Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette skriver Mattilsynet om krav til reise med hund til Sverige:

Egne regler for reiser fra Sverige

For alle som reiser fra Sverige inn i Norge blir det foreløpig ingen endring i reglene. Det er i dag krav om at katter og hunder som har vært i Sverige skal behandles mot revens dvergbendelorm, og at behandlingen skal dokumenteres av dyreeier i en egenerklæring. Det er varslet at det i løpet av året også vil komme krav om både gyldig ID-merking og kjæledyrpass for dyr som har oppholdt seg i Sverige.

- Vi anbefaler alle dyreeiere å skaffe dyret sitt gyldig ID-merking og pass først som sist, selv om man ikke skal lenger enn til Sverige, sier Solfrid Åmdal. - Det er varslet at disse kravene kommer i løpet av 2012, så det kan være greit å være forberedt. Med ID-merking og pass blir dyrene lettere å identifisere, og det vil også gjøre at grensepasseringen går fortere og lettere for alle parter.

Skrevet

Det er ikke satt noen dato for dette enda, så enn så lenge trenger du ikke bekymre deg. Men om det trår i kraft så er det eneste 'ekstra' valpen trenger et pass. Chip får den jo før levering likevel :)

Skrevet

Foreløpig trenger ikke valper under 3 mnd ormekur fra Sverige.

Nei :) Men om de nye reglene trer i kraft så må de ha et pass når de reiser :)

Skrevet

Det er ikke satt noen dato for dette enda, så enn så lenge trenger du ikke bekymre deg. Men om det trår i kraft så er det eneste 'ekstra' valpen trenger et pass. Chip får den jo før levering likevel :)

Okei, takk! Da må eg bare sette meg inn i det med pass og slikt i tilfelle da :)

Skrevet

Pass får man hos veterinær når hunden vaksineres :)

Tror det er mest vanlig med pass nå (ifht. vaksinebok som det var tidligere).

Jeg har pass til bare en av mine, men kan ordne pass til den andre (og få overført fra vaksineboka) mot noen penger.

Aner ikke hvor mye jeg må betale, men det finner jeg ut når jeg skal vaksinere neste gang :)

Skrevet

Pass får man hos veterinær når hunden vaksineres :)

Tror det er mest vanlig med pass nå (ifht. vaksinebok som det var tidligere).

Jeg har pass til bare en av mine, men kan ordne pass til den andre (og få overført fra vaksineboka) mot noen penger.

Aner ikke hvor mye jeg må betale, men det finner jeg ut når jeg skal vaksinere neste gang :)

Okei, flott at det ikke var mer avansert da! Tusen takk! :)

Skrevet

Det er ikke satt noen dato for dette enda, så enn så lenge trenger du ikke bekymre deg. Men om det trår i kraft så er det eneste 'ekstra' valpen trenger et pass. Chip får den jo før levering likevel :)

Ikke alle oppdrettere chipper valpene før levering, så det er ingen selvfølge!

Skrevet

Ikke alle oppdrettere chipper valpene før levering, så det er ingen selvfølge!

I Sverige er vel det et krav om ID-merking av valper, eller har jeg misforstått? I Norge er det ikke alle som blir ID-merket før levering nei, men jeg får inntrykk av at flere og flere blir det nå.

Det er nok kanskje de med blandingshund som nå 'må' ID-merke hunden sin for at de skal få reise på hytta i Sverige, som vil bli mest berørt av dette?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...