Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

uten å miste fart, intensitet og glede? Noen som har en lur oppskrift?

Grim har støtet mye i det siste. Så mye at jeg har et svært blåmerke på låret. :aww:

Han støter under innkalling og etter hinderet. På trening belønner jeg åpenbart aldri dette, fører armen bak når han er på vei inn slik at han fortsetter litt forbi meg før han kommer inn på plass, eller tar et steg fremover. Det funker bra, men når vi kommer på konk og jeg ikke kan holde på sånn, støter han meg nesten over ende. Hva kan jeg prøve?

  • Like 1
Skrevet

Flytt bena i steden for armen. Ett steg til siden.

Ja, det har jeg også gjort. Gått både fremover og til siden. Er kanskje ingen langsiktig løsning på det. :P
Guest Gråtass
Skrevet

Ja, det har jeg også gjort. Gått både fremover og til siden. Er kanskje ingen langsiktig løsning på det. :P

Kom på kurs 3-5 aug så kan jeg hjelpe deg med det :D

Guest Jonna
Skrevet

Lær hunden at han skal forbi deg for å snu og brlønningen kommer bak deg.

De fleste som støter bruker tett og slett hf til å kunne snu fortere så han må lære en ny teknikk.

Skrevet

Lær hunden at han skal forbi deg for å snu og brlønningen kommer bak deg.

De fleste som støter bruker tett og slett hf til å kunne snu fortere så han må lære en ny teknikk.

Der sa du noe, for jeg ga han likevel godbiten ved foten selv om han løp forbi og snudde bak meg før han kom inn. Da gir jeg den bak - også får jeg bare huske på å trene på dette innimellom. :whistle: Tenkte liksom at når jeg først hadde fått det bort at jeg var kvitt det...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Birk (pyrren) støtet på innkalling og med 4-5 repetisjoner der jeg tok et raskt skritt frem når han var 1-2 m fra meg løste det seg.

Det tok heller ikke vekk noe fart eller intensitet :)

  • 7 months later...
Skrevet

Eller så kan du være ærlig med hunden din å "si" at det gjør vondt (noe det gjør..) ;)
Når han/hun støter deg, sier du litt hølytt og kvast AU! Har selv prøvd dette ut, og vel og merke så fungerte dette.

Hunden får ingen skade av det, og den tenker seg heller om når den kommer inn :)


Skrevet
Eller så kan du være ærlig med hunden din å "si" at det gjør vondt (noe det gjør..) ;)

Når han/hun støter deg, sier du litt hølytt og kvast AU! Har selv prøvd dette ut, og vel og merke så fungerte dette.

Hunden får ingen skade av det, og den tenker seg heller om når den kommer inn :)

Samme har jeg gjort med Risk pluss at jeg "veltet" i det han gjorde det. 2 repetisjoner og han begynte virkelig å tenke seg om når han kom inn uten at farten har gått ned :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...