Gå til innhold
Hundesonen.no

Alle vil ha hund, men bare for en liten stund?


xxx12345
 Share

Recommended Posts

Jeg føler at det er akkurat slik det er. Jeg synes alle skaffer seg hund for tiden. Ikke bare folk som er litt sånn "typiske" hundefolk, men alle og en hver. Og maaaange blir fort lei og omplasserer.

Og selv om jeg vet hvor mange gleder man har av å ha hund, så er jeg meget forsiktig med å oppmuntre venner osv til å skaffe seg hund. Jeg pleier igrunnen å spørre om de er sikker på at det er så lurt. Partypoopen Sara :hairy:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg betviler ikke tingenes tilstand, er ikke det jeg stusser over. Mer at artikkelen fremstår mer som en reklame for Charlottes enn en artikkel om omplasseringshunder, og også endel uttalelser jeg synes er rare. Jeg synes hun skjønnmaler den voksne omplasseringshunden veldig mye her. Det har vel tidvis vært ganske mye mumling om akkurat denne omplasseringstjenesten også, også her inne på forumet. Artikkelen gir meg bare en litt rar magefølelse..

Edit: endret litt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg betviler ikke tingenes tilstand, er ikke det jeg stusser over. Mer at artikkelen fremstår mer som en reklame for Charlottes enn en artikkel om omplasseringshunder, og også endel uttalelser jeg synes er rare. Jeg synes hun skjønnmaler den voksne omplasseringshunden veldig mye her. Det har vel tidvis vært ganske mye mumling om akkurat denne omplasseringstjenesten også, også her inne på forumet. Artikkelen gir meg bare en litt rar magefølelse..

Edit: endret litt

Hvem og hva er det IKKE mumles om da? Er det noe folk bare ELSKER så er det å sladre. Ett feiltrinn, og en fjær blir til 945 høns. Det er alltid noen som er misfornøyde, skuffet, har vært uheldige osv, og nettopp disse vet å ta veldig mye mer plass enn de hundrevis som er fornøyde. Sånn, det var generelt.

Ja, når det kommer til å reklamering, det er søren meg ikke rart dama ikke reklamerer for noen andre enn seg selv, hvor mange flere er det som har tilsvarende erfaring på nakken, for ikke å snakke om antall omplasserte hunder? Hvor mange andre i Norges land kan tilby tilsvarende stabilitet? Det er mange som starter opp, og de fleste gir seg like fort, helt enkelt fordi det å omplassere hunder i seg selv er en meget krevende jobb. Lettere blir det ikke når veldig mange forventer at denne type arbeid er rein veldedighet (joda, mye av en slik jobb går på mange måter til veldedighet. Skulle man fått betalt for alle arbeidstimene man legger i jobben, så skulle man etter kort tid blitt svært rik, noe jeg aldri har erfart som tilfelle noe sted, ved noen organisasjon) og det er mer enn en gang folk har smelt på røret til meg når de oppdager at det å "redde" en hund ikke er gratis.

Jeg synes det er kjempeflott at hun "reklamerer" for seg selv jeg, så kan andre som driver med omplassering sørge for sin egen "reklame". Jeg forstår ikke hva du synes er så rart og hvorfor du får en merkelig magefølelse. For meg høres det mest ut som du reagerer utifra ditt distanserte forhold til "tingenes tilstand".

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns artikkelen var helt ok jeg. Selv vil jeg kanskje protestere på at man ikke bør skaffe valp før barna i famiien er blitt 3 år. Men så innser jeg at jeg og de fleste andre her inne ikke er vanlige hundemennesker. Vi kan helt sikkert skaffe valp mens vi er gravide eller har baby og det går godt for de aller fleste av oss. Men nettopp fordi vi er i overkant normalt interessert i hund. Gjennomsnittsnordmannen har mer enn nok med å ta vare på baby, hus og hjem om de ikke skal ha valp i tillegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg føler at det er akkurat slik det er. Jeg synes alle skaffer seg hund for tiden. Ikke bare folk som er litt sånn "typiske" hundefolk, men alle og en hver. Og maaaange blir fort lei og omplasserer.

Og selv om jeg vet hvor mange gleder man har av å ha hund, så er jeg meget forsiktig med å oppmuntre venner osv til å skaffe seg hund. Jeg pleier igrunnen å spørre om de er sikker på at det er så lurt. Partypoopen Sara :hairy:

Det gjør jeg også.

Forteller dem om telling av timer når man er fra dem, om turer i all slags vær, om de økonomiske "plagene", om hodepinen når hunden absolutt ikke gjør som du vil og du må finne på kreative måter å trene den på, om spy, om diarè osv osv...

Alle vet liksom om alle fordelene som kos, hvor glad man blir i dem osv, så jeg er også en partypooper...men det er godt ment altså, så de ikke skaffer seg hund og den havner på omplassering som Chicka gjorde. (jeg er hennes fjerde hjem, og jeg fikk hun da hun var 13mnd... :blink: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært krisehjem for Charlotte 2 ganger, og jeg var slettes ikke fornøyd med den jobben hun gjorde for oss som stilte opp som krisehjem. Gjesteboka på hjemmesida hennes var den gangen full av sinte innlegg fra folk som lurte på hvorfor de ikke fikk kontakt med henne.

Angående folk som skal skaffe seg hund, så er jeg alltid den som klarer å fortelle hva som kreves, hvor mye det vil koste, både av tid og penger osv.. ..og de må absolutt ikke kjøpe hundefòr på dagligvarebutikker..

Som jeg har sagt mange ganger før...det er en grunn til at jeg ikke er oppdretter.

Det er uhyre få som hadde kommet seg gjennom det trange nåløyet mitt, og fått med seg en valp fra meg.

Når så den hodeløse hundeeieren finner ut at hunden krever mer enn h*n kan gi, så synes jeg det beste er at de sørger for at hunden får komme til et hjem som er tilpasset et godt hundehold. :berner:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...