Gå til innhold
Hundesonen.no

Border Collien, Banty.. og Sheltien, Shanti ;)


Recommended Posts

Skrevet

Vil gjerne "presentere" mine to øyenstener ^^

Begynner med Banty som er en kastrert Border Collie-hanne på snart 10år.

Han er født 08.05.02,og jeg fikk han for første gang i April 2006.

Jeg hadde han vel i ca 6mnd før jeg måtte omplassere han med TUNGT hjerte, pga ny samboer,og MEGET dårlig beliggenhet på leiligheten vi fikk oss.

Han fikk komme til en dame på "landet",og koste seg der i halvannet år ca.

Den tiden hadde jeg begynt å "snuse" litt etter å ha hund igjen,og en dag satt jeg bare å svirret litt på finn.no .... Plutselig kom jeg over noe kjent med et bilde,og fant fort ut at det var min kjære, Banty som skulle selges, pga allergi hos minste kid'n til samme damen som jeg omplasserte han til.

Jeg ringte jo selvfølgelig med engang,og fikk ikke noe svar med engang.

Jeg ble hysterisk,da jeg ikke fikk svar,og ringte sikkert 20ganger eller noe sånn :P

Ihvertfall så ringte hun meg opp igjen litt senere,og vi snakket litt sammen , før jeg la på.

Samme kvelden satt jeg i bilen,på vei for å hente gutten min, hjem!

Dette var i Februar 2008 ;) Og siden har han vært hos meg ^^

Så han har vært hos meg ganske nøyaktig 4år nå,og her blir han til han selv, må forlate meg,og resten av verden!

Banty er ikke brukt til noe spesielt, men vi har trent litt triks,og ellers koser vi oss med turer,og leking^^

Han er snart 10år på papiret,men 10mnd i hodet ;) og vi "utnytter" det så godt vi kan :)

Det beste han vet er ball, pinner,og svømming i sjøen,om sommeren :D

Han er litt "sta",og vet godt hva han vil.

Vi har problemer med utagering mot andre hunder,når vi går tur,og dette hemmer oss litt,da det er ekstremt mye hunder her vi bor. Men vi prøver å unngå de mest "utsatte" hundeplassene.

Uten bånd,er han en engel,og ikke noe problem i det hele tatt^^

Han er en hund med den største tålmodighet jeg noensinne har vært borti, når det gjelder ALT,og alle.

Babyer, barn, ungdom, voksne, fulle folk, gamle folk .,. valper, unghunder,og eldre hunder..

Ingenting kan vippe han av pinnen ;)

Generelt en god hund, med et herlig lynne ^^

Litt stressa til tider, men det overlever vi alle sammen :)

Så over til veslejenta, som kom i hus natt til 29januar :)

Shanti er ei lita sheltietispe på snart 3år :)

Hun er født i April 2009, og har vært familiehunden vår siden hun var 8uker gammel.

Desverre ble situasjonen sånn at da mamma,og samboeren gikk fra hverandre,så kunne ikke mamma beholde henne lenger i leiligheten hun fikk skaffet seg.

Etter mye om&men endte Shanti , 50mil unna mamma.. Her hos meg! :)

Jeg jobbet hardt,og lenge,og tenkte om&om&om&om igjen, rundt det å ha 2hunder, fordeler, ulemper..

++ ... Men endte om med å prøve å ta henne til meg, da jeg fikk godkjent det hos huseieren min ;)

Hun kom seeeent lørdag kvelden den 28januar,og har forandret seg MASSE på denne korte tiden.

Shanti var en hund,som desverre virket veldig gammel til sinns.

Hun spiste, og sov. Og det var det hun gjorde. Ikke lekte hun heller.

Ikke har hun fått spesielt med turer,og aktivitet,og hun kan kun 2 forskjellige ting.

Sitt & legg deg! Det er det hun kan..

Hun virker og veldig nervøs,for nye ukjente ting,og underkaster seg litt for fort.

Hun er en veldig myk hund,og det merkes godt.

Jeg prøvde meg litt på klikkertrening med henne,men det funker dårlig,da hun viser tydelig at hun er REDD for klikke-lyden! :/

Hun "likte" visstnok ikke brød,og en diverse andre ting.

Men ... på denne korte tiden, så "spiller" hun mer enn gjerne fotball med meg ute, og hun løper etter Banty,og "ypper" seg på han.

Hun er overlykkelig når jeg kommer hjem, ærevære om jeg har vært borte 1time,eller 12timer.

Hun hopper opp,og koser,og lager koselyder :)

I tillegg spiser hun brød med leverpostei :P .. og hun har lært seg "vent" når hun skal få mat.

Hun kommer når jeg roper (selvom jeg må gjenta navnet hennes sånn ..1-2-3-98-99-100 ganger avogtil:P )

Hun er desverre litt overvektig,men det jobber jeg med allerede ;)

Såååååå alt i alt,så skal vi nok få det fint,alle 3 ;)

Og jeg kommer nok til å oppdatere mer,etterhvert som jeg lærer Shanti å kjenne ;)

Et bilde av herlighetene mine ;) <3

  • Like 1
Skrevet

Fine hunder du har fått deg :)

Men et lite tips.... Hvis hunden er overvektig, bør du gi den hundemat og ikke brød. Hunder legger på seg av brød, og det er ingen naturlig næringskilde for en hund (de legger lett på seg av karbohydratene i brød).

Gi den noe av kjøtt eller med kjøttinnhold i istedet.

  • 8 months later...
Skrevet

Tenkte å oppdatere litt på Shanty ;)

Hun fikk for en stund siden full helsesjekk for første gang på ihvertfall 2år, og den var perfekt ;)

Hun ble vaksinert,veid og tatt vare på. Overhodet ingen problem hos vetrinæren iallfall ;)

I tillegg har vi meldt oss inn i den lokale hundeklubben,og hun er prøvd i Agility 2 ganger ;) Noe den vesle tøtta elsket!

Jeg blir bare mer og mer glad i denne fantastiske lille jenta,og sheltien som rase <3

Hun er mye tryggere, (noe henger fortsatt i) men det kommer seg hele tiden.

Vetrinæren skrøt enormt av henne,fordi hun var så utrolig utadvendt og vennlig.

Søkte kontakt hele tiden,og var overlykkelig for å se alle jentene på klinikken.

Noe vet'n syns var kjempestas å se hos en Sheltie ;)

Så vi storkoser oss alle 3 ^^

  • Like 1
Skrevet

Herlig å lese om disse to kosedottene som, sånn litt tilfeldig, har fått komme til deg. Ser to hunder som stråler. Kos deg masse med dem :heart:

Skrevet

Det gjør jeg ;) og tusen takk^^ Godt å høre <3

Ja, jeg vet jo egentlig at du gjør det, men en god ting kan ikke sies for ofte :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...