Gå til innhold
Hundesonen.no

Toller og aktivitet


Ramo
 Share

Recommended Posts

Det varierer fra hund til hund, men tolleren krever generelt mye trening. Med det mener jeg både fysisk og psykisk aktivitet. Lange turer (helst hver dag), og hjernetrim. Du burde iallefall drive med en hundesport, type spor/freestyle/agility, og la hunden bruke hodet. La den utfordre seg selv daglig.

Jeg ville selv ikke valgt tolleren som familiehund - er mange raser som er bedre egnet. Men det kan absolutt fungere, hvis du får en god hund og behandler den riktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener Tolleren egner seg som familiehund, men til en aktiv familie. Legg mye tid ned i valpen de første leveårene, da har du lagt grunnlaget for hvordan den vil være som hund i hverdagen resten av dens liv. Jeg oppfatter Tolleren som en rase hvor psykisk aktivitet er særlig viktig, men også fysisk aktivitet naturlig nok. Det å drive med en type hundesport er jo en fin måte å få brukt denne ekstra energien til noe nyttig :)

Min Toller var veldig barnevennlig og rolig i hjemmet. Fungerte godt som familiehund, siden hun ble aktivisert utenfor hjemmet :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener Tolleren egner seg som familiehund, men til en aktiv familie. Legg mye tid ned i valpen de første leveårene, da har du lagt grunnlaget for hvordan den vil være som hund i hverdagen resten av dens liv. Jeg oppfatter Tolleren som en rase hvor psykisk aktivitet er særlig viktig, men også fysisk aktivitet naturlig nok. Det å drive med en type hundesport er jo en fin måte å få brukt denne ekstra energien til noe nyttig :)

Min Toller var veldig barnevennlig og rolig i hjemmet. Fungerte godt som familiehund, siden hun ble aktivisert utenfor hjemmet :)

helt enig, vi la mye jobb i han , når han var valp til 3-4 år la vi ned kjempemye arbeid i han , og det resulterte i en trygg hund som elsker barn , han er den eneste hunden mange av barna vi kjenne liker og får være sammen med :happy: :D han liker turer ,men kan også være sofagris :D han liker og holde på med hjernetrim ala "puslespill" for hunder , og agility :D han er helt perfekt! ( og litt dum :whistle: ) kunne ikke vært mere fornøyd med han! :heart:

ps:han er et matvrak :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

helt enig, vi la mye jobb i han , når han var valp til 3-4 år la vi ned kjempemye arbeid i han , og det resulterte i en trygg hund som elsker barn , han er den eneste hunden mange av barna vi kjenne liker og får være sammen med :happy: :D han liker turer ,men kan også være sofagris :D han liker og holde på med hjernetrim ala "puslespill" for hunder , og agility :D han er helt perfekt! ( og litt dum :whistle: ) kunne ikke vært mere fornøyd med han! :heart:

ps:han er et matvrak :P

Hadde en matvrak her hjemme også :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for innspillene! Vi har også lest at tolleren kan være veldig reservert. Antar at dette også avhenger av trening og individuelle forskjeller, men hva er deres erfaringer med dette?

Fibi vil og skal ikke hilse på fremmede. Solo liker det heller ikke. Det var erfaringen med egne hunder. Andre tollere jeg møter, er da stort sett noen skikkelig kosemoseretrievere. Nå skal det sies at våre svært fort finner ut hvem som "hører til" og da ligger de gjerne på ryggen og byr seg fram, helst på armen i sofaen, men de hilser ikke på folk de definerer som fremmede. Fibi kan glefse, hvis folk ikke respekterer hennes svært tydelige avvisning. Det er jo dumt, men sånn er det.

Edit: Liker faktisk denne beskrivelsen, jeg. Bortsett fra det at man må være glad i å løpe. Jeg løper aldri, men det gjør hunden min :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for innspillene! Vi har også lest at tolleren kan være veldig reservert. Antar at dette også avhenger av trening og individuelle forskjeller, men hva er deres erfaringer med dette?

Har ei tollertispe på 6 år, hun har aldri brydd seg noe særlig om fremmede, noe jeg synes er veldig greit. Mennesker hun kjenner, blir hun veldig glad for å treffe. Slik har hun alltid vært.

Kan vel legge til at vi ikke driver aktivt med noen sport, men vi trener lydighet innimellom, triks og hun elsker å søke etter ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en toller på snart 1 år nå, en aktiv og glad hund!

Litchi, fungerer flott som en familiehund. Hun og toåringen er bestevenner, og Litchi som ellers kan være litt herjete, er kjemperolig med barn. Toåringen kan gjøre absolutt alt med hun uten at hun bryr seg :innocent: Litchi koser seg med å være sammen med oss og venner seg kjempe fort til hvem som passer henne. Glad i absolutt alle :P

Hun trenger jo selfølgelig aktivitet, vi trener klikkertrening, hun får løpe løst i skogen og får lange turer, men likvel klarer hun helt fint en dag eller to uten så mye aktivitet. Hun trives selvfølgelig best med å få aktivitet hver dag, men for hun kan det være no

Jeg tror vi har vært veldig heldig med Litchi, for jeg føler det er veldig mye forskjellig innenfor rasen. Hun elsker absolutt alle mennesker, kan være litt usikker på nye hunder, men hun bare unnerkaster seg de.

Tolleren er en fantastisk hund! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...