Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kuro klør seg så mye i munnen om dagen!

Først tenkte jeg ikke noe videre over det, men nå er det tydelig at det er noe som plager ham. Jeg synes også det ser ut som om han er litt hoven og rødlig i munnvikene, og det virker definitivt som om det plager ham. Jeg tenker å ta en telefon til veterinæren når de åpner på mandag, men jeg lurer på om det er noen her som har hørt om eller opplevd noe liknende?

Jeg har sjekket inni munnen hans, og såvidt jeg ser, er alt som normalt. Ikke noe særlig missfarging som jeg kan se - men så sjekker jeg jo ikke så ofte innunder leppa hans heller.

Hvis ingen vet hva det kan være - er det noen som har noen tips for lindring av kløe for ham frem til vi får pratet med veterinær?

Skrevet

Hvordan ser du at han klør? Kan det være smerter han har? Var det ikke han som var veldig overbitt? Kan det ha noe med tennene å gjøre?

Skrevet

Jeg ser at han klør fordi han klør seg, men klart, det kan være smerter.

Tennene har vi ordnet med, så jeg tror ikke det skal være dem.

Det ser ut nå til at det ikke er inni munnen, men mer på leppene. De føles litt hovne og nesten som om det er litt skorpe på dem innover mot munnvikene.

Skrevet

Hoven, sår, fuktig rød hud som klør. Mitt tips er sopp rett og slett. Vask munnvikene med eddik(vann) flere ganger daglig, og følg med på immunforsvaret hans. Det er typisk unghund å droppe litt i immunforsvar når hormonene raser.

Skrevet

Kjente når jeg vasket ham nå at han har skorpe langsmed hele leppa. Får håpe eddiken hjelper, bør jeg gi den noen dager før jeg evt. prøver noe annet? Eller anbefaler du veterinær first thing i morgen uansett?

Skrevet

Kjente når jeg vasket ham nå at han har skorpe langsmed hele leppa. Får håpe eddiken hjelper, bør jeg gi den noen dager før jeg evt. prøver noe annet? Eller anbefaler du veterinær first thing i morgen uansett?

Jeg hadde venta, iom at jeg er meget lite hysterisk. men det er heller ikke feil å dra til vet i morra ;)

Skrevet

Jeg vil liksom ikke dra til vet. hvis jeg ikke MÅ. Han er ikke så glad i å bli undersøkt på bord, så jeg vil gjerne kunne øve litt mer på det før han uansett må pelles i munnen i november. :) Da venter vi litt og ser om dette hjelper.

Skrevet

Kjennes fortsatt ut som om det er skorpe på leppene hans, men han virker mye mindre plaget! Ser ikke ut til at det klør noe særlig i det hele tatt. Hurra, hurra. :)

  • Like 1
Skrevet

Kjennes fortsatt ut som om det er skorpe på leppene hans, men han virker mye mindre plaget! Ser ikke ut til at det klør noe særlig i det hele tatt. Hurra, hurra. :)

Så fint! Forsett å vask med eddikvann en ukes tid, slik at du er sikker på at soppen er helt borte (ligger nok noen sporer i skorpene hans også). Du kan ev bruke vaselin el på skorpene om de sprekker og blør, hvis ikke, la de bare være, de detter av når huden under er helet.

Skrevet

Eller kan det kanskje også være hårsekkmidd? Aiko så sånn ut:

Foto00941.jpg

Jeg vaska med klorhexidin og lot det gå seg til. De ønsker stort sett ikke å behandle sånt på unge hunder pga immunforsvaret.

Jeg så dette bildet da jeg søkte på forumet før jeg opprettet denne tråden, og nei, isåfall så er det ikke på langt nær så fremskredet. Jeg hadde ikke lagt merke til at han så annerledes ut engang hvis han ikke hadde klødd seg så mye at jeg måtte sjekke. Hvis det da er det samme som Aiko hadde, så har det ikke gått så langt ennå, og ser nå ut til å være på vei tilbake. Men jeg skal følge med på utviklingen videre og se om det blir mer hovent og rødt.

Så fint! Forsett å vask med eddikvann en ukes tid, slik at du er sikker på at soppen er helt borte (ligger nok noen sporer i skorpene hans også). Du kan ev bruke vaselin el på skorpene om de sprekker og blør, hvis ikke, la de bare være, de detter av når huden under er helet.

Det virker mer som om det er en skorpe fra et sekret, tror jeg, ikke fra sår i huden. Han har mer om morgenen enn på ettermiddagen, da jeg vasket ham da jeg kom hjem fra forelesning i dag, var det mye mindre igjen.

Han er blitt såpass mye bedre nå at de andre i kollektivet også kommenterte at han klør seg mye mindre. Så uansett om det er eddiken som har hjulpet eller om det bare går over av seg selv, så fortsetter jeg med eddik en stund fremover. :) Takk for hjelp!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...