Gå til innhold
Hundesonen.no

Staghound og lurcher


Hermes
 Share

Recommended Posts

I state og Australia har de noen mynder som fortsatt brukes aktivt til jakt. Staghound kalles disse. Den amerikanske staghounden sies å være resultatet av en blanding av skotsk hjortehund, greyhound, og en rekke andre raser, og fikk sin nåværende utseende på 1800-tallet en gang.

Staghound.jpg

Kilde: http://en.wikipedia...rican_Staghound

Selv om hunden har vært relativt homogen siden den gang er det likevel ikke en anerkjent rase, og staghound-folket ønsket ikke å få den anerkjent heller. Den ble opprinnelig avlet frem for å jakte på ulv, sjakal og andre rovdyr, og brukes bl.a. til villsvinjakt i dag. Her er et eksempel fra Australia, en staghound i front og en rhodesian ridgeback i bakgrunnen - hundene er brukt til villsvinjakt:

freemans7.jpg

Kilde: http://huntingpigdog...esian-ridgeback

Den australske staghounden sies å være en hybrid mellom skotsk hjortehund og greyhound, skapt av de første europeiske innflytterne til Australia.

staghoundpig.jpg

Kilde: http://huntingpigdog...nting-staghound

I England kalles disse hundene lurchers. Lurchers er blandingshunder og arbeidshunder. Hunder som jakter slik myndene har jaktet i alle år (men som nå er forbudt i England og Storbritannia forøvrig etter lovendring i 2004). Lurchers er derimot ofte blandinger av greyhound, whippet, og terriere, og gjerne mindre enn staghounden som er mer substansiell. De brukes mer til hare- og kaninjakt, fremfor storviltjakten som staghounden er beredt for.

Brindlelurcher.jpg

Kilde: http://en.wikipedia.org/wiki/Lurcher

Det er ikke uvanlig at slike blandinger fortsatt skjer, da de som er aktiv med jakt med mynder gjerne vil ha de beste hundene og ikke er så opptatt av om hunden er renraset eller ikke. Her er et eksempel fra FB jeg kom over nylig:

417668_2740914689022_1848634957_n.jpg

Hunden er 3/8 greyhound, 1/4 saluki, 1/4 fox hound, og 1/8 staghound.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan legge til at lurchers er like ofte vanlige familiehunder som arbeidshunder i UK. Jeg fikk inntrykk av at det meste som var blandet med mynde kaltes lurchers der borte. :P

Ja, er godt mulig betegnelsen brukes løst der, men i utgangspunktet er det en blanding mellom en mynde og en hvilket som helst annen rase, ofte whippet/greyhound og terrier.

Det er nok veldig utbredt der borte, ja. Det er ikke bare greyhound rescues du finner i Storbritannia, lurcher rescues er heller ikke uvanlig dessverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...