Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min fars jaktlag fikk forrige uke felt to hjort. I går så var jeg og han og leverte dem til en slakter som skulle partere kjøttet. Det ble jo dermed mye bein liggende igjen som skulle kastes. Jeg tok med meg noen lår/legger og ribbein i håp om at Nora kunne få tygget av de siste restene på dem.

Og da lurer jeg egentlig på om det er noen som vet hva som er ja og nei til hva man kan gi hundene av "restavfall" av hjort, elg, hest ol.

Kan man gi hele lårbein? Margbein? Ribbein? Kan de gnage i seg alt, eller bør de bare få kjøttrestene og tas fra selve beinet? Jeg kjenner jeg er litt forsiktig med dette med bein.

Hva med innmat? Kan alt her gis? Eventuelt hva ja og nei?

Til vanlig får Nora nakkekoteletter og slikt da, men det er jo veldig mye mindre bein enn i et hjortelår :P

Skrevet

Nei til vektbærende/hule bein fra større dyr, det er for hardt for tenner og å fordøye.

Men ribben osv. skal få fint til en stor hund, men du får rett og slett se selv hvor hardt det blir for hunden å tygge dette. Ben om lett knuses med kjevene er trygt, de de derimot sliter mye med å klare å knuse eller som bare splintrer seg er for hardt, rett og slett.

De vekbærende eller for harde bena kan jo gis, så lenge du passer på at hundene kun gnager i seg kjøtt og slintrer fra det, og fjerner det når det er tomt. Slik at de ikke gnager på selve benet.

Av innmat ville jeg ikke gitt blære, mageinnhold (spesielt til de som spiser fôr) og tarmer. Alt annet kan vel gis.

Skrevet

Jeg gir alt unntatt ribber.

Trodde ribber var en av tingene som man kunne gi jeg!

Nei til vektbærende/hule bein fra større dyr, det er for hardt for tenner og å fordøye.

Men ribben osv. skal få fint til en stor hund, men du får rett og slett se selv hvor hardt det blir for hunden å tygge dette. Ben om lett knuses med kjevene er trygt, de de derimot sliter mye med å klare å knuse eller som bare splintrer seg er for hardt, rett og slett.

De vekbærende eller for harde bena kan jo gis, så lenge du passer på at hundene kun gnager i seg kjøtt og slintrer fra det, og fjerner det når det er tomt. Slik at de ikke gnager på selve benet.

Av innmat ville jeg ikke gitt blære, mageinnhold (spesielt til de som spiser fôr) og tarmer. Alt annet kan vel gis.

Takk! :)

Skrevet

Jeg holder ribbeina vekke fordi de splintrer så lett. Vektbærende bein som fymat? Å få en avkappa hjorteklauv er snadder å gnage på; det tar laaaaaaaaaaaaaaaang tid å spise opp. Det er veldig fint å rense tanngarden med også.

Knoker gir jeg også; men kun når de er ferske. Har de blitt gnagd såpass lenge på at de begynner å tørke ut; da kaster jeg dem.

Vom kan bikkja også spise i små mengder; det er sterkt for magen og kan gi diare. Luftrøret er også en lekkerbisken å gi :) Lever gir jeg aldri - særlig ikke fra voksne dyr pga tungmetallene. Lever er også sabla sterkt for magen så om det gis fra kalv f.eks så er det kun små mengder.

For de som ikke er så skvetne av seg så er penis også noe å tygge på... ;)

Skrevet

Trodde ribber var en av tingene som man kunne gi jeg!

Takk! :)

Ribbein er både og. Myke og fine og spises helt opp om dyra er små,svin og rådyr feks. . Fra hest (og sikkert elg) er de hardere og lettere at de splintrer.

  • 2 weeks later...
Guest Dratini
Skrevet

Jeg gir alt, inkludert ribben og vektbærende ben. Super hundemat, og ikke minst for tennene også :)

Samme her :)

Hentet i forrige uke ei stor "Gilde-bakke" med bein og avskjær fra elg. Tilsammen 4 store bæreposer fulle (svintunge!) av snadder til hundene. Hadde vi hatt mer fryseplass, så hadde vi fått 2-3 bakker til fulle av bikkje-snadder :)

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...