Gå til innhold
Hundesonen.no

Islandshesten Ròs!


Caro
 Share

Recommended Posts

Åh jeg er så glad i dag att jeg må bare spre gleden min.! :jump:

Rett før jul i 2011 så kjøpte jeg meg en islandshest hoppe, hun var 2 1/5 år, oppvokst i flokk UTEN noe særlig menneske kontakt, eneste hun hadde vært borti var å bli litt leid nå og da, hatt på grime og veterinær. (vaksiner osv) De gangene de skulle ha tak i henne måtte hun trenges opp i hjørner, fanges med lasso osv, ikke noe fine måter. (Dette er ikke slemme folk altså :P)

Så når Ròs kom til meg sammen med en hest til så hun ikke skulle stå aleine var hun ikke komfortabel med oss i det hele tatt, hun viket unna og ville ikke ha noe fysisk kontakt. Hun var en nysgjerrig hest så hun var der og fulgte med, men gikk hvis vi kom for nærme.

Etter noen dager med foring av gulerøtter fra hånd blei hun litt mer komfortabel med å ha oss liiitt nærmere, etter ca 1 mnd kunne vi stryke såvidt på mulen, men ikke mye.

Etter 2 - 3 mnd ga jeg opp det med å "kjøpe" henne med mat, hu bare tok maten å snudde hodet unna oss, jeg prøvde å sitte på jordet og slappe av lese bok osv som mange ga tips om, men det ga ingen resultater, hun snuste på meg og gikk. Når vi skulle spikke høvene hennes måtte vi stenge henne inn i ett hjørne å fikk tak i henne på den måten (fælt, men det måtte til). Da når endelig snøen blei borte kunne vi grave en rundpaddoc så jeg kunne prøve litt sånn "join up", vi startet med den i påsken 2012 og nå først i MAI er den ferdig (kunne gått fortere men viktigere ting blei prioritert sykdom etc) Så i går 24.5 hadde jeg Ròs inni der for første gang (den står på jorde der hestene er så er ganske praktisk!) Jeg var usikker på om det var lurt å gjøre det da siden sola sto på for fullt, men vi prøvde da litt, og etter ca 10 min med traving og skritt rundt meg så såg jeg att hun "ga opp" hun senket hodet og tygde, da gikk jeg mot henne. Men det var ikke som på film, hun nølte litt også gikk hun unna igjen...JEG GIR OPP! tenkte jeg...

MEN så kastet jeg en lang longjerings line opp på naken hennes (noe hun gir blaffen i siden hun var blitt fanget med lasso før så dette var ikke skummelt for henne) jeg fikk tak i den andre enden på lina og hadde henne "fast" hun kunne komme seg løs hvis hun ville, men hun prøvde ikke å stikke i det hele tatt.

Selv om jeg hadde henne så prøvde jeg ikke å ta på henne, jeg bare gikk fremover å da fulgte hun etter uten att jeg måtte "dra" henne med. Etter noen runder slik stoppet jeg og DA FIKK JEG KLAPPE HENNE I PANNA!! hun gjorde ikke motstand eller noe, bare sto der og døsa.

Slik drev vi i 3 - 4 min før jeg slapp henne rolig, klappa henne en siste gang i panna uten lina, opnet grinda til paddocen og hun tuslet ut stille og rolig, vi hadde en positiv avslutting! :)

Så jeg gjorde det idag også (litt mindre siden det er ENDA varmere) OG her kommer det store, Jeg fikk stå og klappe henne på hode leeeenge etter att vi hadde gått ut av paddocken, hun bare sto der og sovna nesten mens jeg klødde henne i panna og rundt øynene! :')

Åh jeg er så glad..VI to klarte å stri imot det alle sa var håpløst Ròs, åja vi har en lang vei å gå enda, men GUD så fornøyd jeg er med oss nå! :'D

