Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål om shetland sheepdog


anji94100
 Share

Recommended Posts

Har tenkt på å få en hund, og synes shetland sheepdog virker søte og passelige:) Men lurer på litt om rasen hvis noen hadde giddet å svare :)

Sheltier er jo ganske små men har lest at de er raske og trenger en del mosjon. I så fall kunne jeg tatt med den med på joggetur med de korte beina? :P Og genrelt hvor mye mosjon trenger de?

:):heart:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har hatt tre sheltier til nå, og holder på å lete etter den fjerde :ahappy: En sheltie kan godt være med på joggetur, de er både raske og utholdende. Jeg jogger med min, og det er ikke hunden som er mest sliten etter en økt, for å si det slik :lol:

Vi har alltid hatt hundene med overalt, også på lange fjellturer. De er med på alt du er med på.

De trenger mosjon, men våre hunder har i allefall vært veldig fleksible. De er med på alt, også en uke på sofaen om det trengs. Men det er jo noe man må trene på. En hund som er vant til fire timer mosjon hver dag, vil også kreve det. Men om de er vant til at det ikke nødvendigvis trenger å være full fres hele tiden, så er de lette å ha i hus :)

Ganzie er i allefall vokst opp med at formen min kan være meget varierende. Det er alt fra lange turer (nesten) hver dag til ukesvis i sofaen med kun en tissetur på gresset utenfor døra. Da ligger hun oppå meg på sofaen og sover :wub:

158216.jpg

551181_363486240373199_1140693747_n.jpg

Når jeg ligger i sofaen, så er Ganzie med og passer på :wub:

Det er jo selvsagt individuelt, men jeg har inntrykk av at de er veldig tilpasningsdyktige.

Men man må jo huske på at de er intelligente hunder som gjerne vil ha både mental trening så vel som fysisk trening :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har shetland sheepdog. Ang. hvor mye mosjon de trenger, så er alt relativt. Jeg går turer + at jeg sørger for at hun får løpe og leke løs med sine hundevenner og øse ut litt energi på den måten veldig ofte. Vi har inngjerdet hage som vi bruker flittig i båndtvangsperioden, så hun får løpe løs og herje med hundevennene sine i hagen. Vi har besøk flere ganger i uken av forskjellige hunder.

Du greier ikke løpe fra eller slite ut en sheltie med jogging og løping, så du trenger ikke være redd for de korte bena deres ;-) Den holder fint følge med deg, så ta den gjerne med på joggeturer! De kan være ganske raske når de setter inn høygiret, ja.

De egner seg veldig godt til aktiviteter som agility, men de egner seg også veldig godt som selskaps- og familiehunder. De har evnen til å tilpasse seg. Men de er ikke sofaslitere :-) De er lette å få lydige, for det er svært intelligente hunder, og de er trofaste. Stikker ikke av i hytt og vær, men holder seg helst rundt der de bor og rundt eieren sin på tur. Det er noe jeg setter veldig pris på ved rasen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en sheltie gutt på litt over året. Er super fornøyd med rasen :)

Morsomme, smarte, rare hunder med masse personlighet. Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Sånn i aktivitets nivå så kjeder min sheltie seg ganske fort, men det er fordi jeg ikke har trent så mye på lange perioder i ro, han vil gjerne være ute hele tiden, noe ikke jeg kan tilby han siden vi ikke har hage.

Jeg går 1.5 - 2 timers tur hver dag, ofte mer. Vi trener også aktivt innen agility og blodspor. Jeg synes ikke sheltien har noe særlig høyt energinivå, tvert imot skulle gjerne hatt mer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 7/2/2012 at 6:58 PM, Castella skrev:

Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Oj, nå ble jeg overrasket :D Jaja, vel, der ser man. Ingen regel uten unntak! :- )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 7/2/2012 at 6:58 PM, Castella skrev:

Morsomme, smarte, rare hunder med masse personlighet. Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Det er helt sant. De er forskjellige de også. Misty er mamma og pappas hund, hun kom til oss i mars i fjor, og nå er hun straks seks år. Hun er en hund som kan ta seg en tur på egenhånd om hun ser sitt snitt, og det er jo utrolig uvant for oss som er vant til Tara og Ganzie som aldri stikker av og som har en radius på maks 20 meter, og helst mindre. Men nå har jeg vært ganske konsekvent og trent på dette mens de enda var bittesmå, så de lærte fort at det var greit å holde seg i nærheten.

Misty er blitt mye bedre etter at jeg har trent mye med henne, men jeg kommer aldri til å stole på henne som jeg gjør med Ganzie.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja min kjære Casper leste desverre ikke rasebeskrivelsen da han kom til oss :)

Jeg har lest overalt at sheltien gjerne holder seg rundt eierene sine og ble ganske forskrekket da den 8 ukers gamle ballen føyk av gårde på eventyr på egnhånd :) plutselig så jeg bare en liten sort prikk langt der borte :) :) han dreit i meg.

Og sånn er han fortsatt, veldig selvstendig og veldig tøff :) han er ikke typen som gjemmer seg bak bena til mor, nei han kaster seg mot enhver "fare" :)

hihi...Min sheltie er mye tøffere, selvstendig og "hardere i hodet" enn min terrier/dachs blanding :P hehe...

Legger til : til TS, han er nok et lite unntak han raringen min, jeg har null problemer med å anbefale rasen på det varmeste!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår Sheltie elsket også å få jobbe med hodet. Han kunne få introdusert et triks en dag, ha et opphold, og så huske trikset (og ha forbedret det uten trening mellom) til neste gang. Litt tenking på karen og han var lykkelig. Han er nok den "smarteste" hunden familien har hatt :)

Edit: Glemte å nevne at det var en del pelsstell. Sier seg selv egentlig. Kvister, tistler, frø og alt mulig... Sheltie kan være litt "skogbunns-mopp", men er kjempekos å børste da :) Har ingenting å gjøre med mosjon, men det teller jo inn på hvor mye tid du bruker på hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...