Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

http://www.dognews.no/?p=2615

Smålo litt da jeg leste artikkelen hans.

Jeg tror vi blander litt kortene når det kommer til lederskap. En hund merker tydelig auraen til folk, og reagerer utifra det. Det har jeg sett så mange eksempler på. Hunder er veldig lik på oss på mange måter, og tiltrekkes vesener som utstråler selvsikkerhet og trygghet. Noen kaller det lederskap, mens andre kaller det noe helt annet.

Jeg synes forøvrig det å leke med hunden som jeg vet han er for, er også en god måte å jobbe med hund på. jeg synes også det å lekesloss med hunden skaper et mye bedre forholdet mellom hund og eier. Skaper en helt annen trygghet mellom hund og eier, der hunden på en god måte lærer hvor grensene går.

Vil gjerne ha en diskusjon om dette, men på saklig vis...trenger ikke henge ut den gamle mannen mer, han har vel fått nok pepper for alt han står for.

  • Like 1
Skrevet

Det jeg syns er viktig er at man veit hva man gjør. Jeg tror absolutt at å lekesloss riktig er viktig for forholdet - jeg har alltid lekesloss med både muttern og etterhvert kjærsten, ingenting er så bra som en god og vennskapelig brytekamp! :)

Men så har jeg bodd i kollektiv med noen som er totalt på jordet hundemessig og som fant ut at husky var tingen. De "lekesloss" med hunden ved å klapse den i ansiktet selv om den sitter inneklemt i et hjørne og sender dempende signaler så det nesten høres. De tror hunden syns det er greit og morsomt å bli dratt i halen og øra, kløpet i rumpa og lugget i pelsen uten forsvarsel fordi huskyen er så røff, for det har de lest. Den stakkars bikkja ble kollektivets pinjata (har ringt dyrevernet to ganger).

Veit at disse kun er ett tilfelle, men for meg står det fortsatt sterkt i minne fordi det nettopp skjedde og fordi det var så nært. Eieren påstod tilogmed at huskyer ikke er domestisert, og en av de andre i kollektivet mente bikkja er en aggressiv hund så derfor liker den å bli slått i fleisen hele tida. For det hadde de lest.

Jeg tror at å lese om lederskap og autoritet uten å ha en eller annen form for lærer eller mentor kan være dritskummelt fordi man da får folk uten erfaring som tror det er riktig å slå hunden med skoa den tygde på for fem timer siden (dette så jeg med egne øyne). Selvfølgelig er ikke alle sånn, men noen er det. Man kan ikke lese seg til timing..

Jeg er en av dem som er enig i Cesar Millan i en hel del ting (absolutt ikke alt), men jeg veit ikke helt om jeg stemmer for at alt han gjør bør vises på TV fordi inkompetente idioter kan få ideer av det. Så en dame på t-banen en gang som nærmest bar bikkja etter halsbåndet en gang i fjor...

Man er ikke fæl hvis man setter grenser. Men jeg syns det er veldig viktig å skille mellom Super Nanny's time-out teknikk og hun som ble dømt for barnemishandling etter å ha låst ungen inne i en kjeller ei uke eller hva det var.

Skrevet

Legger til at jeg personlig tror på balanse. I alt. Jeg liker klikkertrening og godbiter, men jeg syns også hunder må ha grenser og at noen ting gjøres uten godbiter. Mestring er også belønning.

Og så er jeg definitivt på et relativt teoretisk nivå per nå fordi jeg ikke har eid egen hund ennå og har hatt et ganske langt opphold fra jevnlig hundepass. Men jeg har hatt hest i åtte år og fikk jobbe masse med huskyen nevnt i forrige innlegg så noe praktisk erfaring har jeg også. For meg så langt har balansen mellom pisk og gulrot alltid fungert, men jeg tror en liten forskjell (kun min teori så langt, ikke noe bevis for noe som helst noe sted) er at hunder er programmert for å jobbe for maten der hester får det så lenge de gidder å tygge. Derfor tror jeg det er mer naturlig for hunder å få mat som belønning på en del ting.

