Gå til innhold
Hundesonen.no

Innsitt


Hilde&Lotte
 Share

Recommended Posts

Jeg har trent inn sånn svensk innsitt jeg. Har god flyt på den.

Da jeg kjedet sammen momentene til innkalling velger hun konsekvent den andre innsitten, altså rundt ryggen min. Jeg ble helt sånn wtf? Vi har aldri trent på den, har hun sett at andre hunder gjør det eller er det kanskje lettere å løpe inn sånn?

Jeg ble jo veldig usikker på hva jeg skulle gjøre nå da, så etter å ha vært verdens dårligste hundtrener og belønnet den andre "rundt og bak-innsitten" halvhjertet OG feilet den noen ganger, så fant jeg ut at jeg måtte ha en tenkepause.

Det er vel ikke sånn at det er lov å bytte på vel? Sikkert et dårlig sjakktrekk å gjøre det, men så var den jo veldig fin da, altså den rundtryggen. (Hva heter den egentlig, norsk innsitt? )

Den svenske har vi litt problemer med, når hun står noen meter foran meg, det er veldig vanskelig å forståå hvordan jeg skal klare å sette meg inn der assa!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare få stille et tilleggsspørsmål: i konkurranse, er det lov å bruke begge innsittene? Eller blir det sett på som uryddig?

I Lp må du ha innsitt enten foran eller inn på venstre side og man kan ikke bytte på..Det er enten eller :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan ikke bytte på, men det er på ingen måte feil at hunden går rundt bak, så du må bare bestemme deg for hvordan du vil ha det og hjelpe hunden til å gjøre rett.

BTW Jeg har aldri kalt det hverken norsk eller svensk innsitt, da det er 20 år siden det var noe skille på dette i de ulike landene. Det som er normalt å kalle det idag er direkte innsitt, innsitt rundt/der hunden går rundt bak eller innsitt i front (som er vanlig i f.eks. IPO). Direkte innsitt er det vanligste, men innsitt rundt er veldig mye enklere dersom man har en stor hunden (store hunder har fysiske problemer med å få raske innsitt om de skal sette seg inn direkte).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi får gjøre som vi har trent på, tror jeg. Direkte innsitt altså. Det hadde vært typisk meg å bytte nå noen uker før debuten, men det blir bare rot.

Men det er litt vanskelig å få henne til å forstå at hun skal dit selv om hun sitter tre meter unna meg.

Så videoen du hadde lagt ut (borderen) om låste forbein, og det virket utrolig morsomt å jobbe med. Vi har låste bakbein av en eller annen grunn, trente masse på avstandskommandering i går, Lotte digger det, ble så høy at hun jagde en usynlig forbipasserende en runde rundt nabolaget faktisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


×
×
  • Opprett ny...