Gå til innhold
Hundesonen.no

Knepping/knekking i hofte/kne?


Athleticas
 Share

Recommended Posts

Etter hva jeg kan kjenne, så TROR jeg at det stammer fra hoftene.

Frisk og fin tidligere idag, så en tur ut og etter dette så "knekker/knepper" det i hoften hennes for hvert skritt hun tar.

Er ganske høyt så man kan ikke unngå å legge merke til det.

Viser ingen tegn til smerter når jeg tar på, og alle bevegelser er som normal og hun hopper og spretter rundt.

Bestilt time til veterinær til imorgen om det ikke gir deg, men lurte på om det kanskje er noen her inne som kan ha noen formening om hva dette er?

Virker som at "knekk/kneppingen" kommer når høyre bakbein går innunder buken for å ta "fraspark" om dere skjønner hva jeg mener..

Håper at noen kan komme med noen fornuftige svar på dette.

Hunden det er snakk om er en stafforshire bull terrier på 22 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Imouto (17 mnd gammel shiba) lagde kneppelyder i ledda idet hun reiste seg og begynte å bevege seg etter å ha ligget flatt en stund. Fordi jeg har en annen hund med skjelettproblematikk, syntes jeg ikke dette var spesielt trivelig, men både oppdretter og veterinær mente at det kun var luft i leddene. Fra hun var ca 10 mnd gammel har ikke lyden dukka opp igjen. Hun er nå avlest med A på både albuer og hofter.

Krysser fingra for at det ikke er noe mer dramatisk for staffe-frøkna di! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun har aldri hatt denne kneppingen før, men den har nå gitt seg nå da, så time til vet. imorgen er avlyst, og så ser jeg det ann til over helgen om det kommer tilbake eller ikke...

Virker som at hun kanskje kan være litt halt i det benet som det knakk i, så får bare ta det med ro og prøve å få henne til å være så rolig som mulig tenker jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det være snapping hipp ? det er når ledd båndet kommer midt på ledd kulen og når den strammes snapper den tilbake, dermed en sånn kneppe lyd som du sier...

vet ikke hvor utbredt dette er hos hunder men..

Tilogmed hos oss mennesker er det ofte slike tilfeller...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer og går veldig sporadisk..

klarer ikke se noen mønster i det, men hun oppfører seg helt som normal, og har ikke noen smerter når jeg bøyer og tøyer foten hennes i alle mulige retninger..

Hun har det altså da fortsatt..

Kommer plutselig og forsvinner like plutselig igjen..

Ser ut som at hun er ørlite grann halt av og til, så det er sikkert litt ubehagelig...

Skal ringe vet. imorgen og høre hva hun mener jeg skal gjøre..

men om det er noen flere som har forslag til hva det kan være, så tar jeg gjerne imot :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Hm.. Hvis du tenker sånn det er med oss mennesker, så kan det komme av luftbobler eller væskeansamling i ledda. Dette er ikke stort farlig (kan tenke på de som knekker med fingra med vilje, det gjør ikke vondt som oftest). Det er derimot lurt å sjekke det, tenker iallefall jeg, da hvis dette ikke gir seg, kan tyde på leddgikt. Hunden din er jo ikke gammel, men svake tegn nå kan bli smerter senere om det ikke tas hensyn til. Leddgikt er smertfullt, spesielt i Norge hvor vi har kald vinter og varm sommer (når temperaturen endrer seg som det, kjenner man det godt dersom man har leddgikt, eller senebetennelse for den sakens skyld. Kan også være temp.en som gjør at væske/luftbobler samler seg i ledda og det knekker litt).

Dette med knekkinga kan godt være ingenting, men sjekk det, få vet.en til å se på det og spør om evt. fremtidige plager som kan bli av det. Alltid kjekt å vite, spesielt med leddene, som gjerne kan skape langvarige plager ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...