Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundesele til valp


Recommended Posts

Finner flere tråder om hundeseler, men ingen til valp. Så da prøver jeg å starte en ny, så får dere unnskylde om det blir doble tråder.

Jeg ønsker en sele til valpen vår som han kan vimse i, og halsbånd som han kan lære å gå pent i. Senere vil han brukes litt i trekk, men så lenge han bare er liten bebi så skal han kun ha en "vimse-sele".

Hva slags seler vil dere anbefale til valper? Det er en Samojed.

Helst ikke altfor dyr, og gjerne noe han kan vokse med (justeringsmuligheter), ellers ser jeg for meg at det blir VELDIG mange seler i løpet av oppveksten. Et par tre seler underveis er greit nok, men helst ikke ny sele hver uke :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syntes de Puppia selene er veldig bra til valper, justerings muligheter og brede i brystet.

(jeg har ikke hatt valp som har brukt det, men har behandlet flere valper og unghunder og de har fungert veldig bra med puppiaselene)

Ta valpen med til butikken og prøv dem på den, da er du 100% sikker på at den sitter skikkelig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte denne i medium til min kelpie-valp. Mye billigere enn puppia-selene man kjøper i Norge (ja, det er en kopi), og greit med litt reguleringsmuligheter.

Du trenger i alle fall ikke å kjøpe noe mindre enn medium til en samojedvalp. Valpen min er femten uker gammel og er i ferd med å vokse ut av sela snart (han har vokst helt vilt mye på de ukene jeg har hatt ham), så jeg kommer nok til å kjøpe en ny om ikke så alt for lenge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempelurt å veksle på sele og halsbånd! Det gjorde vi også på samojeden vår, og trente på å gå pent i bittesmå bolker - nå får vi skryt av andre samojedeiere vi treffer på tur fordi han går så pent i bånd, selv om han fint kunne vært litt flinkere i blant :P

Jeg vil i alle fall på generelt grunnlag ikke anbefale en sånn vanlig regulerbar "step-in harness" eller h-sele. Allerede som valp trakk vår såpass godt, selv om vi forsøkte å begrense ham, at vi måtte stramme inn sela for hver bittelille tur fordi han "trakk den ut" (dro så hardt at reguleringa ble helt feil). Når reguleringa på en slik sele er feil, ligger den også helt galt - og blant annet gnager under armene og glir opp i strupen sånn at den hvese-puster. Vi kjøpte to seler, en step in og en h-sele av ulike (velrennomerte) merker, men måtte gjerne stramme inn flere ganger i løpet av turene og valpen syns det var såpass ubehagelig at han til slutt begynte å kvie seg for å ta på sele. Kjøpte brystsele da han var 4-5 mnd (og ikke vokste så fort), den fungerte mye bedre men det var for seint: han er og blir en selenekter som syns det er kjempedust å ta på seg sele.

Går for puppiasele (eller sannsynligvis en billig kopi :innocent: ) til neste valp.

Dette er forresten en step-in harness:

LUP_1-2_step_in_harness_(blue)__15252_zoom.jpg

og en regulerbar h-sele:

51VNAojnfPL._SL500_AA300_.jpg

Edit: glemte noe!

Endret av Pim
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes H-sele, som den over, er mye bedre enn step-in, og mye vanskeligere å snike seg ut av. :)

Enig i at passformen er bedre, så lenge reguleringa holder seg. Det gjorde den ikke med min 14 uker gamle samojedvalp :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig i at passformen er bedre, så lenge reguleringa holder seg. Det gjorde den ikke med min 14 uker gamle samojedvalp :icon_confused:

Uh, OK? Kovu brukte Odins sele som valpesele fra han var 10 uker til 4-5 mnd han. :)

Her er faktisk gutta i matchende seler: (Odin måtte få en ny, siden Kovu lånte hans :P )

P1000414.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...