Gå til innhold
Hundesonen.no

Joggetråden!


Mirai
 Share

Recommended Posts

Jeg trenger virkelig en slags offentlig motivator for dette joggeprosjektet mitt, så det får bli denne tråden :P . Må som jeg nevnte i Fitnesstråden klare 30 minutter innen første uka av september pga. et joggekurs jeg skal vikariere for (hjelpe folk å gå fra null til 30 minutter).

Jeg jogget i går, ca 19 minutter i sakte tempo.

Oppvarming og nedvarming er ikke registrert på appen. Kommer til å teste ut RunKeeper, Endomondo og MyFitnessPal for å se hvilken som gir mest nøyaktig resultat på GPS'en.

Dersom noen andre her er flinke til å jogge, eller vil bli med å forbedre tiden sin, sleng dere GJERNE med! :D

Jeg skal jogge igjen i morgen. Sånn, nå er det skrevet her :P .

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er AKKURAT hva jeg trenger :D Driver å jogger strekningen Ski-Langhus om dagen, en strekning på 6,2 km. Rekorden min hittil er 40 min og 17 sek. Målet jeg har satt meg hittil er 35 min :)

I går var jeg 5 sek fra å ta den, utrolig irriterende..

Her er et lite motivasjonsbilde :P haha

53cf12ce.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Jeg får se om motivasjonen blir større enn krampene. Har lyst til å jogge men hver gang jeg prøver så blir det kramper også frister det ikke å gå på neste dag igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

IW:

Har du noen tips til meg, når jeg nå vil begynne å trene meg opp igjen etter kyssesyke? Jeg går ut ifra at kondisen min er på bånn, og astmaen sterkere en noen gang, så jeg må sikkert ta det rolig. Men du vet sånt mye bedre enn meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

lijenta: Prøv med litt mer salt i maten, samt det kan hjelpe med en banan rett før du trener så du får mer potassium i kroppen (som kan hjelpe med å motvirke muskelkramper).

Liker veldig godt det du sa med mer salt i maten. Banan kan jeg desverre ikke spise så hvor ellers finner jeg potassium?

Editt det er Kalum på Norsk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ia: Ville hørt med legen din først, hva han anbefaler og hvor gradvis du må ta det :) . Har ikke nok greie på det til å uttale meg, og kyssesyke er jo så forskjellig hos alle dessverre!

lijenta: Ja, jeg kom ikke på noe norskt ord :P . Kalium er riktig.

http://www.apotek1.no/kost-og-ernaering/vitaminer-mineraler/kalium

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, der har du et poeng. Skal ta det med henne når jeg drar dit og tar blodprøver til uka.

Men sånn, i forhold til muskler. Er det som en diett, at man helst skal ta det langsomt, eller kan man "pøse på"?

EDIT:

Nå følte jeg meg masete :lol:

Ja, ja. Sånn går det når noen er flinke til ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt at magnesium også skal hjelpe mot kramper. Og det er nok bedre å ta kosttilskudd enn å spise mer salt om det skal ha noen virkning. Salt bestå jo av så mange forskjellige mineraler.

Gleder meg til å høre hvilken app som kommer best ut i testen din IW, så skal jammen meg jeg laste ned også. Liker denne tråden! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Ulla-Britt

Endomondo er i alle fall super for motivasjonen hvis det er distansen man skal prøve å forbedre. Denne turen gikk på relativt rette stier. Telefonen min har tydeligvis en litt annen oppfatning av hvor vi har vært enn meg. :huh: Men det kan vel ha noe med gps'en i telefonen å gjøre kanskje...

Skjermbilde.jpg

Ellers slenger jeg meg gjerne med på denne. Heia heia alle sammen. :cheer:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg prøvde Endomondo idag da jeg gikk tur med Marvel, og den kommer jeg ikke til å bruke noe mer. Jeg får samme resultat som deg Ulla-Britt, veldig hakkete linjer og jeg så f. eks at telefonen mente jeg hadde krysset gata både her og der, men jeg visste f. eks at jeg kun hadde gått på den ene siden hele tiden. Jeg tror det rett og slett er at appene reagerer forskjellig på GPS'en og signalet. Noe fungerer kanskje forskjellig fra tlf til tlf også?

Tar MyFitnessPal i morgen tenker jeg, eller RunKeeper igjen.

Ia: Mtp. musklene så er det bare å gjøre det du klarer, det du derimot bør tenke på er å ta det gradvis pga. det er veldig hardt for knærne å jogge :) . Så om du som meg, må jogge på hardt underlag så ikke overdriv. Jeg kommer ikke til å løpe mer enn maks en halvtime når jeg har kommet meg dit, og så heller prøve å forbedre f. eks distansen eller tiden på en spesiell runde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlig med en slik tråd!

Jeg var såvidt begynt å komme i bedre form før ferien, men.... 3 ukers ferie fikk meg i dårlig kondis igjen gitt :/

Sliter med å jogge lange strekk. Er nødt til å gå litt innimellom. Spesielt opp bakker :sweat:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idag testa eg nike + sin app på jogetur, og den var ganske grei, fikk beskjed på øret kvar km, kor lenge eg hadde jogga og gjennomsnittstid per km. ikkje heilt sikker på om gps er heilt korrekt, den samme runden ble målt av ei vennine tidligere med den der edmondo appen og då var turen 300 m lenger så veit ikkje heilt kva for ein som stemmer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Endomondo er i alle fall super for motivasjonen hvis det er distansen man skal prøve å forbedre. Denne turen gikk på relativt rette stier. Telefonen min har tydeligvis en litt annen oppfatning av hvor vi har vært enn meg. :huh: Men det kan vel ha noe med gps'en i telefonen å gjøre kanskje...

Skjermbilde.jpg

Ellers slenger jeg meg gjerne med på denne. Heia heia alle sammen. :cheer:

Vil tro det har en del med gpsen i telefonen å gjøre? På min er ihvertfall endomondo ganske nøyaktig. Endomondo og Runkeeper er helt samkjørte på distanse og jeg får samme distanse på samme runde hver gang (pluss minus kanskje 50 m) og det er omtrent det samme som om jeg måler på kart, så vil tro det er sånn ca rett. Litt unøyaktigheter er det alltid i gpser, men de hakkete linjene du fikk ble jo veldig feil.

Som du ser får ikke jeg sånne hakkete unøyaktigheter. Den kan vise at jeg er litt på siden av stien noen ganger uten at jeg er det, men det er under 10 m feilvisning hele tida.

endomondoeks-1.png

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå jogger ikke jeg, men kan jo hende jeg får et spark i r... etterhvert :) Men det jeg skulle si var at jeg bruker sports-tracker (var Nokia sin før), og er veldig fornøyd med den + at man kan ta bilde underveis som man og kan laste opp, dele med andre venner og på face :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var med på en joggegruppe hvor måler var å kunne løpe 1 mil etter et par mnds trening. Der var tipset at dersom man ønsker å forbedre joggekondisen sin, så bør hver tredje økt være en intervalløkt. Om man kjører 4x4 eller bakkeintervaller er ikke det så viktig, men det er iallefall kombinasjonen av de rolige lange turene og intervalltreningen som gir raskest resultater både i fart og utholdenhet. Visstnok.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...