Blæ, jeg er trøtt og engasjert. Kan jeg svare mer om et år når jeg har fått brukt teoriene mine litt mer? :)

Skrevet

Personlig er jeg for at all innlæring skjer lystbetont, og hva en bruker som positiv forsterker må jo være opp til hunden. Lite vits å stappe i hunden godbiter hvis den ikke liker godbiten... Det jeg ville frem til er at holdningen vår har effekt på hunden enten vi liker det eller ikke. Man trenger ikke å fokusere på hunden en gang, hunden gjør seg en mening om deg i det du entrer rommet hunden er i. Jeg tror at våres utstråling vil ha effekt på hvordan hunden kommuniserer med oss. En som er hunderedd utstråler dette mot hunden og hunden kan i slike tilfeller si: jeg er ikke farlig - jeg er ikke farlig og bli veldig masete, eller hey du er jo litt redd du, kanskje jeg skal bølle litt med deg for å se hvor redd du blir...eller jeg er litt redd deg jeg også, så da bjeffer jeg bare på deg. Det er dette jeg tror GN mener med lederskap, at vi skal utstråle lederskap og trygghet sammen med hunden. Men når dette blir brukt for å løse diverse problemer en har med hunden, det er da jeg tror han er på viddene. Det er da man må bli konkret og jobbe med problemet og ikke "hevde seg som leder."

Når jeg snakket med lekeslossing så hiver man seg da ikke i full lek med fremmede hunder. Mener vår egen hund, at jeg tror det styrker båndet. Der det er en felles lek, og ikke dunker i en hund som sitter usikker for seg selv i hjørne. Det er jo overgrep! Det må jo være en felles lek, der hund og eier er like mye innvolvert i leken.

Skrevet

Et godt eksempel på det jeg prøver å komme frem til er om en har sett på hannhunder i 2 års alderen sammen, hvordan de måler krefter og ypper seg på hverandre, men hvis en tar hormon bomba sammen med en eldre hannhund i 9 -10 års alderen så forvandles hormon jypplingen seg til en valp selv om den gamle hannhunden verken har krefter til å fysisk sette jypplingen på plass eller å fysisk trykker den unge ned. Det kun holdningen til den eldre herre mannen som får ung jypplingen til å bli "liten" og valpete..

Skrevet

Jeg er enig med TS, og at det er utrolig tydelig hvordan hunder leser oss mennesker som en åpen bok.

Har selv merket det med min egen hund. Jeg er litt skjevt fordelt energimessig, og min sterkeste side er venstre side. Tro det eller ei, hunden går penere i bånd på venstre side enn høyre. :P Auraen er også viktig ja, ifht hva du utstråler og hvordan du bærer deg selv når du går. Selvtillit og tro på seg sjøl og hunden er kjempeviktig for å oppnå det man ønsker.

Jeg lekesloss og leker med bikkja hver dag, etter tur for å skape et godt forhold, men også for å tilføre litt energi og kos så han bli ekstra glad. Ofte får han massasje også, og det synes han er godt.

Dette skaper tillit og det er utrolig viktig for framdriften i det vi gjør. Hvis man har opparbeidet god nok tillitt, er respekten og "lederskapet" småtteri og tar kort tid å etablere fordi det alltid kommer etterpå i hundens verden. Lederen må opparbeide tilliten hos flokken for så å heve seg som leder.

Sånn var det hvertfall for meg. Han skjønte det med en gang når jeg viste han hvilke grenser jeg ønsket og viser meg hver dag at alt det jeg har lagt ned i forholdet vårt har vært verdt det. Bare småting som å ikke gå først ut døra og vente på trappa sammen med meg før vi starter turen er sånt han gjør automatisk nå. Jeg orker ikke å ha en hund som trekker meg av trappa pga overoppspillthet når jeg prøver å låse døra på en måte :P

Han har også forandret seg hos veterinæren. Når det var far som dro for å vaksinere tømte han alltid analkjertlene bare han kom inn på venterommet. Nå har han ikke tømt dem en eneste gang, han er rolig og interessert i stedet. i tillegg må han ikke trekkes inn gjennom døra. Dette er tryggheten og tilliten han har til meg som viser seg og det gir meg den mestringsfølelsen jeg er ute etter for å få mer selvtilitt og for å bli en sterkere "leder" for han.

så ja; absolutt for lederskap (kall det hva man vil) og tydelige grenser og rammer for hunden. Skal sies at jeg aldri har vært på kurs, men jeg har lært at hundes psyke ikke fungerer som menneskets og jeg liker å sette meg inn i den naturlige være- og læremåten til hunder.