Kanskje det var varmen som gjorde det, eller kanskje det var alle de fine tingene jeg sa til deg, hvor fin man du har, øyne, hode, personlighet osv eller kanskje du har sett att ikke alle mennesker vill deg "vondt" :')

post-10743-0-52761700-1337953378.jpg

Se på hun der da, er hun ikke bare perfekt! :D

Jeg viste at hun var en hest med disse "problemene", jeg kjøpte henne pga utfordringen, å jeg klarte det!! :D

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hehe NÅ er tiden inne, nå skal det store snart skje...jeg skal sitte på Ròs for første gang! Har fått endel tips fra en venninne som jobber i Danmark med å ri inn og trene islendinger, så nå er det

Åh jeg er så glad i dag att jeg må bare spre gleden min.! Rett før jul i 2011 så kjøpte jeg meg en islandshest hoppe, hun var 2 1/5 år, oppvokst i flokk UTEN noe særlig menneske kontakt, eneste hun

Jeg har ridd inn ett par unghester, uten at jeg er noen ekspert altså. Jeg ville fortsatt som du gjør, men jobbet masse med å venne hesten til "herjing" rundt kroppen og beina. Pledd, pressening, tau,

Posted Images

JO det er det! :D

Næh, så gøy!! Pila, mor til Rós, er mor til åringen min også! Pila bor bare en liten kjøretur unna oss, hos ei jeg kjenner. Hun er supersnill og grei å håndtere, ikke den letteste å fange, men det handler mer om oppvekst og mangel på trening, og hun er mye bedre nå en hva hun var for et år siden :) Veldig godlynt hest! Du får nok en super hest i Rós :) Tindra, åringen min, har heeelt motsatt problem som Rós, hun er mer som en klegg... hehe..

Gøy å se litt slektninger!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Næh, så gøy! Pila, mor til Rós, er mor til åringen min også! Pila bor bare en liten kjøretur unna oss, hos ei jeg kjenner. Hun er supersnill og grei å håndtere, ikke den letteste å fange, men det handler mer om oppvekst og mangel på trening, og hun er mye bedre nå en hva hun var for et år siden :) Veldig godlynt hest! Du får nok en super hest i Rós :) Tindra, åringen min, har heeelt motsatt problem som Rós, hun er mer som en klegg... hehe..

Gøy å se litt slektninger!

Åh så morro! :D

Aha, ja Ròs er veldig kontaktsøkende, så skjer det noe er hun ikke langt unna, og hun følger oss på jordet overalt, men når vi prøver å ta på henne da bare snur hun seg unna. Hun er ikke lettskremt hvertfall, når vi gravde rundpsddocken så sto hun nesten helt inntil graveren å såg på. :P MEN hun lærer kjapt og har skjønt att mennesker er snille å det er så og si greit vi klapper henne nå, hun er jo såååå søt! :)

Har du bilde av åringen din??? :)

PS. Ròs ELSKER bikkja vår Caro, de to kan stå og bare kose med hverandre! ^^

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm.. har bare ett bilde og det ligger på facebook, men kanskje du ser det.. ? :

548280_10150895271450664_693810663_12027742_1043738005_n.jpg

Halvveis nedrøyta til sommeren :heart:

Grunnen til at jeg har bare ett bilde er at jeg har eid henne i bare 3 uker :) Sikla etter henne siden jul, og endelig ble hun min!

Haha, Tindra er også veldig uredd, går heller å sjekker ut ting enn å bli redd, håper det fortsetter sånn!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm.. har bare ett bilde og det ligger på facebook, men kanskje du ser det.. ? :

548280_10150895271450664_693810663_12027742_1043738005_n.jpg

Halvveis nedrøyta til sommeren :heart:

Grunnen til at jeg har bare ett bilde er at jeg har eid henne i bare 3 uker :) Sikla etter henne siden jul, og endelig ble hun min!

Haha, Tindra er også veldig uredd, går heller å sjekker ut ting enn å bli redd, håper det fortsetter sånn!

