Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor mange kilo veier en gjennomsnittlig bearded collie? Jeg har lest fra 17-27 kilo men jeg synes 10 kilo sprik er mye. Høyden er 51-56 cm :D

Jeg har ofte sett på nettet og den samme hunderasen kan veie ca.20 kilo i sprik og sikkert mere enn det også.

Bare lurer på hvorfor vekta er så forskjellig på samme hunderase sånn generelt jeg?

Noen flere hunderaser med mye sprik i vekt?

Skrevet

Mine raser kan sprike i vekt. Men det er viktig å huske at det ofte er forskjell på tisper og hannhunder. Jeg har hannhunder på nesten 30 kg men vet jo at andre har tisper på 16-17 kg av de samme rasene. Hvis du har en hannhund som ligger på maksgrensen på standarden når det gjelder høyde, og en tispe som ligger på den nedre grensen, så blir det fort en del kilo i forskjell.

  • Like 1
Skrevet

Dette sier standarden til FCI om størrelsen på Bearded Collie:

STØRRELSE OG VEKT: MANKEHØYDE Hannhunder 53-56 cm Tisper 51-53 cm

Generell kvalitet og proporsjoner vektlegges fremfor størrelse, men overdrevent avvik fra idealhøyden bør motvirkes.

Det vil jo da si at det ikke er vekta om avgjør om en BC er innenfor rasestandarden, men at den er proporsjonert og at den er innenfor de høyder som er tillatt :)

Mine raser:

- Portugisisk vannhund:

Tisper mellom 43-52 cm, idealhøyde 46 cm. Vekt 16-22 kg

Hanner mellom 50-57, idealhøyde 54 cm. Vekt 19-25 kg

Som du ser så opererer man med en idealhøyde. Men variasjonen er allikevel stor, og det er en trend at rasen blir større og større, og mange individer er for store i forhold til standard uten at det nødvendig vis slås ned på når rasen bedømmes på utstilling. Dessverre sier nå jeg.

- Papillon kan variere fra 1,5 til 5 kg i standarden, og det strides mellom raseentusiaster hvorvidt rasen skal være nedrst eller øverst på denne skalaen. Selv foretrekker jeg midt i mellom, rundt 3-3,5 kg :)

Skrevet

Rase standarden på malamute sier ikke så mye sprik, men realiteten er noe annet. Feks så veide mora til tispa jeg hadde før 27 kg, mens tispa mi veide 42 kg, hun er stor da, men det er ikke unormalt at hannhunder blir så store, selv om rasestandarden sier 35 kg eller noe. Flere av søsknene er også rundt 40 tallet en plass, mens ene søstra hennes igjen er like stor(liten) som mora. Faren var 35 kg. Ellers så er det jo naturlig at større raser har større skiller, for prosentmessig så er det nok ikke større sprik enn på en liten rase som varierer med et par kg bare.

Skrevet

Min rase har kun oppgitt idealhøyde i standarden, ikke vekt. I tillegg presiseres det at typen er viktigere enn størrelsen. Størst sprik vet jeg om er på hannhunder, vet av hannhunder som veier 14-15 kg som utvokst, og har også hørt om hanner som var opp mot 27 kg. Det er mye som påvirker; beinstamme, høyden, muskler etc. Så joda, det er ikke uvanlig med store sprik!

St. Bernarden kan vel veie fra 60 til over 100 kg ellernoe, kan den ikke? Så blant gigantene er det i alle fall sprik!

Skrevet

Ja da var det mye sprik i de forskjellige rasene da :) St. bernaden var det stor sprik på, ca.40 kilo var mye ja :) Egentlig litt morsomt også siden man aldri vet hvor stor hunden kommer til å bli :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...