klokken fire (!). Og slutter så jeg er hjemme klokken to en dag i uken.. Da prøver jeg å komme meg ut med henne med en gang jeg kommer hjem slik at det ikke skal bli mørkt. Også tar jeg litt lydighet og ringtrening sånn innimellom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får dårlig savittighet når hunden ligger iro over lengere tid. Da er det rett ut etter skolen og lar ho løpe løs. Drar også en tur før skolen iblandt, hvis jeg vet at hun å ligge lenge. hun er aldri alene for samboern sover om dagene, siden han jobber om natta. Noen ganger har han fri, så da går han tur om dagen. Så jobber jeg heller ikke så mange timene på kvelden, så egentlig har hunden min det ganske fint iforhold til mange andre hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...