Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hundene har lagt sitt elsk på det hvite saueskinnet mitt, så det begynner å se litt skittent ut. Er det mulig å rengjøre det på noe vis? Sist jeg hadde saueskinn prøvde jeg å kjøre det svakt i vaskemaskinen, og kan vel nevne at det ikke var særlig vellykket :D Det saueskinnet gikk rett i søpla.

Skrevet

Jeg bruker å skylle dem på 30 grader i maskin. Med skyllemiddel lukter det godt etterpå også:) Skal fungere fint med ullprogram og milo, men det har jeg ikke prøvd. Synes det blir bra nok med skylling :D

Skrevet

Det finnes spesialsåpe til saueskinn,men vet ikke om det er bedre en å bare bruke Milo. Du må også strekke i skinnet etter vask.

Det er det jeg vet om dette emnet :P

Skrevet

Men ble ikke saueskinnet veldig tovete og flokete etter det? Vet ikke om jeg tør :whistle:

Synes ikke det. Men jeg liker ikke nybørstede og fluffy saueskinn (sånn som man får dem fra garving) Synes de er mye finere med litt tekstur i ulla, mer som sauen egentlig er. Sånn blir de etter skylling. Men tovete og flokete blir de faktisk ikke.

Skrevet

Legge det med pelsdelen ned i snøen og tråkke på det!

Jeg pleier å børste mitt. Det er ikke blitt noe særlig skittent da, annet enn støv, så jeg vet ikke om det hjelper den skiten du har.

Skrevet

Jeg har prøvd meg ut på et par saueskinn uten videre hell. Høyst sannynlig er det trommelen min som er helt på trynet, men problemet er at saueskinnet bli så tungt at det ikke blir sentrifugert ordentlig, og det renner kaskader av vann, blir bittelite og hardt, og bare skikkelig fælt etterpå.

Skrevet

Jeg hiver det på normal vask på 30 grader med vaskemiddel og mykningsmiddel. Tar det i tørketrommel på svak varme og bare fram til "skaptørt" så får det ligge med ulle ned å tørke resten. Funker fint her. Det er vel kun ett skinn som ikke tålte det av de 6 jeg har/har hatt.

Skrevet

Tror det hele kommer an på kvaliteten å jeg. For jeg prøvde meg med Ikeaskinn i vaskemaskin. Katastrofe! Så prøvde jeg ett av nye dyrer kvalitet og da gikk det bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har vasket mine saueskinn flere ganger på ullvask i maskinen (m/ milo, sentrifugering inkl), og det har gått supert. Har også vasket de for hånd i dusjen med milo, men det var mye jobb.

Hvis de ikke er veldig skitne funker det også bra å gre de med karde (felleskjøpet har en stor fin og billig en!), så får man ut mye støv, hundehår etc.

Edit med ytterlige spesifikasjoner:

De jeg har vasket i maskin er billige skinn fra ikea, eurpris etc til 250-350,- Jeg har rullet de sammen slik at pelsen kommer ut og skinnet inn, men vet ikke om det har noe å si. Blir kanskje litt stivere etterpå, men det er det verdt for en gullende ren sau!

Skrevet

Jeg vasket med milo i dusjen og lot det drypptørke, også gredde jeg det med karde etterpå :)

*ser ned på saueskinnet og konkluderer med at det MÅ vaskes snart igjen...*

Skrevet

Hvor er Tulip? Du må ikke finne på å gjøre noe som helst før hun har sagt sitt :icon_confused:

tulip har svart på dette før, både i i vasketråden og andre tråder folk har opprettet ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...