Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en liten toypuddel og er ikke 100% sikre på om vi skal bruke flåtthalsbånd eller flåttmiddel.

Jeg spør bare kort.. hva anbefaler dere? :thumbs:

  • 3 weeks later...
Guest Yellow
Skrevet

Anbefaler ikke gift. :)

Finnes naturlige anti-flåtthalsbånd som Rav, eller slike med kun urter uten å trenge inn i blodet eller inneholder gift/kjemikalier.

Samt en kan spaye hunden ca. hver 3. dag med en te av rosmarin og sitron på sprayflaske som skal avskrekke flåtten.

Guest Stella
Skrevet

Er puddelen i pels, altså har dere mye pels på den, og skal stille? I så fall er det kun gift som går, dessverre, pudler i pels kan ikke ha på seg noe, det bare tover. Er hunden nedklippet vil jeg anbefale dere å klippe enda kortere (min barberes nærmest på kropp og bein hver sommer) og eventuelt bruke halsbånd eller spray som nevnt over. På en kortklippet (under 1cm lang pels) kjennes/ses flåtten lett, og med god rutine på å sjekke hunden hver kveld så slipper dere problemer selv uten gift. Det er hvertfall hva jeg har gjort med min dverg :)

Guest Kåre Lise
Skrevet
På en kortklippet (under 1cm lang pels) kjennes/ses flåtten lett, og med god rutine på å sjekke hunden hver kveld så slipper dere problemer selv uten gift.

Slipper problemer helt til det er en som overfører smitte ja! Det er jo det som er problemet, flåtten i seg selv er helt ufarlig den.
Guest Stella
Skrevet

Slipper problemer helt til det er en som overfører smitte ja! Det er jo det som er problemet, flåtten i seg selv er helt ufarlig den.

Jo, men hvor hysterisk skal man være, og hvor ufarlig er giften man bruker for å unngå flåtten? Nå har trådstarter fått info om ulike metoder og får ta avgjørelsen på hvilke risikoer h*n vil ta eller ikke. Alt har plusser og minuser, man får rett og slett velge "onde" selv.

Guest Yellow
Skrevet

Havanaisens pels/hår floker seg enda lettere enn krøllpels av min erfaring, og har ikke noe problemer med å spraye han eller ha halsbånd på han når vi er ute av den grunn. Gjelder bare å gre daglig ordentlig gjennom, det, så slipper man floker.

Skrevet

Trodde det var slik at flåtten måtte sitte en noen timer før den evt skal klare å smitte en hund med borrelia? At det trengs en viss "dose" smitte før hunden blir syk av det?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Trodde det var slik at flåtten måtte sitte en noen timer før den evt skal klare å smitte en hund med borrelia? At det trengs en viss "dose" smitte før hunden blir syk av det?

Det er visst litt delte meninger om det. Og det er ikke hvor "mye" hunden trenger for å bli smitta, men når flåttens "spytt" blandes med hundens blod. Tidligere sa man at man var trygg for smitte om flåtten ble fjerna i løpet av 12 timer, men jeg har lest flere artikler i det siste som sier at dette er feil og at risikoen for smitte er der allerede fra flåtten biter seg fast. Hva som stemmer vet jeg ikke.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Det er visst litt delte meninger om det. Og det er ikke hvor "mye" hunden trenger for å bli smitta, men når flåttens "spytt" blandes med hundens blod. Tidligere sa man at man var trygg for smitte om flåtten ble fjerna i løpet av 12 timer, men jeg har lest flere artikler i det siste som sier at dette er feil og at risikoen for smitte er der allerede fra flåtten biter seg fast. Hva som stemmer vet jeg ikke.

Begge deler stemmer vel til en viss grad fordi det er forskjellen på virus og bakteriesmitte, borrelia som er bakterie har større sjangs for smitte over tid, ikke dermed sagt at det er noen garanti på hverken 12 eller 24 timer. Mens TBE er virus og smitter mer eller mindre umiddelbart sånn jeg har forstått det. M.a.o. ren gambling å spekulere i. Det er og greit å huske på at flått på bikkja som blir med inn kan hoppe over på andre dyr, mennesker osv så jeg tenker som så at det er best å holde de vekke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...