Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Min hund har i de siste dagene slikket veldig på den ene poten sin.

Jeg prøver å se og kjenne, men ser ingenting som er feil her. Nå idag er huden på potene omtrent sånn som fingeren på et menneske etter at vi har hatt på plaster lenge. Vanskelig å forklare. Det virker ikke som at han har noe vondt, men etter at han har ligget stille en stund begynner han plutselig å halte. Det ser ut som at det er værk her også.

Noen som vet hva dette kan være?!

Tenkte jeg skulle ta på noe krem å sette på han en sokk idag, å se om det blir noe bedre.

Skrevet

Krem og sokk høres dumt ut. Det virker som poten trenger luft slik at den kan tørke. Jeg regner med du har sjekket nøye etter fremmedlegemer mellom tær og i huden. Vask poten godt med vann og rens den evt med Pyrisept, putt så lampeskjerm på hunden slik at den ikke får til å slikke og se om det blir bedre innen mandag. Hvis ikke, ta han med deg til veterinæren.

Det aller viktigste er at du sørger for at han ikke slikker, sånt kan det bli trøbbel av selv bare med et bittelite rift.

  • Like 1
Skrevet

Krem og sokk høres dumt ut. Det virker som poten trenger luft slik at den kan tørke. Jeg regner med du har sjekket nøye etter fremmedlegemer mellom tær og i huden. Vask poten godt med vann og rens den evt med Pyrisept, putt så lampeskjerm på hunden slik at den ikke får til å slikke og se om det blir bedre innen mandag. Hvis ikke, ta han med deg til veterinæren.

Det aller viktigste er at du sørger for at han ikke slikker, sånt kan det bli trøbbel av selv bare med et bittelite rift.

Tenkte jeg skulle vaske det med vann, tørke godt og rense det. For å så sette på en sokk. Skjermen jeg hadde klarte han å ødelegge. Så har ikke skjerm. Jeg har en sånn krem jeg fikk av dyrlegen sist han fikk sår på beinet, som jeg tenkte jeg kunne smøre på.

Skrevet

Når Smula her hadde problemer med poten sin (høres ganske likt ut som hos dere) var behandlingen følgende: Vaskes tre ganger daglig i grønnsåpevann, smøre tynt med fucidin, og ha på sokk når vi var ute på tur. Pass samtidig på at hunden ikke slikker, og får dere ikke til det så skaff ny skjerm.

Skrevet

Inni sokken vil det uansett bli klamt. Jeg ville forsøkt å holde poten så tørr som mulig.

En eller annen skjerm-løsning bør du finne. Han kommer til å fortsette å slikke, det er nok derfor han har sår pote i det hele tatt, sånn slikking henger de seg fort opp i. Jeg skar en gang opp en gammel skumgummimadrass som jeg igjen festet med belte på min hund. Det fungerte veldig fint. Han fikk helt spader av skjerm. Det finnes også oppblåsbare skjermer (overdimensjonerte halsbånd) som et alternativ.

2981924962_7302afb553.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...