Gå til innhold
Hundesonen.no

Bodø utstillingen Norsk SaltenBrukshundklubb&Norsk Terrierklubb


Recommended Posts

Skrevet

Oliver fikk idag sitt første cert og BIR for Maija Heinilä :)Kritikken var; Exc type, utmerket kjønnspreg, edelt hode, korr ører, nydelig øyne, velvinklet front, bra bredde i brystkassen, ennå en smule bakhøy men det kommer med alderen. prima benstamme for en arbeidshund, bra pels og farge, utm temp, beveger seg sunt og pararelt, velvist.

Jeg er så fornøyd, ikke bare gjorde han det bra idag, men itillegg for en dommer som jeg virkelig liker også og som jeg bevisst meldte på alle tre hundene fordi jeg ville ha kritikk fra henne.

Lyra fikk idag Exc (Eneste tispe med exc) Og fikk beskjed om at hun var en veldig sunn og god type med en exc konstruksjon og sunne, rasetypiske bevegelser som ikke blir hemmet på noe måte av veiving verken foran eller noe trang bak. Hun hadde en god front med korrekt vinkling som hun savnet hos mange Collies og håpet at jeg hadde tenkt noe på videre avl med henne.

En ting er å få en fin kritikk, men å høre det der var noe for seg selv

:) Hun fikk ikke CK fordi hun ER virkelig totalt nedrøytet, og mangler det siste "preget", hun har ikke noe som helst krage feks... Hehe.

Jeg svever littegran nå

:)

  • Like 6
Skrevet

Gratulerer så mye Lill så utrolig morro :bananas:

Håper jeg en gang får stilt for Maija Heinilä også for der får du kritikken rett fra levra og hun kan sine saker den dama der :D

  • Like 1
Skrevet

Idag så ble Oliver BIR igjen med CERT og Simi ble BIM med cert og slo den et år eldre tispen :) Fine juniorene mine. Simi; 1 year, complete scissorbite without being narrow in bite. Exc expression, good pigmentation, well set ears, good color and coat. Chest well developed. Topline a bit soft because of age. Good bones. Well presented. Good temperament, Good flowing movement from all sides.

Oliver;1 year old scissorbite without being narrow in bite. Exc expression. Good Color and Coat. Dark eyes. Exc earset. Well developed chest. Exc neckline. Topline being a bit soft because of age. Exc Bones. Exc movement from all sides with exc drive. An excellent juniormale with exc potential. Well presented.

Vi ble ikke igjen i gruppen da det var annen dommer og det blir lange dager.... Første rase i ringen så orket ikke å vente i så mange timer :)

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...