Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

http://www.scienceda...20326112842.htm

Klipp:

"Hip dysplasia (HD) in dogs is affected to a larger degree than previously believed by the environment in which puppies grow up. It is particularly during the period from birth to three months that various environmental factors appear to influence the development of this disease."

Men hvordan forklarer man da at det er så store forskjeller mellom raser mht forekomst av HD? Jeg kan ikke for mitt bare liv forstå at alle som driver oppdrett av MIN rase gjør så mye forskjellig fra de som driver med en rase med langt mindre forekomst av HD?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Men hvordan forklarer man da at det er så store forskjeller mellom raser mht forekomst av HD? Jeg kan ikke for mitt bare liv forstå at alle som driver oppdrett av MIN rase gjør så mye forskjellig fra de som driver med en rase med langt mindre forekomst av HD?

Det er vel snakk om at hos hunder som allerede er genetisk disponert for HD, betyr oppvekstmiljø og mulighet til å bevege seg i variert terreng og på variert underlag fram til 3 mnd alder mye for om de utvikler HD:

HD is a genetic disease which also occurs in several other species. Dogs are not born with HD, but genetically disposed puppies can develop varying degrees of HD.

Quoten er fra samme artikkel. Men det hadde vært interessant å lese litt mer om hva dama faktisk har funnet ut og hvordan undersøkelsen er blitt gjennomført, enn det det står i en kort oppsummering. Noen som vet mer om denne doktorgraden henne?

Skrevet

Tror det var noen fra forumet som skulle på disputasen sist studiet var oppe til diskusjon. Aner ikke om den har vært enda, da.

Skrevet
Det er vel snakk om at hos hunder som allerede er genetisk disponert for HD, betyr oppvekstmiljø og mulighet til å bevege seg i variert terreng og på variert underlag fram til 3 mnd alder mye for om de utvikler HD:

Hmmm, joa, det stemmer nok sikkert, det altså :D. Men jeg lurer nå fortsatt på hvorfor det faktisk er forskjell mellom rasene om det ikke også er en sterk arvlig faktor med i bildet?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...