Åh så pen! :D Hun ser ut til å ha noen likhetstrekk som Ròs har, blikket osv! :P

Åh så koselig, jeg var bare på leting etter en unghest som jeg kunne jobbe med, en utfordring, så fant jeg Ròs og falt pladdask med det samme! :P Hun er nok veldig èn manns hest, knytter bånd med en person liksom. :)

Hehe ja er godt å ikke ha en hest som stikker med det samme det er noe skummelt! :) Hvis vi snekkrer noe i nærheten av hestene, jo mer vi hamrer jo nærmere kommer hun! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres veldig koselig ut! Jeg har falt for islandshest etterat jeg var på studietur til Island og besøkte et stutteri. Så mange flotte hester de hadde!

Men vi får nok aldri hest her, har travelt nok med ku og sau.

Åja! jeg falt for ishesten når venninna mi flytta til bygda med 5 stk. Blei også 100 ganger mer engasjert etter en skole tur til Island for 2/3 år siden! :)

Hehe, jeg har ganske mye ledig tid, derfor jeg tok på meg en "problem hest". Er i ku fjøs og melker morgen og kveld, fòrer sauer og da har jeg jo fri midt på dagen. :D:D Blir litt rart å starte på skolen igjen til høsten men...:/ :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fin :)

Som et lite ps, hesten skal komme til deg når du inviterer ikke omvent :)

jaaa, jeg vet det, men fikk det ikke til....:/ Også ville jeg ikke presse for mye på henne (løpe rundt og rundt) siden det var ca 30 grader i sola....:S + (dette er en litt sær unnskyldning) men hun var "vanskelig" å "jage" :P Hun sto der å såg dumt på meg...mens jeg sto å "HYSJ", "smatt, smatt", "klaska med longjerigs linen i låret" og "kastet lina bak henne/mot henne".

Så da blei det alternative metoder, som ser ut til å funke. Men jeg må skaffe meg den boken som er over her tror jeg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fruhavn, ekke det ifra brydalen? eller blander jeg?

Edit:

jaaa, jeg vet det, men fikk det ikke til....:/ Også ville jeg ikke presse for mye på henne (løpe rundt og rundt) siden det var ca 30 grader i sola....:S + (dette er en litt sær unnskyldning) men hun var "vanskelig" å "jage" :P Hun sto der å såg dumt på meg...mens jeg sto å "HYSJ", "smatt, smatt", "klaska med longjerigs linen i låret" og "kastet lina bak henne/mot henne".

Så da blei det alternative metoder, som ser ut til å funke. Men jeg må skaffe meg den boken som er over her tror jeg. :)

Da kan det hende plasseringen din i forhold til hesten er feil. Sjekk ut boka du ;)

Endret av Krutsi
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fruhavn, ekke det ifra brydalen? eller blander jeg?

Edit:

Da kan det hende plasseringen din i forhold til hesten er feil. Sjekk ut boka du ;)

Selve Fruhavn navnet er fra kysten, nærmere bestemt Smøla.

:)

Ja det kan vare mulig, jeg har sett litt på videoer av han Monty Roberts, der han snakker om å stå med ene skulderen inn mot hesten, holde øyekontakt til hesten "overgir seg" da skal man flytte blikket på skulderen osv...men ja jeg må nok lese, er ikke alt jeg skjønner av videoen. :)

http://www.youtube.com/watch?v=tEnlPFvRTGU&list=FLealssN4YMjawjgNVV-s3Vg&index=5&feature=plpp_video

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selve Fruhavn navnet er fra kysten, nærmere bestemt Smøla.

