Gå til innhold
Hundesonen.no

Marsvinunger søker nye hjem!


Kristiin
 Share

Recommended Posts

Jeg har 6 marsvin her hjemme, mor + 5 unger.

Moren har vi funnet et nytt hjem til, men de ungene ønsker seg fortsatt nye hjem. Det er forskjellig alder på de, jeg er litt usikker, men de er mellom 4-8 uker. De største er sorte/hvite med noen krøller. De minste er sort/hvit/brune, og sort/hvit.

Jeg vet minimalt om marsvin, men jeg håper de er gamle nok til og splittes.

Det er ikke jeg som har fostret opp disse, jeg tok imot de i gårkveld, pga av de skulle settes ut, og da tok jeg de heller med meg hjem.

Gjengen er i Trondheim. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel. Du burde skille hann og hunn veldig fort. De er kjønnsmodne rundt 5 ukers alderen og kan allerede ha satt barn på hverandre hvis gutter og jenter har stått sammen til nå. De kan skilles fra mor ved 5 ukers alder og da burde også ungene skilles fra hverandre kjønnsmessig. En pappeske kan funke greit som nødløsning i et par dager, men ellers så burde du gå til anskaffelse av nytt bur/plass så du kan skille dem slik at du plutselig ikke ha en haug med gravide babyer.

Sånn ellers så kjenner jeg ingen som har lyst på marsvin for øyeblikket. :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis ikke denne annonseringen fungerer sånn at du blir kvitt ungene, så gir jeg et lite tips:

Marsvinunger kan leveres til zoobutikken (som selger burdyr). Om de betaler deg for dem og evt hvor mye er jeg usikker på, men jeg vet at et par av de nærmeste zoobutikkene i mitt distrikt har den ordningen (at de tar i mot dyreunger fra private). Det er sikkert mange zoobutikker som gjør det samme.

Og ellers er det et viktig poeng i innlegget ovenfor; marsvin blir kjønnsmodne utrolig tidlig, så vær tidlig ute og skill kjønnene tidlig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ble oppdaget hårløse flekker på alle ungene, så vi ble litt bekymret for sykdom. Vi har snakket med dyrebeskyttelsen, og fant ut at den beste løsningen er at de tar over alle sammen, og sender helle hurven til dyrlegen for helsesjekk og vaksine, før de omplasseres videre. :-):-)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det nytt? Mistet hundene for et par år siden, og var noen år før det igjen vi var på bilferie utenlands, men da måtte vi kjøre på rødt. Tillegg: Denne veiviseren er veldig fin, og helt klar på at man skal gå på rødt fra Litauen (selv om man kommer gjennom Sverige): https://www.mattilsynet.no/dyr/kjaeledyr/reise-med-kjaeledyr 
    • Hvis det ikke er snakk om import av hund og du krysser grensen med bil så kan en kjøre på grønt så lenge alle papirer og vaksiner er i orden. Kommer du med båt eller fly så skal du kjøre/gå på rødt.
    • Du skal i prinsippet alltid gå/kjøre på rødt inn til Norge.
    • De kjører via Sverige, og har rabies og ormebehandling. Men trenger de å kjøre på rødt ved grenseovergangen til Norge på tilbakereisen?? Finnes det også skjema en kan fylle ut når en reiser med hund mellom EU/EØS land? Finner ingenting på Mattilsynet sine sider.    Takk for hjelp
    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...