Gå til innhold
Hundesonen.no

Husleiekontraktspørsmål


Ingvild
 Share

Recommended Posts

Jeg tar for tiden et emne i kontrakts- og selskapsrett, men er ikke akkurat helt oppdatert på pensum i det faget kan man si, så jeg lurer på om noen av dere kanskje kan hjelpe meg med å tolke noe i husleiekontrakten min?

Det er ikke standardkontrakt fra Huseiernes Landsforbund - kontrakten er utformet av huseieren selv.

Under punktet "Varighet av leie" står det: "Leieforholdet starter f.o.m. 1/3-12 og forventes t.o.m. [ikke fyllt ut], eller forutsettes uforpliktende å vare ett år ad gangen."

Under punktet "Oppsigelse" står det: "Avtalen kan straks sies opp ved brudd på avtalevilkårene. Utelatelse av leieinnbetaling etter forfall, eventuelt etter skriftlig purring, samt framleie og bortlån av nøkler er eksempler på slike brudd. Normal oppsigelsestid er ellers gjensidig minst 1 måned."

Det er kun disse stedene i kontrakten det står noe om varighet på leieforholdet og oppsigelse.

Jeg har i farta tatt for gitt at dette betyr at jeg har en måneds oppsigelsestid uavhengig av hvor lenge jeg har bodd her, men ser nå at det kanskje kan tolkes annerledes? Eller?

Betyr ordet "uforpliktende" i setningen "forutsettes uforpliktende å vare ett år ad gangen" at jeg ikke er forpliktet til å bo her et helt år?

Jeg vil bare være helt sikker på at jeg faktisk kan kreve en måneds oppsigelsestid på bakgrunn av kontrakten min før jeg begynner å finne et annet sted å bo.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Ja, og hva i denne kontrakten går mot husleieloven??

Flere ting, men nå var vel heller ikke det poenget mitt, jeg bare presiserte at husleieloven er ufravikelig og gjeldene.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Eg tolkar det vel heller motsatt, at leigeforholdet kun gjeld i eitt år, og at kontrakten då må fornyast. Men det er jo du som er juristen her :ahappy: .

Noe diffust om avtalen er tidsbestemt eller ikke ja men oppsigelstiden er grei, den er og fravikelig fra 3 måneder så 1 måned er greit. Det som overhodet ikke er greit er jo at huseier tror den er gjensidig og at han kan kaste ut leier etter eget illebefinnende og da særlig straks ved brudd på avtalen. Denne gud og diktator av en utleier har og lagt til vilkår som bortlån av nøkler. Dette er selvtekt om han sku prøve seg på noe sånt fjas. Ett klassisk eksempel på at det er like mye gale huseiere som leietakere.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noe diffust om avtalen er tidsbestemt eller ikke ja men oppsigelstiden er grei, den er og fravikelig fra 3 måneder så 1 måned er greit. Det som overhodet ikke er greit er jo at huseier tror den er gjensidig og at han kan kaste ut leier etter eget illebefinnende og da særlig straks ved brudd på avtalen. Denne gud og diktator av en utleier har og lagt til vilkår som bortlån av nøkler. Dette er selvtekt om han sku prøve seg på noe sånt fjas. Ett klassisk eksempel på at det er like mye gale huseiere som leietakere.

Det ligg vel alltid inne gjensidig oppseiingstid i husleigekontraktar, og desse er vel meint som minimumstider. Som du seier er det strenge føringar for når ein huseigar kan seie opp eit leigeforhold, men sjølv om desse skulle vere oppfylte (huseigar skal bruke rom sjølv osv) gjeld ein minimumstid på 1 / 3 månader. Og igjen, som du seier, han skal nok slite hardt med denne "avtalen kan straks sies opp"-politikken, då skal det vere svært grove avtalebrott, og i dei aller, aller fleste tilfelle vil det uansett krevje fleire skriftlege åtvaringar i forkant.

Eg har eigentleg inntrykk av at det er meir gale huseigarar enn leigetakarar, trass i at eg har vore den som har sete på eigarsida dei siste tre åra.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en del rusk i husleiekontrakten og også ved leieforholdet som helhet, men det gikk veldig, veldig fort da jeg underskrev den, så jeg fikk ikke satt meg så godt inn i den som jeg burde. Bare det at det ikke er brukt standardkontrakt er jo egentlig litt betenkelig, det er en grunn til at det anbefales å bruke den - der er i alle fall en ryddig og grei kontrakt. Det er ikke uten grunn at jeg allerede har begynt å lete etter et nytt sted å bo når kontrakten min her har vart mindre enn en måned.

Kontraktens innhold forøvrig er én ting, det står ikke noe i den som for meg er urimelig (ikke for de få månedene jeg håper at jeg blir boende her i alle fall), selv om det er ugyldig ift huseierloven. Det viktigste for meg nå er at jeg faktisk bare har den ene måneden med oppsigelsestid, slik at jeg ikke plutselig ender opp med å måtte betale dobbel husleie i mange måneder når jeg etter hvert finner et annet sted å bo.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...