:)

Ja det kan vare mulig, jeg har sett litt på videoer av han Monty Roberts, der han snakker om å stå med ene skulderen inn mot hesten, holde øyekontakt til hesten "overgir seg" da skal man flytte blikket på skulderen osv...men ja jeg må nok lese, er ikke alt jeg skjønner av videoen. :)

haha da kjenner jeg "oppdretterne" til hesten din :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi! så gøy! :) jeg har bare snakka med hun Nina i telefonen jeg, veldig koselig dame! :) :)

Veldig koselig dame ja :) Hun har pleid å hatt noen hester på beite hos oss noen tidligere sommere, og ikke minst fått tak i våre islendere gjennom henne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig koselig dame ja :) Hun har pleid å hatt noen hester på beite hos oss noen tidligere sommere, og ikke minst fått tak i våre islendere gjennom henne :)

Åja! hihi ^^

ja bortsett fra det att Ròs er litt "var" på å bli håndert så er hun kjempe snill + jeg blei så overaska over att hun ikke brydde seg om bikkja vår, hun og Caro er perle venner, han slikker og snuser rundt på hodet hennes og hun "roter" i pelsen hans med mulen! ^^

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syntes man skal vite hva man driver med før man begynner med rundpaddock trening og jaging.

Det er veldig lett å gjøre feil og det å være inne på et så lite område som en rundpaddock er, legger et for stort press på hesten. Den har ingen mulighet til å unnslippe om du legger for mye press, noe som er veldig lett å gjøre.

I tillegg er det en ting å tenke på at denne 'join upen' som man er ute etter, er det samme som at hesten viser dempende signaler, akkurat slik som hunder gjør.

Jeg skjønner ikke helt at det å legge så mye press / stress på hesten sin at den føler den må dempe deg, skal være noe å trakte etter. Anbefaler forøvrig heller ikke Per Werner Vogel, eller Monty Roberts...

Men det blir jo litt som med CM, noen liker det og noen ikke.

Personlig anbefaler jeg heller Ellen Ofstad, Margrete Lie, Trine Bøhnsdalen, Jasmin Schact, Mark Rashid, Leslie Desmond, og Piet Bakker for å nevne noen. De tre første finner man lett tilgjengelig i Norge også. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syntes man skal vite hva man driver med før man begynner med rundpaddock trening og jaging.

Det er veldig lett å gjøre feil og det å være inne på et så lite område som en rundpaddock er, legger et for stort press på hesten. Den har ingen mulighet til å unnslippe om du legger for mye press, noe som er veldig lett å gjøre.

I tillegg er det en ting å tenke på at denne 'join upen' som man er ute etter, er det samme som at hesten viser dempende signaler, akkurat slik som hunder gjør.

Jeg skjønner ikke helt at det å legge så mye press / stress på hesten sin at den føler den må dempe deg, skal være noe å trakte etter. Anbefaler forøvrig heller ikke Per Werner Vogel, eller Monty Roberts...

Men det blir jo litt som med CM, noen liker det og noen ikke.

Personlig anbefaler jeg heller Ellen Ofstad, Margrete Lie, Trine Bøhnsdalen, Jasmin Schact, Mark Rashid, Leslie Desmond, og Piet Bakker for å nevne noen. De tre første finner man lett tilgjengelig i Norge også. :)

Du har rett, jeg burde vite mer om disse tingene (hadde ikke tenkt tanken om å bruke noen av disse metodene når jeg kjøpte henne), Men jeg har heller ikke gjort noen "join up" akk (det var planen egentlig...), siden det ikke funka og jeg ville ikke stresse henne opp og jage henne sånn voldsomt rundt. Dessuten så bare kikka hun rart på meg når jeg prøvde å få henne til å løpe rundt.... :P

Så vi trener helle mye "ro", jeg står ofte leeenge å bare snakker til henne med rolig og "myk" stemme. :) Senest i dag jobbet jeg med henne, å da trengte jeg bare å snakke litt til henne og da kunne jeg bare gå å ta tak i henne og kose henne som jeg ville! :D

