Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Lørdagskveld var eg ute og luftet hunden. Eg bor på landet og har bruksrett over noken beiter ned til naustet mitt.

Hunden var løs og holder seg alltid i nærheten,har aldri stukket av. Men denne gangen kom han ikkje. Eg fortsatte bare og gå for han kommer alltid. Men ingen spor av hund. Eg kjente eg blei sint og irritert på hunden og kunne egentli ikkje skjønne kvifor han skulle stikke av. han er 4 år og mammadalt :)

Så eg snudde og gikk tilbake til huset og håpet at hunden ville leite etter meg der.

Men ingen hund.

Plutselig hørte eg noken bjeff og eg snudde og gikk etter bjeffingen. Eg ropte på hunden. ( tenkte at han var fortvilet og prøvde og "rope" etter meg. Plutselig hørte eg eit kvin/hyl eg plystret og ropte og hunden kom springende. Eg tenkte ikkje meir over det og roste hunden for å ha kommet og snudde og gjekk hjem igjen.

vel innnenfor døra la eg merke til blod som dryppet. Og kikket på brystet til hunden. der la eg merke ltil eit stort og dypt kutt. det var oppmot 15 cm og eit par cm dypt. Skjønte med ein gang at det var alvorlig og kontaktet med det samme veterinærvakta. Eg fekk komme til med ein gang.

Veterinæren som var på vakt sa det var det verste kuttet hun hadde sett og hun holdt sikkert på og rense det i 1,5 time. hun måtte også skjere vekk mykje fett og vev for å få det rent.

Hun sa det at hadde det ikkje vert for at hunden hadde hatt litt ekstra fett på kroppen så kunne det fort ha gått gale :(

Kuttet låg mellom frambena på venstre side.

Veldig glad for at hunden min var såpass stor som han var.

Eg kjenner på meg at eg har veldig lyst og rapportere dette, men veit ikkje heilt kor. Noken som veit?

Vil helst at dette ikkje skal skje andre, for dette var en ekkel opplevelse og eg skal sjølvsagt nevne dette for grunneiger ettersom me kjem til og bruke denne løypa ofte. Og be han om å fjerne evt at eg kan fjerne piggtråd.

Noke av gjerdet låg også langs bakken og dette er vel strengt talt ikkje lovt?

Skrevet

Okay. då skal eg gjere det :) ja veldig skummelt. Spesielt når me kjem til å gå der masse. Har også ein liten son som kjem til å gå der. Og når det ligger på bakken også så er det hvertfall skummelt. har sjølv eit arr etter piggtråd og kan fortsatt huske dagen eg fekk det. Veldig smertefullt...

Eg får ta meg ein prat med naboen. Ein hyggelig mann, så han har nok forståelse :)

Skrevet

Trodde ikke piggtråd var lovlig å bruke lenger jeg? Og at det skal fjernes av grunneier?

Vi tok ned piggtråden mellom hagen vår og beitet her i vår, for jeg er livredd for at bikkjene sku skade seg. Enden på visa var jo desverre at naboens kuer invaderte hagen.... Og naboen gidder IKKE koste deler av nytt gjerde, fordi "det var jo topp bord der!".. (toppbordet hans var piggtråd, som er ulovlig her)

Men, vi er i gang med nytt gjerde og håper kuene holder seg utenfor til sommeren. Ellers blir det strømtråd på toppen, inn mot beitet, som NABO skal få dekke!

Skrevet
Trodde ikke piggtråd var lovlig å bruke lenger jeg? Og at det skal fjernes av grunneier?

Vi tok ned piggtråden mellom hagen vår og beitet her i vår, for jeg er livredd for at bikkjene sku skade seg. Enden på visa var jo desverre at naboens kuer invaderte hagen.... Og naboen gidder IKKE koste deler av nytt gjerde, fordi "det var jo topp bord der!".. (toppbordet hans var piggtråd, som er ulovlig her)

Men, vi er i gang med nytt gjerde og håper kuene holder seg utenfor til sommeren. Ellers blir det strømtråd på toppen, inn mot beitet, som NABO skal få dekke!

Piggtråd er ikke lov å sette opp nytt, og kan ikke være eneste gjerde, ellers desverre tillatt..

Så dersom gjerdet har stått siden før denne loven kom (husker selvsagt ikke når, og orker ikke begynne lete etter linker fra tlf) er det fult lovlig. Dog skal jo normalt vedlikehold skje, og det skal jo ikke ligge slengt på bakken...

Skrevet
Å, er det SÅNN det er.... Umf.... Men, naboen har det som ENESTE gjerde mellom beitet og jordet sitt han da.... To høyder med piggtråd bare...

Ergo, ikke tillatt. Dobbeltsjekk forresten det før du eventuelt skyter naboen din.. Jeg kom til å tenke på at jeg kun har sjekket ang hestegjerder/dyregjerder, ikke andre gjerder (dersom det er en forskjell?). Kjedelig å sitte der med et lik dersom det viser seg at liket ikke har gjort noen voldsom forbrytelse... :lol:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ergo, ikke tillatt. Dobbeltsjekk forresten det før du eventuelt skyter naboen din.. Jeg kom til å tenke på at jeg kun har sjekket ang hestegjerder/dyregjerder, ikke andre gjerder (dersom det er en forskjell?). Kjedelig å sitte der med et lik dersom det viser seg at liket ikke har gjort noen voldsom forbrytelse... :lol:

Hmmmm.... :P hehe. Huff, nei.. Jeg får vel bevare nabofreden og holde kjeft kanskje :-/ Men, oppdaget at han hadde brukt piggtråd UNDER det vanlige gjerdet på noen steder også. Lurer på hva han sliter med å gjerde ute/inne jeg.... Kuene har ikke mulighet der iallefall. (Bikkjene mine er sjelden borti der, så tror ikke det er dem han ikke liker :P). Men, grevling kanskje? :/

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...