Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Okei, dette dyret mitt ble fortsatt på Labb da jeg fikk henne for å la overgangen bli så smooth som mulig, skulle egentlig bruke opp det som var igjen i sekken før jeg gradvis skiftet. Meeeen jeg maktet ikke å se bikkja drite som en voksen mann lengre, og all den flassen, herreguuuud! Og hun klødde seg, overalt, alltid. Så jeg gikk fra Labb til 50/50 Royal canin growth og V&H valpefòr + omegaolje på minuttet. Skjønte det kom til å bli en forandring, men så enormt hadde jeg faktisk ikke trodd!

Flassen er nå nesten borte. Hun driter betyyyyyydelig mindre og 'bedre'. Pelsen er sååå god og hun røyter ikke mer, og hun er ikke lengre så statisk at det smeller hver gang jeg tar i henne. Klørne hennes er ikke tørre og flakete lengre. etcetcetc.. :)

MEN, hun har mindre(!) energi. Jeg fòrer etter tabell og anbefalninger, noen ganger blir hun såpass mett at hun ikke engang makter å spise opp, så jeg er heller i overkant enn i underkant på fòringen. Hun har også gnagebein, ører, haler, etc hun tygger på mellom måltidene.

Har dette noe med veksten å gjøre, er det at hun kan holde seg lengre, eller er det maten? Hun er, og har alltid vært, en veldig bedagelig valp som liker seg aller best i sofaen og var stueren fra første dag fordi hun heller vil sove enn pisse. Men nå sover hun enda mer enn før, energinivået som våken og lekende er likt, men soveøktene er minst en god time lengre nå enn de var før.

Må spørre siden mitt sammenligningsgrunnlag er min forrige hund som helt seriøst ALDRI sov eller hvilte, så jeg går på ukjent grunn. :)

EDIT: jeg har dyrlegetime om 8 timer, og kan spørre der også for alt i verden, men hønemor har så mye annet som skal spørres om at noe står i fare for å gå i glemmeboken..

Skrevet

Min erfaring på egne hunder og generellt er at for har lite og si for energinivået(forutsatt at de får nok for selvsagt) Så om det er valp så ville jeg heller trodd det er grunnet alder/hormoner.. Og så lenge hunden er aktiv når den er våken ville jeg ikke bekymret meg.

Skrevet

Spurte dyrlegen og hun mente det hadde sammenheng med at hun er i ferd med å begynne tannfelling rimelig kjapt, så hun kunne bli litt slapp, pese og syte- og det stemmer jo med adferden hennes. :)

  • Like 1
Skrevet

Min erfaring på egne hunder og generellt er at for har lite og si for energinivået(forutsatt at de får nok for selvsagt) Så om det er valp så ville jeg heller trodd det er grunnet alder/hormoner.. Og så lenge hunden er aktiv når den er våken ville jeg ikke bekymret meg.

Jeg har motsatt erfaring på alle mine, gikk riktignok over etterhvert da.

Men TS, din er bare en valp, så det kan skyldes mye rart. Noen perioder sover de masse, andre sover de nesten aldri (!)

Om hun virker livlig og fin i våken tilstand hadde jeg ikke bekymret meg nevneverdig :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...