Gå til innhold
Hundesonen.no

Litt forvirra (klikkertrening for din hund)


Jeampi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sitter her og leser "klikkertrening for din hund" og kommer over at det står at man skal ikke vente for lenge på at hunden skal tilby atferder.

det sto bl.a at "noen stakkars hunder står jo med eieren i flere minutter mens eieren venter på atferder" eller noe i den duren.

Men hva mener de egentlig? Jeg vet iallefall at hvis jeg skal lære Pito noe nytt så må jeg iallefall vente i mer enn 3-4 sekunder!

Skrevet
Jeg sitter her og leser "klikkertrening for din hund" og kommer over at det står at man skal ikke vente for lenge på at hunden skal tilby atferder.

det sto bl.a at "noen stakkars hunder står jo med eieren i flere minutter mens eieren venter på atferder" eller noe i den duren.

Men hva mener de egentlig? Jeg vet iallefall at hvis jeg skal lære Pito noe nytt så må jeg iallefall vente i mer enn 3-4 sekunder!

Godt spørsmål

Poenget er at du aller først kun må konsentrere deg om å lære hunden din å tilby...noe. Hva som helst. Alt er atferder. Står du og venter på en atferd, bør du aldri vente særlig lenge. Hunden lever jo.. ergo tilbyr den atferd. Kanskje flytter den på en labb? Klikk og forsterke det!

Kanskje kaster den et blikk på deg...Klikk og forserke det. Kanskje spisser den ører et øyeblikk? fang det øyeblikket med klikkeren...bare forsterke en eller annen atferd som en motvekt til passivitet...det er begynnelsen

Skrevet

Okei så de mener egentlig at man skal gjøre hunden klikkerklok med en gang på småting? Slik at den mye fortere tilbyr atferder?

Skrevet

3-4 sekunder er jo helt knall spør du meg.. Min kan sitte og titte i skauen og på fuglene før hun gidder å se opp på meg så dette jobber vi nå intens med.. Det er vel dette de mener i boka; at hunden kan miste litt interesse for fører om ikke de rette kriteriene er der - dvs har trent litt feil.

Fortsett med å holde den gode kontakten dere har du og synes virkelig dere er på rett spor. Men du har tydeligvis jobbet en del med ting med hunden din før du introduserte klikker? Virker sånn for meg i hvert fall. Dere har trent agility? Og da er hunden din på nett? Hun vet hva kontakt er tydelig forstår jeg deg rett?

OT

Den tøffe supermann-trøya som Pitofina fikk til jul :lol: Hvor får vi tak i den? MÅ bare ha..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...