Har lest litt om Nordenstam og gjort meg kjent med fordommene hos div. miljøer innenfor hundetreningen som kanskje ikke er så positive mot naturlige treningsmetoder (og vice versa skal sies!). Foreløpig er det kun Nordenstam som tiltaler meg mest.

Jeg synes dog det er opp til hver enkelt hundeeier hvilken treningsmetode man vil utføre og lære seg. Jeg synes hakkingen og uthengingen av fagpersoner som har forskjellige syn på hundetrening er som å være i barnehagen og se to barn i en sandkasse: "pappan min er sterkere enn pappan din!" (har fått inntrykket av at dette ofte blir resultatet av diskusjoner rundt sånt) og det synes jeg er underholdende men det er også et lavt punkt for oss som er interessert i hunder og treningen av dem.

For meg handler det i bunn om deg og hunden og hvilket samspill som funker best hos dere. Respekten for at andre velger en annen treningsmetode enn deg er grunnleggende og viktig. Jeg hadde ikke orket å være sammen med mennesker som alltid mente at "det jeg gjør er rett og du gjør feil!"

Skrevet

Det jeg syns er viktig er at man veit hva man gjør. Jeg tror absolutt at å lekesloss riktig er viktig for forholdet - jeg har alltid lekesloss med både muttern og etterhvert kjærsten, ingenting er så bra som en god og vennskapelig brytekamp! :)

Men så har jeg bodd i kollektiv med noen som er totalt på jordet hundemessig og som fant ut at husky var tingen. De "lekesloss" med hunden ved å klapse den i ansiktet selv om den sitter inneklemt i et hjørne og sender dempende signaler så det nesten høres. De tror hunden syns det er greit og morsomt å bli dratt i halen og øra, kløpet i rumpa og lugget i pelsen uten forsvarsel fordi huskyen er så røff, for det har de lest. Den stakkars bikkja ble kollektivets pinjata (har ringt dyrevernet to ganger).

Veit at disse kun er ett tilfelle, men for meg står det fortsatt sterkt i minne fordi det nettopp skjedde og fordi det var så nært. Eieren påstod tilogmed at huskyer ikke er domestisert, og en av de andre i kollektivet mente bikkja er en aggressiv hund så derfor liker den å bli slått i fleisen hele tida. For det hadde de lest.

Jeg tror at å lese om lederskap og autoritet uten å ha en eller annen form for lærer eller mentor kan være dritskummelt fordi man da får folk uten erfaring som tror det er riktig å slå hunden med skoa den tygde på for fem timer siden (dette så jeg med egne øyne). Selvfølgelig er ikke alle sånn, men noen er det. Man kan ikke lese seg til timing..

Jeg er en av dem som er enig i Cesar Millan i en hel del ting (absolutt ikke alt), men jeg veit ikke helt om jeg stemmer for at alt han gjør bør vises på TV fordi inkompetente idioter kan få ideer av det. Så en dame på t-banen en gang som nærmest bar bikkja etter halsbåndet en gang i fjor...

Man er ikke fæl hvis man setter grenser. Men jeg syns det er veldig viktig å skille mellom Super Nanny's time-out teknikk og hun som ble dømt for barnemishandling etter å ha låst ungen inne i en kjeller ei uke eller hva det var.

huttetu. Det er ikke mulig å overtale disse til å omplassere huskyen sin vel? stakkars hund
Skrevet

Meg: har prøvd, men med skikkelig dårlig resultat. Her er eier et alvorlig tilfelle av stahet, dumhet, stolthet og SMS (Small Man Syndrome)..

Har ringt dyrevernet (rspca, vi bor i UK) to ganger og venter bare på telefon fra dem om hva som skjer. Ringer de ikke til uka ringer jeg igjen.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...