Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som jeg plutselig fant ut at hadde vært koselig å dele her. :)

Klokka begynte å nærme seg 01.00, og jeg tok min sidekick Lilli ut for en siste skvett. Jeg rygget meg till på terrassekanten og tente en sur og fin sneip fra en tidligere luftetur. Det var mildt ute, og klassisk nordland var det ikke mer enn skumring selv så sent. Lyset på hushjørnet ga litt varme til det grå lyset som omringet oss. Hun jogget frem og tilbake foran huset og jaktet på svært lekne og flyktglade pinner, før hun begynte å roe seg litt ned og skulle sniffe seg opp den perfekte plassen å legge igjen et visittkort.

Hun spankulerte mot hushjørnet og var ikke mer enn en meter ifra hjørnet, da plutselig en rev kommer og dukker hodet frem. Fra der jeg satt så jeg bare halve skapningen; en helt nydelig vakker, fluffy utgave av naturens kobberfargede under. De ble stående så nære hverandre og bare tittet nysgjerrig og undrende. Tiden gikk og hvert sekund føltes som en evighet der jeg satt med omtrent haka på knærne. Så senket Lilli hodet, satte koseørene på full styrke og begynte å logre. Reven sniffet i luften, som om han prøvde å lukte hvem hun var og hvorfor hun var så vennlig. Sekundene tikket om mulig enda saktere, og tvilen begynte å skylle over meg. Jeg tenkte på skabb, lus, lopper, og det som værre kunne være, og forsiktig hvisket jeg "Lilli, kom da". Reven fikk da plutselig øye på meg, og forduftet som om det aldri skulle skjedd.

Igjen satt jeg, rimelig tom i toppen, med en undring om hva som til slutt ville skjedd om jeg ikke sa noe. Jeg var ikke villig til å ta sjansen, men nysgjerrigheten min trenger seg stadig på. Det jeg ble mest overrasket over er kanskje at det ikke ble flukt eller kamp rimelig umiddelbart, det var bare som om de begge forsto at dette ikke var noe å være redd for. De sanser ting vi vanlig dødelige aldri vil få fullt innblikk i, og det var nok den ufølsomme logiske delen av hjernen min som tok over. Jeg smiler når jeg tenker på den nydelige tassen som kom på så perfekt timing, og hvor vakker og mystisk naturen er når den spiller et slikt puss.

Og mens jeg tenker på disse to med så forskjellige liv møtes, så kommer jeg brått på Todd og Copper. Og i samme sekund blir rørt over at jeg fikk se rev og hund møtes på denne måten, etter alle de årene som barn der jeg ivrig og med dunkende hjerte fulgte med disse to bestevennene på min bestemors gamle billedrørs-tv, og ønsket så himmelhøyt at jeg kunne få møte dem.

Fox_and_Hound.jpg

  • Like 6
Skrevet

Så utrolig koselig det hørtes ut. Jeg hadde væt som deg. Utrolig nysgjerrig men redd for smitte osv. Det er ikke noe som er bedre enn å sitte rolig og følge med på slike herlige hendelser! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...