Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og samboeren skal hente en Cairn Terrier-valp på søndag og vi har enda ikke klart å finne et navn til ham. Det tok oss en uke etter at vi hadde fått dachsen vår før vi bestemte oss for å kalle ham Echo, og det ser ikke ut til å være enklere denne gangen. Siden vi er så håpløse til navngivning og siden dere var så flinke til å finne på navn til den lille skjønne merledachsen spør jeg dere:

Har dere forslag til navn til en Cairn Terrier hannhund? Rasen er skotsk og valpen er rød. Helst tostavelsesnavn som er noenlunde enkle å uttale på norsk. Og bør ikke ligne for mye på Echo, slik at det ikke blir forvirring. Ellers er jeg vidåpen for det meste.

Setter stor pris på alle forslag. Det skorter på egen oppfinnsomhet :sweat:

Guest Yellow
Skrevet

Logre, Moro (Sikkert for likt), andre navn som forbindes med glede eller noe positivt liker jeg. :)

Ellers er jeg glad i naturnavn som Bark (To betydninger), Multe, Eik, Elv, Lyng e.l.

Skrevet

Skulle vært tispe, da kunne det blitt Nessie som Loch Ness monsteret.

Ellers skulle jeg til å komme med forslag til skotske steder.. men det blir liksom ting som Lomond og sånne ting jeg kommer på.

  • Like 1
Skrevet

Fant en oversikt over skotske regenter, og der hadde de noen morsomme navn.

F. eks: Aedh, Giric, Dubh, Culen og Lulach. :D

Eller så er det jo Wallace, som i William Wallace... Ahhh, Bravehart... *sukk*

Eller så kan du jo ta noen stedsnavn og forkorte litt og sånn.

F. eks: Loch (Loch Ness), Shet (Shetland), Clyde (Firth of Clyde) Kirk (Falkirk)

Og der stoppet min fantasi på skotske navn...

Hvis du har en spesiell bokstav det skal begynne på, så har Canis en ganske grei navneside. Her er linken:

http://www.canis.no/hundenavn/navn.php

Guest Yellow
Skrevet

Quick (Kan bare uttale på norsk "Kvikk") passer jo også godt sammen med navnet Echo, samt kler nok en terrier. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...