Gå til innhold
Hundesonen.no

Litt forvirra (klikkertrening for din hund)


Jeampi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sitter her og leser "klikkertrening for din hund" og kommer over at det står at man skal ikke vente for lenge på at hunden skal tilby atferder.

det sto bl.a at "noen stakkars hunder står jo med eieren i flere minutter mens eieren venter på atferder" eller noe i den duren.

Men hva mener de egentlig? Jeg vet iallefall at hvis jeg skal lære Pito noe nytt så må jeg iallefall vente i mer enn 3-4 sekunder!

Skrevet
Jeg sitter her og leser "klikkertrening for din hund" og kommer over at det står at man skal ikke vente for lenge på at hunden skal tilby atferder.

det sto bl.a at "noen stakkars hunder står jo med eieren i flere minutter mens eieren venter på atferder" eller noe i den duren.

Men hva mener de egentlig? Jeg vet iallefall at hvis jeg skal lære Pito noe nytt så må jeg iallefall vente i mer enn 3-4 sekunder!

Godt spørsmål

Poenget er at du aller først kun må konsentrere deg om å lære hunden din å tilby...noe. Hva som helst. Alt er atferder. Står du og venter på en atferd, bør du aldri vente særlig lenge. Hunden lever jo.. ergo tilbyr den atferd. Kanskje flytter den på en labb? Klikk og forsterke det!

Kanskje kaster den et blikk på deg...Klikk og forserke det. Kanskje spisser den ører et øyeblikk? fang det øyeblikket med klikkeren...bare forsterke en eller annen atferd som en motvekt til passivitet...det er begynnelsen

Skrevet

Okei så de mener egentlig at man skal gjøre hunden klikkerklok med en gang på småting? Slik at den mye fortere tilbyr atferder?

Skrevet

3-4 sekunder er jo helt knall spør du meg.. Min kan sitte og titte i skauen og på fuglene før hun gidder å se opp på meg så dette jobber vi nå intens med.. Det er vel dette de mener i boka; at hunden kan miste litt interesse for fører om ikke de rette kriteriene er der - dvs har trent litt feil.

Fortsett med å holde den gode kontakten dere har du og synes virkelig dere er på rett spor. Men du har tydeligvis jobbet en del med ting med hunden din før du introduserte klikker? Virker sånn for meg i hvert fall. Dere har trent agility? Og da er hunden din på nett? Hun vet hva kontakt er tydelig forstår jeg deg rett?

OT

Den tøffe supermann-trøya som Pitofina fikk til jul :lol: Hvor får vi tak i den? MÅ bare ha..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...