Pleier også å liksom ta henne, klappe litt så slippe henne om og om igjen. Håper på å få vist henne att selv om jeg vill ta på henne betyr ikke det att jeg skal gjøre noe hun ikke vill da, på en måte :)

Jeg må sjekke ut noen av de navnene, kanskje jeg kan få noen tips! takk ^^

Red: Bilder ^^

Seeee! :D hun er ikke en stressa hest akkurat! ^^

post-10743-0-55878200-1338296830_thumb.j

hihihii ^^

post-10743-0-90218100-1338296881_thumb.j

:):):)

post-10743-0-32476900-1338296930_thumb.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ny dag, nye ting å prøve! :) I dag prøvde vi den nye lær grimen, etter en stund med å ha på og av "nese partiet" av grimen så gikk det fint, hun hadde minimalt med reaksjoner, eneste hun ikke er så glad i er att jeg holder på rundt ørene, men det er ikke noe problem liksom. :*)

post-10743-0-24355600-1338549517_thumb.j

Også hadde vi litt "sal forberedelser" jeg la jakken min på ryggen hennes, hun syns den var liiiitt skummel i starten, men etter att hun fikk snust på den og jeg la den forsiktig oppå henne gikk alt bra til slutt! :) Hun brydde seg lite om att den lå på ryggen hennes. (ørene hennes gikk litt frem og tilbake, men det var å forvente...:) )

post-10743-0-55185600-1338549570_thumb.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
    • Jeg ble anbefalt Trikem MaxRelax (Hööks) for å lindre stress. Er selv litt skeptisk til å gi melatonin på dagtid, men folk skryter av produktet. Ashwaganda skal også ha vitenskapelig dokumentert effekt mot stress i hunder.  Lavendelduft er dokumentert å ha effekt. Veterinærklinikken vår bruker det konsekvent. Omega-3  tilskudd i riktige doser er visst supert mot det meste, inkludert stress.  L-theanin isolert fra grønn te e dokumentert effektivt.  Kamille og vendelrot påstås å hjelpe, men er ikke studert nok til å kunne kalle det dokumentert effektivt ennå.  MaxRelax inneholder magnesium, men dersom du er som meg og ønsker holde melatonin til kveld og natt, så er det viktig å gi riktig form av magnesium på morgenen, hvor -glycinat er mest skånsomt for magen og -sitrat er et billigere alternativ. Unngå andre former, fordi de har lav biotilgjengelighet sett mot laksativ virkning.  Å trene stresset hund er fåfengt. Ingenting fester seg for den er bare opptatt av å komme seg ut av situasjonen. Å bruke tid på å la hunden roe seg ned i situasjonen er mer teoretisk enn praktisk, mener jeg. En kan sitte en time og slappe av og vibbe zen og gni på ører og stryke som valpemor slikker valpene gi den T-strokes massage og hunden roer seg ikke ordentlig ned i det hele tatt - kun midlertidig mens en stryker på den - og så spretter den på få sekunder rett opp i skyhøyt stress på den minste trigger, som at en beveger seg for å begynne trene på å forlate den alene. Min blir kumulativt stresset av å trene fører ute av syne. Han blir ikke beroliget og begeistret av at jeg kommer tilbake med ros og glede og belønninger og er imponert av ham. Han blir mer og mer engstelig for hver repetisjon og fokuserer på det at jeg forsvinner ut av syne mer enn å føle mestring av sin egen impulskontroll - slik han gjør i *leave it* med mat, hvor han tydelig er stolt av å mestre og synes belønningen er verdt det. Han er mer opptatt av at vi må være sammen enn hva han kan få ut av å tilbringe sekunder fra hverandre. EN repetisjon av fører ute av syne er alt min er villig til å kjempe litt kamp med seg selv for å tåle at jeg utsetter ham for. Det finnes tross alt andre veier til godis og lek og ros og kos. No need for that abusive abandonment crap behavior ^^ ..så jeg har ingen treningstips utover kosttilskuddene for å få til å trene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...