Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kuro klør seg så mye i munnen om dagen!

Først tenkte jeg ikke noe videre over det, men nå er det tydelig at det er noe som plager ham. Jeg synes også det ser ut som om han er litt hoven og rødlig i munnvikene, og det virker definitivt som om det plager ham. Jeg tenker å ta en telefon til veterinæren når de åpner på mandag, men jeg lurer på om det er noen her som har hørt om eller opplevd noe liknende?

Jeg har sjekket inni munnen hans, og såvidt jeg ser, er alt som normalt. Ikke noe særlig missfarging som jeg kan se - men så sjekker jeg jo ikke så ofte innunder leppa hans heller.

Hvis ingen vet hva det kan være - er det noen som har noen tips for lindring av kløe for ham frem til vi får pratet med veterinær?

Skrevet

Hvordan ser du at han klør? Kan det være smerter han har? Var det ikke han som var veldig overbitt? Kan det ha noe med tennene å gjøre?

Skrevet

Jeg ser at han klør fordi han klør seg, men klart, det kan være smerter.

Tennene har vi ordnet med, så jeg tror ikke det skal være dem.

Det ser ut nå til at det ikke er inni munnen, men mer på leppene. De føles litt hovne og nesten som om det er litt skorpe på dem innover mot munnvikene.

Skrevet

Hoven, sår, fuktig rød hud som klør. Mitt tips er sopp rett og slett. Vask munnvikene med eddik(vann) flere ganger daglig, og følg med på immunforsvaret hans. Det er typisk unghund å droppe litt i immunforsvar når hormonene raser.

Skrevet

Kjente når jeg vasket ham nå at han har skorpe langsmed hele leppa. Får håpe eddiken hjelper, bør jeg gi den noen dager før jeg evt. prøver noe annet? Eller anbefaler du veterinær first thing i morgen uansett?

Skrevet

Kjente når jeg vasket ham nå at han har skorpe langsmed hele leppa. Får håpe eddiken hjelper, bør jeg gi den noen dager før jeg evt. prøver noe annet? Eller anbefaler du veterinær first thing i morgen uansett?

Jeg hadde venta, iom at jeg er meget lite hysterisk. men det er heller ikke feil å dra til vet i morra ;)

Skrevet

Jeg vil liksom ikke dra til vet. hvis jeg ikke MÅ. Han er ikke så glad i å bli undersøkt på bord, så jeg vil gjerne kunne øve litt mer på det før han uansett må pelles i munnen i november. :) Da venter vi litt og ser om dette hjelper.

Skrevet

Kjennes fortsatt ut som om det er skorpe på leppene hans, men han virker mye mindre plaget! Ser ikke ut til at det klør noe særlig i det hele tatt. Hurra, hurra. :)

  • Like 1
Skrevet

Kjennes fortsatt ut som om det er skorpe på leppene hans, men han virker mye mindre plaget! Ser ikke ut til at det klør noe særlig i det hele tatt. Hurra, hurra. :)

Så fint! Forsett å vask med eddikvann en ukes tid, slik at du er sikker på at soppen er helt borte (ligger nok noen sporer i skorpene hans også). Du kan ev bruke vaselin el på skorpene om de sprekker og blør, hvis ikke, la de bare være, de detter av når huden under er helet.

Skrevet

Eller kan det kanskje også være hårsekkmidd? Aiko så sånn ut:

Foto00941.jpg

Jeg vaska med klorhexidin og lot det gå seg til. De ønsker stort sett ikke å behandle sånt på unge hunder pga immunforsvaret.

Jeg så dette bildet da jeg søkte på forumet før jeg opprettet denne tråden, og nei, isåfall så er det ikke på langt nær så fremskredet. Jeg hadde ikke lagt merke til at han så annerledes ut engang hvis han ikke hadde klødd seg så mye at jeg måtte sjekke. Hvis det da er det samme som Aiko hadde, så har det ikke gått så langt ennå, og ser nå ut til å være på vei tilbake. Men jeg skal følge med på utviklingen videre og se om det blir mer hovent og rødt.

Så fint! Forsett å vask med eddikvann en ukes tid, slik at du er sikker på at soppen er helt borte (ligger nok noen sporer i skorpene hans også). Du kan ev bruke vaselin el på skorpene om de sprekker og blør, hvis ikke, la de bare være, de detter av når huden under er helet.

Det virker mer som om det er en skorpe fra et sekret, tror jeg, ikke fra sår i huden. Han har mer om morgenen enn på ettermiddagen, da jeg vasket ham da jeg kom hjem fra forelesning i dag, var det mye mindre igjen.

Han er blitt såpass mye bedre nå at de andre i kollektivet også kommenterte at han klør seg mye mindre. Så uansett om det er eddiken som har hjulpet eller om det bare går over av seg selv, så fortsetter jeg med eddik en stund fremover. :) Takk for hjelp!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...