Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøre fra Norge til England? Andre muligheter?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt å ta med Kamar på Crufts, men vet ikke beste reisevei/alternativ dit med hund? Lønner det seg å kjøre via Frankrike, og ta tog derfra? Fly er vel kanskje uaktuelt? Ferge, hvordan fungerer det? Noen erfaringer?

Skrevet

Fly er svinedyrt. Den korteste veien er antagelig Kielferga pluss Hook of Holland - Harwich.Kielferda tar lang tid, og jeg lurer på om hunden må være i bilen, om de ikke har fått hundelugar nå.

Et alternativ er å kjøre eller ta båt til Danmark (DFDS har hundelugar fra Oslo tror jeg?) og fra Esbjerg - Harwich. Dette er da også en ganske lang fergetur.

Du kan såklart fly til Frankrike og leie bil der. Du får ikke med hunden på toget, da må du ta tog til Calais, båt som fotpassasjer, og gå på tog eller buss på andre siden.

Jeg har sett litt på det siden bilferie i England er et mål på sikt. For vår del blir det sannsynligvis å kjøre ned over broa til Danmark, gjennom Tyskland, Nederland og ferge fra Hook of Holland (ca. 3 timer mener jeg).

Skrevet

Jeg har sett litt på det siden bilferie i England er et mål på sikt. For vår del blir det sannsynligvis å kjøre ned over broa til Danmark, gjennom Tyskland, Nederland og ferge fra Hook of Holland (ca. 3 timer mener jeg).

Dette alternativet vi vurderte. Og det høres egentlig ut som det blir det rimeligste alternativet også? For han kan ikke være med på toget? Blir ekstra stress? Vil jo helst ha ham med meg hele tiden, egentlig.

Skrevet

Dette alternativet vi vurderte. Og det høres egentlig ut som det blir det rimeligste alternativet også? For han kan ikke være med på toget? Blir ekstra stress? Vil jo helst ha ham med meg hele tiden, egentlig.

Det er forbudt med hund på Eurostar. Hvis du vil ha hunden med deg hele tiden så er det bil og båt som gjelder. Hva som er kjappest og rimeligst er jeg ikke sikker på, avhenger også litt av hvilke billetter du får tak i på båten(e).

Skrevet

Vi kjørte til Crufts for 3 år siden - via Danmark, Tyskland, Holland, Frankrike - tok "biltoget" over til England og kjørte derfra til Birmingham. Fungerte helt utmerket - hadde to overnattinger på veien dit (helt sør i Danmark og så en i Belgia, tror jeg) og tre på veien hjem (sør-England, Tyskland og sør-Sverige), og kjørte ikke kjempelange dagsetapper heller.

Men man må nok se på hele reisen som en ferietur, da det er langt. Men spennende!

Hadde fått meg ny bil en uke før vi reiste - ekstra spennende med kjøring på feil side av veien med en klart større bil enn jeg var vant til...

Men hundene hadde det bra, da!

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Jeg kjørte til London for 1 mnd siden. Fant ut at billigste alternativ er: kjøre Sverige-Danmark-Tyskland-Nederland-ferge Hook of Holland-Harwich (denne går hver dag). Jeg tok meg god tid, flere pauser underveis, og brukte ca 30 timer Asker-London. Fergen tar 7 timer, du kan ha hunden enten i bilen eller kennel. Jeg valgte kennel, da kan du besøke hunden når du vil ila overfarten, i bil er det kun 1 besøk. Rommet er utstyrt med webcamera slik at du kan se hunden på TVn på lugaren :) Prisen inkl ferge og drivstoff kom på ca 6000, da var vi 2 voksne og 1 hund. Mat kommer utenom.

Hvis du velger fergen fra Danmark lønner det seg å kjøpe tur-retur samtidig, enveisbillettene er ganske dyre. Dessuten tar den 18 timer, så tidsmessig sparer du ikke noe. Jeg syns det er lenge for en hund i bur, tror det bare er 1 eller 2 luftinger. Fergen går også bare 3 ganger i uka.

Dersom du ønsker ferge fra Norge-Danmark rekker du ikke speeden-Hook of Holland, da må du vente 1/2 døgn i Holland (eller underveis). Vet ikke med de andre fergene.

Når det gjelder fly kommer prisen an på vekten på hunden, men du må regne med minst 4000 en vei.

  • Like 3
  • 6 months later...
Skrevet

Vi skal kjøre til England i august, og har endt med å skulle reise til Larvik (overnatter hos familie), ta speedbåten til Hirtshals der om morgenen (4 timer, koster litt, men verdt "hviletiden" ift. kjøring), til Calais og ferge over.

  • 4 months later...
Skrevet

Det er forbudt med hund på Eurostar. Hvis du vil ha hunden med deg hele tiden så er det bil og båt som gjelder. Hva som er kjappest og rimeligst er jeg ikke sikker på, avhenger også litt av hvilke billetter du får tak i på båten(e).

Ikke forbudt nå, men koster litt, og hunden må være i bilen (ikke krise, tar ikke så lang tid, men man må sjekke inn tidlig og sånt).

Vi tok turen som nevnt i forrige post, og det gikk ganske bra. Jeg lurer dog på om hundene hadde hatt det like greit i bilen på 16 timers overfarten fra Esbjerg til Harwich (med luftinger såklart) som den 14 timers turen (også med luftinger, men ingen lange pauser) fra Hirtshals til Gent på lørdagen nedover.

Venter i spenning på at Newcastlefergen kommer i gang igjen...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...